12,611 pytań - 14,125 odpowiedzi - 819 komentarzy

Sprzęt: Siodło na miarę

Data publikacji: 2018-04-11

 

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy co najmniej kilka marek i kilkanaście modeli siodeł jeździeckich, sporo sprzętu widnieje także w ogłoszeniach na znanych portalach jeździeckich. Wybór jest spory, ostateczna decyzja zależy od Nas i przede wszystkim naszych możliwości finansowych. 

Nie trzeba dodawać, jak ważną kwestią jest właściwe dopasowanie siodła (odsyłamy do artykułu https://myhorse.pl/editorial/77/sprzet-jak-dopasowac-siodlo) - jazda w niedopasowanym siodle sprawia koniowi ból i spory dyskomfort, możemy to porównać do kilkukilometrowego biegu w za ciasnych butach. Niestety zdecydowana większość koni w szkółkach jeździeckich pracuje w niedopasowanych siodłach, przez co jest uważana za problematyczne. Rzucanie głową, szarpanie za wodze, sztywne i niewygodne chody, brykanie i niechęć do ruchu - znacie to ? Właściwie zawsze to wynik źle dopasowanego siodła.

Istnieje możliwość dopasowania siodeł u rymarzy, w firmie siodlarskiej lub przy użyciu podkładek korygujących, ale idealną opcją jest zawsze zakup sprzętu wyprodukowanego dokładnie dla danej pary jeździec-koń.

Jeśli jesteście zainteresowani takim rozwiązaniem, to warto poczytać w internecie kto zajmuje się dopasowywaniem siodłem interesującej Was marki i wtedy umawiamy się na wizytę. Zazwyczaj trwa ona ok.2h, saddle fitter mierzy Waszego wierzchowca oraz Was, wypytuje o indywidualne preferencje dotyczące wykonania siodła (można zamówić siodło z ozdobnymi detalami np.haft, lakierowane wykończenie czy tabliczka na tylnym łęku z wygrawerowanym imieniem konia), zbiera informacje nt.uprawianej dyscypliny i stopnia zaawansowania.

W nastepnym etapie, firma siodlarska zajmuje się produkcją Waszego siodła, co zajmuje ok.4-10 tygodni. Po tym czasie odbieracie swoje zamówienie i możecie się cieszyć idealnie dopasowanym siodłem, które w żaden sposób nie przeszkadza Waszemu wierzchowcowi i nie uciska wrażliwych miejsc na grzbiecie. 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0