Końskie serce położone jest w klatce piersiowej, po lewej stronie - analogicznie do ludzkiej anatomii. Organ ten waży ponad 3kg i charakteryzuje się dużą wydajnością pracy, mając za zadanie stałe pompowanie natlenionej krwi do tętnic. Sprawna praca serca jest kluczowym aspektem funkcjonowania każdego zywego organizmu, dlatego wszelkie nieprawidłowości i dolegliwości muszą być szybko diagnozowane i leczone.
Do najczęstszych chorób serca u koni należą:
Jeżeli Wasz kon ma wyraźnie gorszą wydolność (nagła zmiana, niespowodowana chorobą czy lekami), szybciej się męczy i nie jest zdolny do wysiłku, to warto przyjrzeć się pracy serca. Każdy jeździec powinien regularnie kontrolować ilość oddechów u swojego zwierzaka: zdrowy dorosły koń powinien wykonywać 8-16 oddechów na minutę. Możemy samodzielnie także sprawdzić tętno u konia - łatwo dostępna tętnica znajduje się na spodniej stronie żuchwy, bliżej gardła; po wyczuciu tętnicy, przykładamy własne palce i staramy się wyczuć fale tętna. W spoczynku zdrowy dorosły koń powinien posiadać tętno w zakresie 30-40 uderzeń na minutę, miarowo i rytmicznie.
Wszekjue odchylenia od tych parametrów powinny być skonsultowane z lekarzem weterynarii, szczególnie gdy stan zdrowia konia pogarsza się; niepokojącym objawem jest także pocenie sie bez wysiłku, apatia czy nietypowy kaszel, głównie po wysiłku.
Diagnostyka chorób serca opiera się na badaniu klinicznym (osłychanie konia) i badaniu elektrograficznym; istnieje także możliwość wykonania USG serca czy przeprowadzeniu próby wysiłkowej, które jest idealną metodą diagnostyczną w przypadku koni sportowych - szczególnie wyścigowych.
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18
Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.
2021-05-29