12,872 pytań - 24,966 odpowiedzi - 953 komentarzy

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Data publikacji: 2021-09-21

 

W sklepach jeździeckich znajdziemy dwa podstawowe rodzaje tego elementu:

  • czaprak (rzadko używana nazwa już to potnik)
  • pad

Czapraki są zazwyczaj cieńsze i mniej wypełnione niż pady - pady są grubsze, mają więcej wypełnienia i stanowią lepszą ochronę grzbietu konia przed uciskiem siodła i wstrząsami. Pady gorzej sprawdzają się w lecie, ponieważ gorzej odprowadzają wilgoć, przez co koń mocno się poci.

Przede wszystkim czaprak należy wybrać zgodnie z profilem siodła: do siodeł ujeżdżeniowych wybieramy czapraki/pady ujeżdżeniowego. Prostokątny krój pozwala na dobrą ochronę skóry konia przez siodłem, ponieważ cała wydłużona tybinka siodła leży na czapraku.

W przypadku siodeł wszechstronnych i skokowych, wybieramy te czapraki, które są dedykowane tym siodłom - mają zaokrąglony kształt w przedniej części. Istnieją specjalne czapraki pod siodła skokowe, które mają kształt łezki - to idealne rozwiązane na upalne dni, ponieważ ochraniają tylko niezbędną część ciała konia, bezpośrednio pod siodłem.

Jeżeli interesują Wam długie wycieczki terenowe i rajdy, dobrym wyborem będą czapraki rajdowe, które posiadają kieszenie, w których możemy schować niezbędne gadżety. Takie czapraki są często wykonane ze wzmacnianych materiałów, często hydrofobowych - przez co nie namakają wodą i nie niszczą się tak szybko jak ich odpowiedniki wykonane z cienkiej bawełny.

Większość czapraków i padów jest wykonana z bawełny - jej grubość i trwałość zależy od producenta, dlatego warto osobiście sprawdzić jakość materiału np. w stacjonarnym sklepie jeździeckim. Często spotykamy także produkty wykonane z alcantary - jest to tkanina przypominająca w dotyku zamsz. Takie czapraki lub pady wyglądają niezwykle elegancko, ale z czasem mogą nabierać przebarwień np. od siodła - warto spróbować wtedy namoczyć plamy w specjalnych odplamiaczach.
Ważna jest także tkanina, z którym wykonana jest spodnia część czapraka - specjalna siateczka ułatwia odprowadzanie wilgoci i jest przyjemniejsza w dotyku dla konia niż zwykła bawełna. Czasem spotykane są produkty z podszyciem polarowym - lepiej nie używać takiego czapraka w okresie letnim (polar nie przepuszcza wilgoci, koń będzie mokry od potu) i w czasie zmiany sierści (usuwanie jej z tkaniny polarowej jest bardzo trudne i uciążliwe!).

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać rozmiar siodła ?

Prawidłowe dopasowanie siodła do konia to jedna z najważniejszych czynności dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu. Możemy ją porównać do wyboru najlepszych butów dla nas - wystarczy drobne niedopasowanie, aby wywołać spory dyskomfort.

2021-01-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać dobry kask jeździecki ?

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!

2020-12-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło australijskie

Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.

2020-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kształt ścięgierza

Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.

2020-12-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0