12,888 pytań - 31,527 odpowiedzi - 983 komentarzy

Weterynarze: Choroby serca u koni

Data publikacji: 2022-04-25

 

Końskie serce położone jest w klatce piersiowej, po lewej stronie - analogicznie do ludzkiej anatomii. Organ ten waży ponad 3kg i charakteryzuje się dużą wydajnością pracy, mając za zadanie stałe pompowanie natlenionej krwi do tętnic. Sprawna praca serca jest kluczowym aspektem funkcjonowania każdego zywego organizmu, dlatego wszelkie nieprawidłowości i dolegliwości muszą być szybko diagnozowane i leczone.

Do najczęstszych chorób serca u koni należą:

  • zwyrodnienie zastawek;
  • tętniaki aorty;
  • nieregularny bądź nieprawidłowy rytm serca;
  • zwłóknienie mięśnia sercowego;

Jeżeli Wasz kon ma wyraźnie gorszą wydolność (nagła zmiana, niespowodowana chorobą czy lekami), szybciej się męczy i nie jest zdolny do wysiłku, to warto przyjrzeć się pracy serca. Każdy jeździec powinien regularnie kontrolować ilość oddechów u swojego zwierzaka: zdrowy dorosły koń powinien wykonywać 8-16 oddechów na minutę. Możemy samodzielnie także sprawdzić tętno u konia - łatwo dostępna tętnica znajduje się na spodniej stronie żuchwy, bliżej gardła; po wyczuciu tętnicy, przykładamy własne palce i staramy się wyczuć fale tętna. W spoczynku zdrowy dorosły koń powinien posiadać tętno w zakresie 30-40 uderzeń na minutę, miarowo i rytmicznie.

Wszekjue odchylenia od tych parametrów powinny być skonsultowane z lekarzem weterynarii, szczególnie gdy stan zdrowia konia pogarsza się; niepokojącym objawem jest także pocenie sie bez wysiłku, apatia czy nietypowy kaszel, głównie po wysiłku.

Diagnostyka chorób serca opiera się na badaniu klinicznym (osłychanie konia) i badaniu elektrograficznym; istnieje także możliwość wykonania USG serca czy przeprowadzeniu próby wysiłkowej, które jest idealną metodą diagnostyczną w przypadku koni sportowych - szczególnie wyścigowych. 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0