12,867 pytań - 24,190 odpowiedzi - 950 komentarzy

Sprzęt: Odzież konkursowa

Data publikacji: 2021-02-18

 

Każda dyscyplina jeździecka ma swoje odrębne przepisy dotyczące ubioru obowiązującego na oficjalnych zawodach; starty w zawodach treningowych bądź w szkoleniach zazwyczaj pozwalają na dowolność ubioru. Konkursy zaprzęgowe także się różnią od tych organizowanych wierzchem, polo i wyścigi, a także woltyżerka to też osobne zasady odzieży konkursowej. 

Generalnie zawody w skokach przez przeszkody i ujeżdżenia bazują na kilku podobnych zasadach:

  • obowiązkowy kask na głowie, z atestem i trzypunkowym zapięciem
  • biała koszula z plastronem, ewentualnie koszula konkursowa w dowolnym kolorze z białą stójką
  • elegancka marynarka ( w ujeżdżeniu najczęściej czarna, ogólnie przepis mówi o zgodności koloru butów z marynarką, dlatego zdarzają się także brązy i granat; w skokach mamy większą dowolność, zawodnicy często wybierają także kolor ciemnozielony i czerwony)
  • białe bryczesy, rzadko spotykane są bryczesy kremowe
  • dodatki: białe rękawiczki, spinki do plastronu, siatki na włosy (osoby z długimi włosami powiny zadbać o ścisle zawiniętą fryzurę, która nie będzie przeszkadzać w trakcie przejazdu; w zawodach ujeżdżeniowych kobiety mają najczęściej włosy związane w koczek nad karkiem)
  • sztyblety ze sztylpami w jednakowym kolorze bądź wysokie oficerki (dowolność w wyborze, ujeżdżeniowcy najczęściej ubierają oficerki: nadają łydce elegancki wygląd i dodatkowo zapewniają lepsze ułożenie stopy)
  • dozwolone są skromne ozdoby np. z kryształków czy innych ozdobnych elementów, na kasku czy oficerkach

W trakcie przejazdów szkoleniowych czy egzaminów na odznaki jeździeckie nie jest wymagany pełny strój galowy. W zupełności wystarczą czyste i schludne ubrania, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby ubrać jasne bryczesy, ciemne buty i ciemną górną część ubioru. Przede wszystkim warto się skupić na czystości, wyprać i wypastować wszystkie elementy ubioru, tak aby prezentować się elegancko i schludnie - dobre wrażenie estetyczne jest mile widziane przez sędziów.

Odzież konkursowa powinna przylegać do ciała, ale nie może krępować naszych ruchów - nasze samopoczucie oraz komfort są bardzo ważne w trakcie przejazdu. Odpadają wszelkie szeleszczące i luźne elementy ubioru, które mogą zaniepokoić naszego wierzchowca bądź towarzyszące nam konie. 

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać rozmiar siodła ?

Prawidłowe dopasowanie siodła do konia to jedna z najważniejszych czynności dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu. Możemy ją porównać do wyboru najlepszych butów dla nas - wystarczy drobne niedopasowanie, aby wywołać spory dyskomfort.

2021-01-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać dobry kask jeździecki ?

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!

2020-12-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło australijskie

Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.

2020-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kształt ścięgierza

Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.

2020-12-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0