W sklepach jeździeckich znajdziemy dwa podstawowe rodzaje tego elementu:
Czapraki są zazwyczaj cieńsze i mniej wypełnione niż pady - pady są grubsze, mają więcej wypełnienia i stanowią lepszą ochronę grzbietu konia przed uciskiem siodła i wstrząsami. Pady gorzej sprawdzają się w lecie, ponieważ gorzej odprowadzają wilgoć, przez co koń mocno się poci.
Przede wszystkim czaprak należy wybrać zgodnie z profilem siodła: do siodeł ujeżdżeniowych wybieramy czapraki/pady ujeżdżeniowego. Prostokątny krój pozwala na dobrą ochronę skóry konia przez siodłem, ponieważ cała wydłużona tybinka siodła leży na czapraku.
W przypadku siodeł wszechstronnych i skokowych, wybieramy te czapraki, które są dedykowane tym siodłom - mają zaokrąglony kształt w przedniej części. Istnieją specjalne czapraki pod siodła skokowe, które mają kształt łezki - to idealne rozwiązane na upalne dni, ponieważ ochraniają tylko niezbędną część ciała konia, bezpośrednio pod siodłem.
Jeżeli interesują Wam długie wycieczki terenowe i rajdy, dobrym wyborem będą czapraki rajdowe, które posiadają kieszenie, w których możemy schować niezbędne gadżety. Takie czapraki są często wykonane ze wzmacnianych materiałów, często hydrofobowych - przez co nie namakają wodą i nie niszczą się tak szybko jak ich odpowiedniki wykonane z cienkiej bawełny.
Większość czapraków i padów jest wykonana z bawełny - jej grubość i trwałość zależy od producenta, dlatego warto osobiście sprawdzić jakość materiału np. w stacjonarnym sklepie jeździeckim. Często spotykamy także produkty wykonane z alcantary - jest to tkanina przypominająca w dotyku zamsz. Takie czapraki lub pady wyglądają niezwykle elegancko, ale z czasem mogą nabierać przebarwień np. od siodła - warto spróbować wtedy namoczyć plamy w specjalnych odplamiaczach.
Ważna jest także tkanina, z którym wykonana jest spodnia część czapraka - specjalna siateczka ułatwia odprowadzanie wilgoci i jest przyjemniejsza w dotyku dla konia niż zwykła bawełna. Czasem spotykane są produkty z podszyciem polarowym - lepiej nie używać takiego czapraka w okresie letnim (polar nie przepuszcza wilgoci, koń będzie mokry od potu) i w czasie zmiany sierści (usuwanie jej z tkaniny polarowej jest bardzo trudne i uciążliwe!).
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14
Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.
2021-02-18