13,097 pytań - 31,652 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Data publikacji: 2022-05-25

 

Prawdopodobnie każdy z nas miał problem z reakcją konia na zastosowane pomoce - niechęć do ruchu naprzód, opór i lenistwo konia to najczęściej spotykane trudności. Istnieje kilka przyczyn takiego problemu, warto się zastanowić dlaczego nasz koń nie chce przemieszczać się pod siodłem,  zanim zakwalifikujemy go jako leniwego :

  • główą przyczyną jest brak prawidłowej reakcji na działanie łydek i dosiadu np. z powodu niewłaściwego działania pomocy (koń nas po prostu nie rozumie) bądź - co jest typowe dla koni pracujących w szkółce jeździeckiej - pewnego rodzaju obojętność na pomoce z uwagi na dużą ilość osób korzystających z danego zwierzaka;
  • często konie poruszają się ospale bądź odmawiają ruchu z powodów zdrowotnych: choroba, uraz czy kulawizna powodują ból oraz dyskomfort u zwierzęcia, które instynktownie zaczyna unikać wysiłku;
  • niedopasowany sprzęt, a w szczególności niewłaściwe siodło ma wybitnie negatywny wpływ na konie - bolesny ucisk na kręgosłup i kłąb wywołuje duzy ból i zniechęca konia do pracy; warto także pamiętać o dobrym dopasowaniu wędzidła i ogłowia, niektóre zwierzęta mają bardzo wrażliwą okolicę potylicy i źle tolerują nacisk paska potylicznego na nasadę uszu;
  • przemęczenie i przeciążenie: konie sportowe bądź te pracujące w szkółkch rekreacyjnych są narażone na przewlekłe zmęczenie z uwagi na obciążenia wysiłkiem - bardzo ważny jest rodzaj pracy oraz zaplanowanie odpoczynku i wolnych dni, kiedy konie mogą po prostu odpocząć i zrelaksować się;

Jak łatwo zauważyć, istnieje conajmniej kilka powodów, dla których Wasz koń niechętnie porusza się do przodu. W pierwszej kolejności warto sprawdzić dopasowanie całego sprzętu, najlepiej po konsultacji z osobą doświadczoną; dodatkowo przyglądamy się zwierzakowi czy nie kuleje, czy porusza się regularnie, jak porusza się bez jeźdźca np. na lonży. Dobrze jest także sprawdzić stan kopyt, czy nie utknął np. drobny kamyczek.

Często pozornie leniwe konie stają się energicznymi i chętnymi do pracy końmi, kiedy dosiada ich inny, lepiej wyszkolony jeździec - stopien umiejętności i skuteczność działania ma także olbrzymi wpływ na konia.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0