13,003 pytań - 31,630 odpowiedzi - 981 komentarzy

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Data publikacji: 2021-03-25

 

Konie zimnokrwiste, a takie konie fryzyjskie, tinkery, irish coby i niektóre kuce często są obdarzone bujnym owłosieniem szczotek pęcinowych, które często wręcz przykrywają koronkę kopyta. Takie szczotki są wyjątkową ozdobą konia, ale należy poświęcić szczególną uwagę pielęgnacji tej części ciała, szczególnie w okresie przejściowym. Konie zazwyczaj są wtedy osłabione i częściej ulegają infekcjom, są bardziej narażone na chociażby grudę - przy bujnych szczotkach nietrudno przeoczyć pierwsze symptomy tej choroby.

Podczas pobytu na pastwisku konie ulegają czasem drobnym skaleczeniom, często w obrębie kopyt czy pęcin - obfite szczotki są doskonałym środowiskiem do rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybiczych, a także do zakażeń z powodu niegroźnych ranek. Dlatego warto stosować się do kilku zasad dotyczących pielęgnacji kończyn koni z bujnymi szczotkami:

  • w okresie "błotnym" warto codziennie myć kopyta i szczotki, wystarczy opłukanie z błota pod bieżącą wodą
  • po każdej kąpieli bądź zmyciu brudu, dbamy o dokładne osuszenie szczotek! Wystarczy jeden specjalny ręczniczek, który regularne pierzemy; dobrze sprawdzają się także ręczniki papierowe i ściereczki z mikrofibry, które mają zdolnośc do wchłonięcia dużej ilości wody
  • bujne owłosienie na szczotkach warto regularnie rozszczesywać za pomocą grzebyka, którym łatwo usuniemy wszelkie zanieczyszczenia jak np. resztki traw czy drobne patyki, a który nie spowoduje wyrwania włosia - niektóre konie są szczególnie wrażliwe na czyszczenie kończyn
  • regularnie sprawdzamy pęciny i okolice kopyt, czy nie doszło do zranienia; warto zbadać palpacyjnie całą okolicę szczotek, czy nie czujemy żadnych obrzęków, ran czy opuchlizn
  • bujne szczotki to doskonałe środkowisko dla kleszczy, dlatego w sezonie letnim dokładnie sprawdzamy skórę; można zastosować naturalną ochronę w postaci naturalnych olejków i ekstraktów
  • czasem przydaje się lekkie przycięcie włosia, jeśli sięga do podłoża - ułatwi to zachowanie czystości i higieny
  • raz na czas dobrze jest zastosować specjalną odżywkę do włosia, która ułatwi rozczesanie oraz zminimalizuje ilość brudu, która przyczepia się do włosia; takie odżywki są w formie sprejów, co ułatwia aplikację 
comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zabezpieczyć konia przed kleszczami ?

Wiosna w pełni, a wraz z nią pojawiły się kleszcze - groźne pajęczaki, które przenoszą szereg chorób. Warto pamiętać, że także konie mogą zachorować na choroby odkleszczowe, które stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt!

2022-05-24

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Dlaczego koń wyciera grzywę i ogon ?

Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.

2022-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zapuścić piękną grzywę i ogon u konia ?

Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!

2022-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak prawidłowo wyczyścić konia ?

Czyszczenie koni ma nie tylko wymiar higieniczny - ta czynność jest związana także z obserwacją naszego zwierzaka pod kątem zdrowotnym. Poza tym czyszczenie pozwala na odprężenie konia oraz przyzwyczajenie do człowieka.

2021-11-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zmiana okrywy włosowej

Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.

2021-09-18

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak uzyskać błyszczącą sierść u konia ?

Lśniąca i gładka sierść to marzenie wielu właścicieli koni, to także znak dobrego odżywienia naszego zwierzaka. Warto poznać kilka prostych zasad pielęgnacji konia, aby uzyskać błyszczącą sierść.

2021-08-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kąpanie konia

Pierwsze słoneczne i ciepłe dni zachęcają do kąpieli naszych końskich towarzyszy - warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby nie zaszkodzić zwierzakowi.

2021-05-11

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wszystko o chłodzeniu kończyn

Chłodzenie kończyn po zakończonej jeździe to jeden z kluczowych elementów opieki nad koniem; podobnie jak w przypadku ludzi, obniżenie temperatury po wysiłku obkurcza naczynia krwionośne i przeciwdziała przeciążeniom.

2020-12-09

Czytaj » 0