12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Data publikacji: 2022-02-06

 

Niezależnie od stopnia zaawansowania ani wyszkolenia, pracując z końmi należy zawsze zadbać o sprzęt, dzięki czemu zwiększymy swoje bezpieczeństwo i zmniejszymy ryzyko wypadku czy urazu.

Sprzęt w jeździe konnej odgrywa kluczową rolę, nierzadko umożliwiając nam pracę z koniem; dlatego tak ważna jest jego wysoka jakość oraz dbałość o cały ekwipunek:

  • jeździectwo wymaga sprzętu dedykowanemu tej aktywności sportowej: o ile legginsy sprawdzą się w początkowym etapie nauki jazdy konnej, o tyle warto zainwestować np. w buty jeździeckie (mogą być używane), które zapobiegną zaklinowaniu stopy w strzemieniu; nie wspominając o ogłowiu czy wędzidle, to są specyficzne elementy wyposażenia, których nie zastąpimy innymi;
  • sprzęt powinien być regularnie czyszczony i konserwowany, szczególnie w przypadku elementów skórzanych; wielokrotnie zdarzyło się, iż np. w trakcie skoków bądź wycieczki terenowej pękały przystuły od siodła bądź paski w ogłowiu, co prowadziło do bardzo niebezpiecznych sytuacji!;
  • nie używamy starych i sparciałych rzeczy, nie dość że mogą doprowadzić do wypadku, to często są źródłem dyskomfortu dla naszego zwierzka (otarcia skóry, ucisk);
  • wszystkie ruchome elementy powinny być dobrze przytwierdzone na czas pracy ze zwierzakiem - przystuły chowamy pod siodło, ochraniacze i owijki powinny dobrze przylegać do ciała konia. Uważajmy w trakcie używania czarnej wodzy bądź czambonu gumowego, ich długość powinna być dostosowana do potrzeb;
  • jeździec powinien zawsze jeździć w kasku, nawet jeśli wsiada tylko na chwilę/na sam stęp/na krótki spacer, czasem wystarczy chwila nieuwagi czy przypadkowe spłoszenie konia, by uszkodzić swoją głowę; kask to generalnie priorytetowy element wyposażenia jeźdźca, zawsze wybierajmy te atestowane z trzypunktowym zapięciem (wygląd i sposób zdobienia jest kwestią dodatkową, która w istotny sposób podnosi cenę);
  • oczywistym jest, że do pielęgnacji i opieki nad koniem używamy sprzętu dedykowanego koniom (nic nie stoi na przeszkodzie aby używać zwykłych gąbek czy ściereczek itp), niemniej kosmetyki czy inne środki pielęgnacyjne powinny być przeznaczone do końskiej skóry i sierści;

Pamiętajmy, że na bezpieczeństwie nie można oszczędzać - warto kupować rzeczy używane, ale w dobrym stanie, co pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy (uwaga na kaski z drugiej ręki - warto je sprawdzić, czy nie są przypadkiem powypadkowe, a więc z osłabioną konstrukcją!).

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0