12,867 pytań - 24,190 odpowiedzi - 950 komentarzy

Sprzęt: Tandem

Data publikacji: 2021-05-14

 

Tandem (inaczej tandem językowy) to kombinacja działania hackamore z tradycyjnym wędzidłem, umieszczonym w pysku zwierzaka - to rodzaj wędzidła kombinowanego. Na nosie konia umieszczony jest szeroki pasek, który bezpośrednio oddziałowuje na nos i potylicę, a w pysku znajduje sie klasyczny ścięgierz. 

Ilośc kształtów i modeli jest bardzo szeroka: znajdziemy wędzidła proste, łamane, anatomicznie wygięte, z portem itp W ofercie wielu sklepów występują tandemy z wędzidłem metalowym lub syntetycznym, także przy użyciu najnowszych materiałów, miękkich i dobrze tolerowanych przez zwierzaki.

Tandem może posiadać krótsze lub dłuższe czanki, może także działać jako wędzidło przelotowe, wywierając dodatkowy nacisk na potylicę na zasadzie dźwigni. Mnogość różnych kombinacji pozwala na dobre dostosowanie sprzętu do potrzeb i wymagań naszego wierzchowca.

Tandem jest używany przez jeźdźców skokowych, pozwala na precyzyjną kontrolę i prowadzenie zwierzaka podczas jazdy na parkurze - to świetny wybór dla koni o bardzo delikatnym pysku, które nie tolerują mocno działających wędzideł. Tandem pozwala na bardzo równomierny rozkład nacisku na całą głowę konia - nos, potylica, język, żuchwa i podniebienie; brak łańcuszka pozwala na swobodną pracę pyska.

Pamiętajmy jednak, że wszelkie wędzidła kombiowane wymagają precyzynego działania ręki jeźdźca - działają mocniej i dokładniej niz zwykłe wędzidła. To nie jest także dobre rozwiązanie dla koni, które nie tolerują mocnego nacisku na nos czy potylicę, dlatego zawsze warto wytestować dane wędzidło zanim zdecydujemy się na zakup. Obecnie działają wypożyczalnie wędzideł, jeźdźcy często kontaktują się ze sobą w obrębie miasta aby pożyczać sobie sprzęt do testów.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać rozmiar siodła ?

Prawidłowe dopasowanie siodła do konia to jedna z najważniejszych czynności dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu. Możemy ją porównać do wyboru najlepszych butów dla nas - wystarczy drobne niedopasowanie, aby wywołać spory dyskomfort.

2021-01-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać dobry kask jeździecki ?

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!

2020-12-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło australijskie

Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.

2020-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kształt ścięgierza

Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.

2020-12-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0