12,924 pytań - 31,565 odpowiedzi - 979 komentarzy

Sprzęt: Odzież konkursowa

Data publikacji: 2021-02-18

 

Każda dyscyplina jeździecka ma swoje odrębne przepisy dotyczące ubioru obowiązującego na oficjalnych zawodach; starty w zawodach treningowych bądź w szkoleniach zazwyczaj pozwalają na dowolność ubioru. Konkursy zaprzęgowe także się różnią od tych organizowanych wierzchem, polo i wyścigi, a także woltyżerka to też osobne zasady odzieży konkursowej. 

Generalnie zawody w skokach przez przeszkody i ujeżdżenia bazują na kilku podobnych zasadach:

  • obowiązkowy kask na głowie, z atestem i trzypunkowym zapięciem
  • biała koszula z plastronem, ewentualnie koszula konkursowa w dowolnym kolorze z białą stójką
  • elegancka marynarka ( w ujeżdżeniu najczęściej czarna, ogólnie przepis mówi o zgodności koloru butów z marynarką, dlatego zdarzają się także brązy i granat; w skokach mamy większą dowolność, zawodnicy często wybierają także kolor ciemnozielony i czerwony)
  • białe bryczesy, rzadko spotykane są bryczesy kremowe
  • dodatki: białe rękawiczki, spinki do plastronu, siatki na włosy (osoby z długimi włosami powiny zadbać o ścisle zawiniętą fryzurę, która nie będzie przeszkadzać w trakcie przejazdu; w zawodach ujeżdżeniowych kobiety mają najczęściej włosy związane w koczek nad karkiem)
  • sztyblety ze sztylpami w jednakowym kolorze bądź wysokie oficerki (dowolność w wyborze, ujeżdżeniowcy najczęściej ubierają oficerki: nadają łydce elegancki wygląd i dodatkowo zapewniają lepsze ułożenie stopy)
  • dozwolone są skromne ozdoby np. z kryształków czy innych ozdobnych elementów, na kasku czy oficerkach

W trakcie przejazdów szkoleniowych czy egzaminów na odznaki jeździeckie nie jest wymagany pełny strój galowy. W zupełności wystarczą czyste i schludne ubrania, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby ubrać jasne bryczesy, ciemne buty i ciemną górną część ubioru. Przede wszystkim warto się skupić na czystości, wyprać i wypastować wszystkie elementy ubioru, tak aby prezentować się elegancko i schludnie - dobre wrażenie estetyczne jest mile widziane przez sędziów.

Odzież konkursowa powinna przylegać do ciała, ale nie może krępować naszych ruchów - nasze samopoczucie oraz komfort są bardzo ważne w trakcie przejazdu. Odpadają wszelkie szeleszczące i luźne elementy ubioru, które mogą zaniepokoić naszego wierzchowca bądź towarzyszące nam konie. 

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0