12,974 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

Data publikacji: 2022-03-05

 

Egzamin na brązową odznakę jeździecka składa się z trzech części:

a) próba ujeżdżeniowa

b) próba skokowa

c) część teoretyczna: sprawdzenie wiedzy plus opieka stajenna

Przejazd ujeżdżeniowy jest dostępny na stronie PZJ, warto poćwiczyć go co najmniej kilka razy przed egzaminem - dobrym sposobem jest narysowanie czworoboku wraz z literkami na kartce papieru i wykonanie przejazdu "na sucho", aby zapamiętać kombinację; później w trakcie jazdy także ćwiczymy poszczególne sekwencje, na koniec każdej jazdy warto przejechać cały program. Pamiętajmy, że na egzaminie BOJ liczy się precyzja wykonania elementów (koło ma być kołem, a nie jajowatym kształtem), skuteczność naszych pomocy oraz dosiad - jeździec powinien siedzieć luźno i stabilnie.

Treść programu może być czytana przez trenera, ale zabronione jest komentowanie i udzielanie jakichkolwiek uwag przez szkoleniowca. 

Przejazd skokowy składa się parkuru złożonego z minimum 6 przeszkód o wysokości max.75cm - trasę parkuru poznajemy w dniu zawodów, może występować okser, stacjonata oraz koperta, także ułożone w linii lub szeregu. Przed egzaminem jest czas na poznanie trasy przejazdu, warto wyliczyć foule i odległości do przeszkód; podczas próby skokowej galopujemy równym rytmem, ważny jest styl i dokładność najazdów, a nie czas przejazdu - lepiej pojechać wolnej, a dokładniej. Przygotowanie do próby skokowej powinno obejmować umiejętność jazdy w parkurze, nawet złożonym z kilku przeszkód - priorytetem jest stabilny półsiad oraz poprawne najazdy do przeszkód. Pamiętajmy, że druga pomyłka (lub odmowa skoku przez konia) jest karana eliminacją z przejazdu i powoduje niezdanie części skokowej.

Część teoretyczna składa się z sprawdzenia wiedzy dotyczącej opieki, żywienia, pielęgnacji czy zasad jazdy konnej oraz opieki stajennej - egzaminatorzy mogą sprawdzić jak zachowujemy się przy koniach, oceniają nasz sposób prowadzenia konia, czyszczenia czy przygotowywania do jazdy. Najlepszym sposobem nauki obchodzenia sie z końmi jest przebywanie z osobami doświadczonymi, które mają wieloletnie obycie z końmi - bez niewłaściwych nawyków. Dlatego warto zaopatrzyć się w kilka wartościowych książkowych pozycji:

  • Akademia jeździecka - Wacław Pruchniewicz
  • Nos do przodu – Gerd Heuschmann
  • Poradnik młodego jeźdźca – Isabelle von Neumann-Cosel

 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0