Egzamin na brązową odznakę jeździecka składa się z trzech części:
a) próba ujeżdżeniowa
b) próba skokowa
c) część teoretyczna: sprawdzenie wiedzy plus opieka stajenna
Przejazd ujeżdżeniowy jest dostępny na stronie PZJ, warto poćwiczyć go co najmniej kilka razy przed egzaminem - dobrym sposobem jest narysowanie czworoboku wraz z literkami na kartce papieru i wykonanie przejazdu "na sucho", aby zapamiętać kombinację; później w trakcie jazdy także ćwiczymy poszczególne sekwencje, na koniec każdej jazdy warto przejechać cały program. Pamiętajmy, że na egzaminie BOJ liczy się precyzja wykonania elementów (koło ma być kołem, a nie jajowatym kształtem), skuteczność naszych pomocy oraz dosiad - jeździec powinien siedzieć luźno i stabilnie.
Treść programu może być czytana przez trenera, ale zabronione jest komentowanie i udzielanie jakichkolwiek uwag przez szkoleniowca.
Przejazd skokowy składa się parkuru złożonego z minimum 6 przeszkód o wysokości max.75cm - trasę parkuru poznajemy w dniu zawodów, może występować okser, stacjonata oraz koperta, także ułożone w linii lub szeregu. Przed egzaminem jest czas na poznanie trasy przejazdu, warto wyliczyć foule i odległości do przeszkód; podczas próby skokowej galopujemy równym rytmem, ważny jest styl i dokładność najazdów, a nie czas przejazdu - lepiej pojechać wolnej, a dokładniej. Przygotowanie do próby skokowej powinno obejmować umiejętność jazdy w parkurze, nawet złożonym z kilku przeszkód - priorytetem jest stabilny półsiad oraz poprawne najazdy do przeszkód. Pamiętajmy, że druga pomyłka (lub odmowa skoku przez konia) jest karana eliminacją z przejazdu i powoduje niezdanie części skokowej.
Część teoretyczna składa się z sprawdzenia wiedzy dotyczącej opieki, żywienia, pielęgnacji czy zasad jazdy konnej oraz opieki stajennej - egzaminatorzy mogą sprawdzić jak zachowujemy się przy koniach, oceniają nasz sposób prowadzenia konia, czyszczenia czy przygotowywania do jazdy. Najlepszym sposobem nauki obchodzenia sie z końmi jest przebywanie z osobami doświadczonymi, które mają wieloletnie obycie z końmi - bez niewłaściwych nawyków. Dlatego warto zaopatrzyć się w kilka wartościowych książkowych pozycji:
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10