13,079 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Data publikacji: 2022-03-01

 

Konie powinny mieć sprawdzane zęby minimum raz w roku od momentu ukończenia pierwszego roku życia, problemy z próchnicą mogą sie zdarzyć już u bardzo młodych koni. Przed rozpoczęciem pracy na lonży czy pod siodłem czy w zaprzęgu należy dokonać dokładnego przeglądu jamy ustnej, często konieczne jest usunięcie tzw.wilczaków, które przeszkadzają w komfortowej pracy z wędzidłem.

Wyróżniamy kilka najpopularniejszych problemów stomatologicznych u koni:

  • próchnica: analogicznie jak u ludzi, dochodzi do ubytku szkliwa w zębach i rozwoju procesu chorobowego. Warto pamiętać, iż obecne możliwości medycyny weterynaryjnej pozwalają na wypełnianie ubytku materiałem kompozytowym, tak jak w ludzkich plombach;
  • wspomniane już wilczaki: dodatkowe zęby przedtrzonowe, które wymagają usunięcia - nie pełnią żadnej roli, a są poważnym utrudnieniem w pracy z koniem;
  • wady zgryzu: dotyczą koni w każdym wieku, ale wczesne wykrycie problemu i regularna korekcja pozwala na zachowanie przyzwoitego stanu uzębienia;
  • z wadami zgryzu wiążą się także haki, które powstają przy nierównomiernym ścieraniu zębów i jednoczesnym nieprawidłowym zgryzie;
  • ostre krawędzie zębów: konie spożywając pokarm, przeżuwają go wstępnie w jamie ustnej - dochodzi wówczas do nierównomiernego ścierania krawędzi zębów, które mogą ranić policzki od wewnątrz. To najczęstsza przypadłość dotykająca nasze konie, które manifestują ból poprzez podrzucanie głową, "twardość" w pysku, szarpanie i rzucanie głową, wyrywanie wodzy;
  • pęknięcia i złamania zębów: czasem w wyniku urazu mechanicznego może dojść do poważnego uszkodzenia szkliwa - zazwyczaj takie zęby są usuwane (na stojąco lub na leżąco, w pełnej sedacji);

Jak łatwo zauważyć, lista problemów stomatologicznych u koni nie jest zbyt długa i regularna profilaktyka zapobiega wystąpieniu niektórych z nich; pamiętajmy, iż koń powinien odczuwać maksymalny komfort w jamie ustnej, aby bez przeszkód pracować z wędzidłem.

Na ogół większość zabiegów można wykonać w warunkach stajennych; wyrywanie zębów czy wykonywanie zdjęć rtg w celu oceny stanu uzębienia odbywa się w klinikach weterynaryjnych. Warto także ocenić ilość kamienia nazębnego, zbyt duży kamień powoduje stan zapalny dziąseł, co także wywołuje ból.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0