12,857 pytań - 23,794 odpowiedzi - 945 komentarzy

Pielęgnacja: Kąpanie konia

Data publikacji: 2021-05-11

 

Po zimie warto zadbać o pielęgnację skóry i sierści naszych koni, aby oczyścić ją z kurzu i brudu nagromadzonego przez kilka miesięcy - słońce, wysoka temperatura i coraz dłuższy dzień sprzyjając kąpielom koni.

Jeśli chcecie umyć Waszego zwierzaka, warto zadbać o kilka najważniejszych aspektów:

  • wysoka temperatura, wyraźnie odczuwalne ciepło; zazwyczaj odczuwamy je, kiedy temperatura w słońcu przekracza 25 stopni, najlepiej bezchmurnie i bezwietrznie, chociaż przy dużym upale lekki wiatr działa ochładzająco i przyspiesza wysychanie zwierzaka
  • odpowiedni szampon, dostosowany do skóry zwierzaka
  • nie wszystkie konie lubią polewanie chłodną czy zimną wodą, wiele z nich lepiej znosi letnią wodę - mniejszy szok termiczny
  • polewanie zawsze zaczynamy od kończyn i powoli kierujemy się w górę, w stronę serca
  • szampon warto rozprowadzać za pomocą dużej gąbki lub specjalnej szczotki, która dodatkowo przyjemnie masuje, pobudza krążenie oraz usuwa starą sierść
  • głowa powinna być umyta wilgotną gąbką lub ręczniczkiem, ze względów bezpieczeństwa lepiej nie używać szamponu ani żadnych środków chemicznych na głowie; wiele koni reaguje alergicznie, pojawia się kichanie, załzawienie oczu itp
  • koń powinien być przywiązany do stałej konstrukcji, wiążemy do sznurków sizalowych lub węzłem bezpieczeństwa, aby uniknąć ryzyka odsadzenia się
  • po namydleniu nalezy szczególnie dokładnie spłukać konia bieżącą wodą, aby wypłukać wszelkie pozostałości szamponu - jest to istotne zwłaszcza przy nasadzie grzywy i ogona. Podrażenienie tych okolic często skutkuje wycieraniem włosia.
  • po kąpieli najlepiej wypuścić konia na trawiasty padok, gdzie będzie mógł bez przeszkód się wytarzać, a przy tym nie ubrudzić się szczególnie; możemy także zabrać konia na spacer w ręce i tym samym pozwolić mu wyschnąć w sposób naturalny

Konie warto kąpać przy użyciu szamponu conajmniej raz w miesiącu lub według potrzeb (wiele problemów skórnych wymaga częstszej pielęgnacji), w lecie spłukujemy konia bieżącą wodą w miejscach, gdzie się spocił (grzbiet, brzuch) - to świetne orzeźwienie. Zimna woda działa regeneracyjnie na mięśnie i ścięgna, dlatego warto polewać kończyny po cięższych treningach.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wszystko o chłodzeniu kończyn

Chłodzenie kończyn po zakończonej jeździe to jeden z kluczowych elementów opieki nad koniem; podobnie jak w przypadku ludzi, obniżenie temperatury po wysiłku obkurcza naczynia krwionośne i przeciwdziała przeciążeniom.

2020-12-09

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Otarcie kłębu

Konie pomimo swojej wielkości są delikatne i stosunkowo łatwo ulegają urazom - o naciągnięcie czy otarcie skóry nietrudno, szczególnie w przypadku konia użytkowanego wierzchem. Uszkodzenia kłębu to jedne z najczęstszych urazów, zwłaszcza u koni pracujących w szkółkach rekreacyjnych.

2020-12-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Podstawowe wyposażenie skrzynki

Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.

2020-10-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pięlęgnacja: Jak utrzymać piękną sierść w okresie jesiennym ?

Pierwsze chłodne dni i noce są powiązane z rozpoczęciem sezonu zrzucania sierści przez konie, które porastają na ten czas dłuższym i gęstszym włosiem. To trudny czas pielęgnacji naszych koni, które powinny być teraz otoczone szczególną opieką.

2020-09-27

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0