12,944 pytań - 31,617 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Derki treningowe

Data publikacji: 2022-01-15

 

Derki treningowe to rodzaj derek, które są stosowane w trakcie jazdy bądź pracy z koniem (np. w trakcie lonżowania). Ich rolą jest przykrywanie wrażliwych części ciała - w zależności od modelu, znajdziemy derki treningowe pełne (zabudowane, z wycięciem na siodło) oraz półderki, które przykrywają lędźwia oraz zad.

Taki rodzaj derek możemy stosować:

  • w lecie jako ochrona przed ukąszeniami much i gzów: wybierajmy wtedy lekkie derki siateczkowe. Dla koni wrażliwych przewidziane są specjalne modele derek, które są mocno zabudowane - w sprzedaży wraz z kapturem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, konie są dobrze zabezpieczone przez owadami - a to duży problem szczególnie w okolicach stajni leżących niedaleko zbiorników wodnych; wyjazdy w teren mogą być wówczas wyjątkowo nieprzyjemne!
  • przy spadkach temperatur, jeżeli nie mamy do dyspozycji krytej ujeżdżalni, a nasz zwierzak jest np. osłabiony po chorobie bądź po prostu ogolony, więc nie ma zapewnionej odpowiedniej warstwy izolującej;
  • w okresie jesienno-zimowym, w czasie dużych mrozów ogolone konie często pracują w półderkach nawet na krytych ujeżdżalniach - wychłodzenie okolicy krzyżowolędźwiowej może skutkować chorobą!
  • podczas jazdy w deszczu: cienkie derki treningowe wykonane z wodoodpornego materiału skutecznie chronią przez zmoknięciem (niektóre konie nie czują się komfortowo podczas deszczu);
  • podczas wyjazdów w teren: odblaskowa półderka to świetny sposób na poprawę widoczności, kiedy musimy pokonać trasę wśród ruchu drogowego - im więcej elementów odblaskowych, tym lepiej!;
  • podczas lonżowania: kiedy pracujemy z koniem na lonży bądź z ziemi, lekka derka treningowa zapewni prawidłową temperaturę ciała zwierzaka, nie dopuszczając do wychłodzenia mięśni - to ważne, szczególnie kiedy praca z koniem nie jest zbyt intensywna.

Derki treningowe są bardzo przydatnym elementem wyposażenia konia, jeżeli nie mamy do dyspozycji krytej ujeżdżalni - modele wykonane z siateczki, które chronią przed owadami, są wybawieniem dla wielu wrażliwych koni. Plusem derek treningowych jest także łatwość w ubieraniu i w zdejmowaniu np. po rozgrzewce, kiedy koń jest już wystarczająco przygotowany do pracy. 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0