Syndrom trzeszczkowy to ogólna nazwa na zwyrodnienia układu trzeszkowego, w skład którego wchodzą:
Jak łatwo zauważyć, ilość oraz rodzaj struktur które wchodzą w cały układ jest na tyle duża, że diagnoza uszkodzeń jakiegokolwiek elementu wymaga dużej wiedzy od lekarza weterynarii. Dlatego w przypadku kulawizny, zawsze należy kontaktować się z weterynarzem, który specjalizuje się w ortopedii i posiada odpowiedni sprzęt do diagnostyki - wykonanie badania USG oraz projekcji RTG to absolutna podstawa!
Sam syndrom trzeszczkowy objawia się nawracającą kulawizną, a także:
Jeżeli w trakcie badania zostanie stwierdzone uszkodzenie trzeszczki bądź kości kopytowej, należy pamiętać że takie zmiany zwyrodneniowe są nieodwracalne - mogą postępować w miarę upływu czasu. Postępowanie z koniem, który ma stwierdzony syndrom trzeszczkowy zależy od rodzaju i rozległości zmian; przy zaawansowanych zwyrodnieniach i uszkodzeniach często jedną opcją jest całkowite odstawienie zwierzaka od pracy.
Mniejsze zmiany zazwyczaj wymagają zmniejszenia obciążeń, zastosowania kucia ortopedycznego czy wdrożenia innych zaleceń od lekarza weterynarii.
Pamiętajmy, że syndrom trzeszczkowy to w ogromnym stopniu wpływ niewłaściwych warunków treningowych i/lub dobrania zbyt dużych wymagań dla zwierzaka - młode konie, często ambitne i o dużych możliwościach sportowych są często zbyt szybko wprowadzane w sport przez co w nastoletnim wieku borykają się z rozległymi zmianami zwyrodnieniowymi.
Nie bez znaczenia jest także jakość podłoża, na którym pracuje koń - skoki na błotnistym czy kopnym placu są nie tylko niebezpieczne, ale i mają katastrofalny wpływ na układ ruchu naszego wierzchowca. Istotny jest także sposób kucia i werkowania kopyt, który także wymaga dużej wiedzy na temat budowy, anatomii i biomechaniki całego konia - nie da się nauczyć korekcji kopyt na wszelkich weekendowych kursach!
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18
Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.
2021-05-29