13,533 pytań - 71,254 odpowiedzi - 989 komentarzy

Pielęgnacja: Kąpanie konia

Data publikacji: 2021-05-11

 

Po zimie warto zadbać o pielęgnację skóry i sierści naszych koni, aby oczyścić ją z kurzu i brudu nagromadzonego przez kilka miesięcy - słońce, wysoka temperatura i coraz dłuższy dzień sprzyjając kąpielom koni.

Jeśli chcecie umyć Waszego zwierzaka, warto zadbać o kilka najważniejszych aspektów:

  • wysoka temperatura, wyraźnie odczuwalne ciepło; zazwyczaj odczuwamy je, kiedy temperatura w słońcu przekracza 25 stopni, najlepiej bezchmurnie i bezwietrznie, chociaż przy dużym upale lekki wiatr działa ochładzająco i przyspiesza wysychanie zwierzaka
  • odpowiedni szampon, dostosowany do skóry zwierzaka
  • nie wszystkie konie lubią polewanie chłodną czy zimną wodą, wiele z nich lepiej znosi letnią wodę - mniejszy szok termiczny
  • polewanie zawsze zaczynamy od kończyn i powoli kierujemy się w górę, w stronę serca
  • szampon warto rozprowadzać za pomocą dużej gąbki lub specjalnej szczotki, która dodatkowo przyjemnie masuje, pobudza krążenie oraz usuwa starą sierść
  • głowa powinna być umyta wilgotną gąbką lub ręczniczkiem, ze względów bezpieczeństwa lepiej nie używać szamponu ani żadnych środków chemicznych na głowie; wiele koni reaguje alergicznie, pojawia się kichanie, załzawienie oczu itp
  • koń powinien być przywiązany do stałej konstrukcji, wiążemy do sznurków sizalowych lub węzłem bezpieczeństwa, aby uniknąć ryzyka odsadzenia się
  • po namydleniu nalezy szczególnie dokładnie spłukać konia bieżącą wodą, aby wypłukać wszelkie pozostałości szamponu - jest to istotne zwłaszcza przy nasadzie grzywy i ogona. Podrażenienie tych okolic często skutkuje wycieraniem włosia.
  • po kąpieli najlepiej wypuścić konia na trawiasty padok, gdzie będzie mógł bez przeszkód się wytarzać, a przy tym nie ubrudzić się szczególnie; możemy także zabrać konia na spacer w ręce i tym samym pozwolić mu wyschnąć w sposób naturalny

Konie warto kąpać przy użyciu szamponu conajmniej raz w miesiącu lub według potrzeb (wiele problemów skórnych wymaga częstszej pielęgnacji), w lecie spłukujemy konia bieżącą wodą w miejscach, gdzie się spocił (grzbiet, brzuch) - to świetne orzeźwienie. Zimna woda działa regeneracyjnie na mięśnie i ścięgna, dlatego warto polewać kończyny po cięższych treningach.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zabezpieczyć konia przed kleszczami ?

Wiosna w pełni, a wraz z nią pojawiły się kleszcze - groźne pajęczaki, które przenoszą szereg chorób. Warto pamiętać, że także konie mogą zachorować na choroby odkleszczowe, które stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt!

2022-05-24

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Dlaczego koń wyciera grzywę i ogon ?

Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.

2022-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zapuścić piękną grzywę i ogon u konia ?

Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!

2022-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak prawidłowo wyczyścić konia ?

Czyszczenie koni ma nie tylko wymiar higieniczny - ta czynność jest związana także z obserwacją naszego zwierzaka pod kątem zdrowotnym. Poza tym czyszczenie pozwala na odprężenie konia oraz przyzwyczajenie do człowieka.

2021-11-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zmiana okrywy włosowej

Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.

2021-09-18

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak uzyskać błyszczącą sierść u konia ?

Lśniąca i gładka sierść to marzenie wielu właścicieli koni, to także znak dobrego odżywienia naszego zwierzaka. Warto poznać kilka prostych zasad pielęgnacji konia, aby uzyskać błyszczącą sierść.

2021-08-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wszystko o chłodzeniu kończyn

Chłodzenie kończyn po zakończonej jeździe to jeden z kluczowych elementów opieki nad koniem; podobnie jak w przypadku ludzi, obniżenie temperatury po wysiłku obkurcza naczynia krwionośne i przeciwdziała przeciążeniom.

2020-12-09

Czytaj » 0