12,867 pytań - 24,190 odpowiedzi - 950 komentarzy

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Data publikacji: 2021-05-20

 

Zabrudzony sprzęt to właściwie codziennośc każdego jeźdźca - w wielu ośrodkach i stajniach tworzy się błoto zarówno na placu przeznaczonym do jazdy jak w okolicy samego budynku. Nie wszystkie stajnie dysponują profesjonalnymi placami do jazdy, wyposażonymi w drenaż i zasypanymi specjalnym kwarcem; poza tym, często sama droga na padok czy pastwisko jest błotnista. 

Wszelkie zabiegi pielęgnacyjnie bywają czasem dość brudzące - nakładanie dziegciu czy smaru do kopyt, także aplikacja wcierek. Wszystkie takie preparaty mogą zostawiać ślady na naszej odzieży oraz wszelkich tekstylnych elementach wyposażenia naszego konia. 

Sprzęt i odzież często ulegają zabrudzeniom, dlatego warto znać kilka wskazówek, które pomoga uporać się z najpowszechniejszymi plamami:

  • błoto: najpierw warto wysuszyć dany element, z dala od źródeł ciepła jeśli to skórzany wyrób (siodło, ogłowie, ochraniacze, sztyblety itp); możemy wytrzeć je wilgotną szmatką bądź chłonnym ręcznikiem (usunie to także nadmiar wody), pozostawić do wyschnięcia i następnie doczyścić za pomocą mydła glicerynowego, które nie wysusza naturalnej skóry;
  • krew: może się zdarzyć, że ubrudzimy sobie odzież krwią naszego konia przy okazji tamowania lub oczyszczania rany; wypadki i urazy, skaleczenia to także częste wypadki, jakie mogą przytrafić sie jeźdźcom. W pierwszej kolejności należy jak najszybciej polać tkaninę zimną wodą, przy starszych i zaschniętych plamach przyda się potarcie skórką cytryny;
  • trawa: jedno z trudniejszych zabrudzeń powstaje przy kontakcie z trawą, co jest szczególnie uciążliwe do usunięcia z białych tkanin. Warto potraktować plamę wodą utlenioną lub sodą oczyszczoną, możemy nałożyć papkę i zostawić na dłuższy czas, a następnie wyprać rzeczy;
  • dziegieć: preparat o niezwykle intensywnym zapachu, który potrafi trwale zabrudzić nasze ubrania, czapraki czy owijki; przyda się soda oczyszczona i szczoteczka, którą wetrzemy papkę w plamę;

Generalnie w stajni zawsze znajdzie zastosowanie soda oczyszczona i cytryna lub kwasek cytrynowy - te dwa produkty są w pełni naturalne, nie spowodują podrażnień u naszego zwierzaka (oczywiście w przypadku koni alergicznych warto mieć na uwadze ewentualne reakcje niepożądane).

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać rozmiar siodła ?

Prawidłowe dopasowanie siodła do konia to jedna z najważniejszych czynności dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu. Możemy ją porównać do wyboru najlepszych butów dla nas - wystarczy drobne niedopasowanie, aby wywołać spory dyskomfort.

2021-01-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać dobry kask jeździecki ?

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!

2020-12-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło australijskie

Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.

2020-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kształt ścięgierza

Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.

2020-12-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0