12,959 pytań - 31,620 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Rodzaje podków

Data publikacji: 2021-12-28

 

Obecnie istnieje szereg rozmaitych podków, które mają za zadanie poprawić komfort naszego zwierzaka - końcowa decyzja zależy od kowala lub/i lekarza weterynarii, ale warto poznać kilka najpopularniejszych podków.

Tradycyjne podkowy wykonane są z metalu (stal), aczkolwiek w środowisku wyścigowym dominują podkowy aluminiowe - są lżejsze, przez co nie obciążają kopyta. Niestety aluminim jest materiałem bardziej miękkim oraz mniej trwałym od stali, dlatego takie podkowy należy często zmieniać, zazwyczaj przy każdym kuciu. Dodatkowo, jeśli koń uszkodzi podkowę, to należy ją jak najszybciej wymienić ponieważ nie nadaje się do powtórnego użytku, aluminium mocno się wygina od nacisku.

Istnieją także podkowy wykonane z tworzywa sztucznego, które mogą być przybijane lub przyklejane do puszki kopytowej - to idealne rozwiązanie dla koni lekko pracujących, takich które np. nie chodzą po trudnym terenie bądź dla koni posiadających słabej jakości róg kopytowy. Warto zauważyć, że takie podkowy zakłada tylko wykwalifikowany specjalista, ponieważ należy je dokładnie dopasować do kopyta przy użyciu szlifierki.

Klejenie podków do kopyt ma także szerokie zastosowanie w leczeniu koni po przebytym ochwacie, ponieważ pozwala na regenerację puszki kopytowej bez ingerencji w ściany kopyta.

Kształt podków jest uzależniony od indywidualnych wymagań danego konia: klasyczna podkowa posiada dwa równe ramiona, a wszelkie inne modyfikacje są podyktowane np. potrzebą wsparcia strzałki czy korekcji krzywego kopyta. Wybór podków jest ogromny, wiele zależy także od naszych możliwości finansowych, ponieważ specjalistyczne podkowy mogą kosztować do kilkuset złotych za jedną sztukę! Nie warto jednak oszczędzać na prawidłowym doborze podków i kucia, warto czasem poszukać alternatyw jeżeli są możliwe; źle dopasowane podkowy mogą doprowadzić do stanu zapalnego, ropy i uszkodzenia puszki kopytowej!

Jeżeli Wasz koń jest okuty, a chcecie wyjeżdżać w okresie zimowym w teren - obowiązkowo należy zaopatrzyć się w podkowy pozwalające na wkręcenie haceli. Pomaga także umieszczenie wkładki pod podkową, która zapobiega nagromadzeniu się śniegu w kopycie - pamiętajcie wówczas o dokładnej pielęgnacji, ponieważ dostęp do kopyta jest wówczas utrudniony.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0