12,887 pytań - 31,330 odpowiedzi - 983 komentarzy

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Data publikacji: 2022-01-28

 

Syndrom trzeszczkowy to ogólna nazwa na zwyrodnienia układu trzeszkowego, w skład którego wchodzą:

  • więzadła trzeszczkowe;
  • dolne części ścięgien mięśni zginacza i prostownika;
  • kaletka kopytowa;
  • trzeszczka kopytowa;

Jak łatwo zauważyć, ilość oraz rodzaj struktur które wchodzą w cały układ jest na tyle duża, że diagnoza uszkodzeń jakiegokolwiek elementu wymaga dużej wiedzy od lekarza weterynarii. Dlatego w przypadku kulawizny, zawsze należy kontaktować się z weterynarzem, który specjalizuje się w ortopedii i posiada odpowiedni sprzęt do diagnostyki - wykonanie badania USG oraz projekcji RTG to absolutna podstawa!

Sam syndrom trzeszczkowy objawia się nawracającą kulawizną, a także:

  • w przypadku ruchu na lonży, koń utyka na kończynę wewnętrzną;
  • kończyna jest odciążana w trakcie stania (odsuwanie w przód lub w tył, przenoszenie ciężaru na drugą stronę);
  • bolesna podeszwa, często tkliwa przy badaniu czułkami;
  • zaburzona symetria kopyta;

Jeżeli w trakcie badania zostanie stwierdzone uszkodzenie trzeszczki bądź kości kopytowej, należy pamiętać że takie zmiany zwyrodneniowe są nieodwracalne - mogą postępować w miarę upływu czasu. Postępowanie z koniem, który ma stwierdzony syndrom trzeszczkowy zależy od rodzaju i rozległości zmian; przy zaawansowanych zwyrodnieniach i uszkodzeniach często jedną opcją jest całkowite odstawienie zwierzaka od pracy

Mniejsze zmiany zazwyczaj wymagają zmniejszenia obciążeń, zastosowania kucia ortopedycznego czy wdrożenia innych zaleceń od lekarza weterynarii.

Pamiętajmy, że syndrom trzeszczkowy to w ogromnym stopniu wpływ niewłaściwych warunków treningowych i/lub dobrania zbyt dużych wymagań dla zwierzaka - młode konie, często ambitne i o dużych możliwościach sportowych są często zbyt szybko wprowadzane w sport przez co w nastoletnim wieku borykają się z rozległymi zmianami zwyrodnieniowymi.

Nie bez znaczenia jest także jakość podłoża, na którym pracuje koń - skoki na błotnistym czy kopnym placu są nie tylko niebezpieczne, ale i mają katastrofalny wpływ na układ ruchu naszego wierzchowca. Istotny jest także sposób kucia i werkowania kopyt, który także wymaga dużej wiedzy na temat budowy, anatomii i biomechaniki całego konia - nie da się nauczyć korekcji kopyt na wszelkich weekendowych kursach!

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0