12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Zagwożdżenie i nagwożdżenie

Data publikacji: 2017-03-03

 

Zagwożdżenie: jest to uraz miękkiej części kopyta spowodowany przez niewłaściwie wbity podkowiak (czyli już wiemy, że uraz ten dotyczy tylko koni kutych). Jeśli kowal źle wbije podkowiak, naruszając tym samym wrażliwe i unaczynione tkanki, to w tym miejscu powstanie stan zapalny, który spowoduje bolesność.

Objawy:

- nagła kulawizna

- bolesność kopyta, zalecamy użycie czułek do macania 

- podwyższona ciepłota kopyta

Leczenie:

Jak najszybciej usuwamy podkowę wraz z podkowiakami, kowal powinien dokładnie obejrzeć kopyto i odpowiednio naciąć, w celu upuszczenia ropy (nie zawsze się zbiera, ale jeśli koń wykazuje sporą kulawiznę, to najprawdopodoniej dosżło już do ostrego stanu zapalnego). W tym miejscu stosujemy dezynfekcje riwanolem, stosujemy opatrunek (najlepiej sprawdza się do tego dziecięcy pampers ;) ) i oczywiście dajemy koniowi wolne od pracy pod siodłem czy na lonży. Zaleca się także ok.dwa dni w boksie, szczególnie w okresie przejsciowym, kiedy na padokach zbiera sie dużo błota i może szybko dojść do zakażenia rany - najlepiej zapewnić koniowi spacery w ręce po miękkim podłożu.

Obserwujemy ranę i konia, jeśli stan się nie poprawia, to wzywamy weterynarza, który poda antybiotyki miejscowe bądź ogólnoustrojowe.

Zapobieganie: odpowiednie kucie i rozsądny kowal są jedynym wyjściem :) Chociaż oczywiście taki błąd może się zdarzyć nawet najlepszym kowalom, to jednak warto wybierać sprawdzone i polecane osoby.

 

Nagwożdżenie: uraz tkanek miękkich kopyta, spowodowany przebiciem przez np.gwóźdź, szkło czy inne niebezpieczne przedmioty. Może dotyczyć zarówno koni kutych, jak i tych bosych oraz oczywiście zdarza się u wszystkich ras, chociaż kuce prymitywne lepiej sobie radzą w trudnym terenie, mają twardsze i bardziej wytrzymałe kopyta.

Objawy:

- widoczne gołym okiem skaleczenie kopyta, czasem nawet ciało obce tkwiące w kopycie

- bardzo wyraźna i silna kulawizna, niechęć do obciążenia kończyny, koń może nawet wyrywać tę nogę kiedy chcemy ją obejrzeć

- podwyższona ciepłota kopyta

Leczenie:

Ostrożnie usuwamy ciało obce (niezbędna pomoc drugiej osoby, to działanie bardzo nieprzyjemne dla konia - tak jakby wyciągać igłę spod paznokcia) i dezynfekujemy ranę, najlepszy będzie riwanol; niektórzy zalecają także kąpiel w rozcieńczonym Manusanie. Wykonujemy podobny opatrunek jak w przypadku zagwożdżenia, często zmieniamy i dolewamy riwanolu, odstawiamy konia od pracy pod siodłem, zostawiamy w boksie. Obserwujemy ranę, w razie wątpliwości zawsze lepiej skontaktować się z weterynarzem.

Zapobieganie: unikamy terenów zaśmiecionych, budowlanych, tam często można spotkać takie niebezpieczne przedmioty. Często sprawdzamy teren padoków i pastwisk oraz miejsce, na którym jeździmy - nawet na profesjonalnym placach może zdarzyć się rozbita butelka, fantazja obcych ludzi nie zna granic.

Warto codziennie i dokładnie sprawdzać stan kopyt naszego konia, każda profilaktyka jest lepsza od leczenia nieprzyjemnych dolegliwości :)

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0