12,974 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Data publikacji: 2021-06-19

 

Wybór popręgu nie jest tak oczywisty jak sie wydaje - to nie tylko kawałek materiału, stabilizujący siodło. Poprzez stały kontakt z ciałem konia, oddziałuje bezpośrednio na klatkę piersiową; nieumiejętnie dobrany może powodować bolesne otarcia i uszkodzenia skóry, a także może być przyczyną dyskomfortu zwierzaka.

Z uwagi na rodzaj materiału, z którego są wykonane te produkty, możemy wybierać pośród popręgów:

  • skórzanych
  • syntetycznych

Popręgi skórzane są przyjemniejsze dla skóry konia, są bardziej trwałe, ale wymagają odpowiedniej konserwacji i regularnego czyszczenia oraz natłuszczania. Pęknięta skóra na popręgu jest nieprzyjemna dla konia, a także może powodować otarcia, a skrajnym przypadku - może pęknąć w najmniej oczekiwanym momencie.

Wśród popręgów syntetycznych znajdziemy popręgi neoprenowe, tekstylne, a także z podszyciem żelowym czy obszyte naturalnym/syntetycznym futrem. Wybór materiału zależy od indywidualnych preferencji, warto potestować kilka opcji, aby odnaleźć najlepsze rozwiązanie; grube popręgi nie są polecane w okresie letnim, ponieważ mogą powodować odparzenia skóry.

Obecnie w ofercie sklepów znajdziemy także popręgi asymetryczne i anatomiczne, które są specjalnie profilowane, aby uniknąć niepotrzebnych otarć i zminimalizować nacisk na okolice łokci. Konie z reguły dużo lepiej tolerują takie popręgi, czasem wystarczy zmiana tego jednego elementu wyposażenia, aby poprawić komfort i swobodę ruchu naszego wierzchowca - warto korzystać z takich nowinek produktowych.

Popręgi z fartuchem są dedykowane koniom skokowym, które mają tendencję do mocnego podciągania przednich kończych w trakcie skoku; konie skokowe są w ogromnej większości podkuwane, więc uderzenie podków w klatkę piersiową będzie wyjątkowo bolesne. Fartuch ochrania wrażliwy obszar ciała, a dodatkowo lepiej stabilizuje siodło w trakcie skoku.

W niektórych stajniach spotyka się jeszcze popręgi wykonane ze sznurka bawełnianego - to dobry ekonomiczny wybór, ale może boleśnie wbijać się w ciało. Dodatkowo wymaga częstego czyszczenia oraz dokładnego suszenia po jeździe, ponieważ wchłania sporo wilgoci, szczególnie w okresie letnim. Ich zaletą jest z pewnością przewiewność, dlatego są chętnie używane przez szkółki jeździeckie w czasie obozów czy kolonii.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0