12,959 pytań - 31,620 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Tandem

Data publikacji: 2021-05-14

 

Tandem (inaczej tandem językowy) to kombinacja działania hackamore z tradycyjnym wędzidłem, umieszczonym w pysku zwierzaka - to rodzaj wędzidła kombinowanego. Na nosie konia umieszczony jest szeroki pasek, który bezpośrednio oddziałowuje na nos i potylicę, a w pysku znajduje sie klasyczny ścięgierz. 

Ilośc kształtów i modeli jest bardzo szeroka: znajdziemy wędzidła proste, łamane, anatomicznie wygięte, z portem itp W ofercie wielu sklepów występują tandemy z wędzidłem metalowym lub syntetycznym, także przy użyciu najnowszych materiałów, miękkich i dobrze tolerowanych przez zwierzaki.

Tandem może posiadać krótsze lub dłuższe czanki, może także działać jako wędzidło przelotowe, wywierając dodatkowy nacisk na potylicę na zasadzie dźwigni. Mnogość różnych kombinacji pozwala na dobre dostosowanie sprzętu do potrzeb i wymagań naszego wierzchowca.

Tandem jest używany przez jeźdźców skokowych, pozwala na precyzyjną kontrolę i prowadzenie zwierzaka podczas jazdy na parkurze - to świetny wybór dla koni o bardzo delikatnym pysku, które nie tolerują mocno działających wędzideł. Tandem pozwala na bardzo równomierny rozkład nacisku na całą głowę konia - nos, potylica, język, żuchwa i podniebienie; brak łańcuszka pozwala na swobodną pracę pyska.

Pamiętajmy jednak, że wszelkie wędzidła kombiowane wymagają precyzynego działania ręki jeźdźca - działają mocniej i dokładniej niz zwykłe wędzidła. To nie jest także dobre rozwiązanie dla koni, które nie tolerują mocnego nacisku na nos czy potylicę, dlatego zawsze warto wytestować dane wędzidło zanim zdecydujemy się na zakup. Obecnie działają wypożyczalnie wędzideł, jeźdźcy często kontaktują się ze sobą w obrębie miasta aby pożyczać sobie sprzęt do testów.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0