13,014 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Data publikacji: 2021-05-20

 

Zabrudzony sprzęt to właściwie codziennośc każdego jeźdźca - w wielu ośrodkach i stajniach tworzy się błoto zarówno na placu przeznaczonym do jazdy jak w okolicy samego budynku. Nie wszystkie stajnie dysponują profesjonalnymi placami do jazdy, wyposażonymi w drenaż i zasypanymi specjalnym kwarcem; poza tym, często sama droga na padok czy pastwisko jest błotnista. 

Wszelkie zabiegi pielęgnacyjnie bywają czasem dość brudzące - nakładanie dziegciu czy smaru do kopyt, także aplikacja wcierek. Wszystkie takie preparaty mogą zostawiać ślady na naszej odzieży oraz wszelkich tekstylnych elementach wyposażenia naszego konia. 

Sprzęt i odzież często ulegają zabrudzeniom, dlatego warto znać kilka wskazówek, które pomoga uporać się z najpowszechniejszymi plamami:

  • błoto: najpierw warto wysuszyć dany element, z dala od źródeł ciepła jeśli to skórzany wyrób (siodło, ogłowie, ochraniacze, sztyblety itp); możemy wytrzeć je wilgotną szmatką bądź chłonnym ręcznikiem (usunie to także nadmiar wody), pozostawić do wyschnięcia i następnie doczyścić za pomocą mydła glicerynowego, które nie wysusza naturalnej skóry;
  • krew: może się zdarzyć, że ubrudzimy sobie odzież krwią naszego konia przy okazji tamowania lub oczyszczania rany; wypadki i urazy, skaleczenia to także częste wypadki, jakie mogą przytrafić sie jeźdźcom. W pierwszej kolejności należy jak najszybciej polać tkaninę zimną wodą, przy starszych i zaschniętych plamach przyda się potarcie skórką cytryny;
  • trawa: jedno z trudniejszych zabrudzeń powstaje przy kontakcie z trawą, co jest szczególnie uciążliwe do usunięcia z białych tkanin. Warto potraktować plamę wodą utlenioną lub sodą oczyszczoną, możemy nałożyć papkę i zostawić na dłuższy czas, a następnie wyprać rzeczy;
  • dziegieć: preparat o niezwykle intensywnym zapachu, który potrafi trwale zabrudzić nasze ubrania, czapraki czy owijki; przyda się soda oczyszczona i szczoteczka, którą wetrzemy papkę w plamę;

Generalnie w stajni zawsze znajdzie zastosowanie soda oczyszczona i cytryna lub kwasek cytrynowy - te dwa produkty są w pełni naturalne, nie spowodują podrażnień u naszego zwierzaka (oczywiście w przypadku koni alergicznych warto mieć na uwadze ewentualne reakcje niepożądane).

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0