12,820 pytań - 14,991 odpowiedzi - 923 komentarzy

Sprzęt: Hacele

Data publikacji: 2018-12-09

 

Popularność podkuwania koni jest coraz większa, z uwagi na rosnące wymagania stawiane naszym koniom - prawidłowe kucie chroni puszkę kopytową podczas dużych obciążeń oraz częstej zmiany podłoża (np.wyjazdy na zawody). Niestety wadą podków jest dużo mniejsza przyczepność do podłoża w porównaniu do kopyt nieokutych - konie kute będą się po prostu ślizgać podczas poruszania się w błocie czy śniegu, a także na oblodzonych fragmentach w lesie. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są hacele: to metalowe wypustki, przypominające gwoździe, które wkręcamy w podkowy.

Na rynku znajdziemy ogromny wybór haceli, dostosowanych do indywidualnych potrzeb (rodzaj podłoża); zazwyczaj mają one kształt stożka, umieszczanego w ramionach podków przy pomocy specjalnego gwintownika.  Wybierając się na zimową przejażdżkę do lasu, wybierajmy hacele krótsze z krótkim sztyftem (wypustki); z kolei w przypadku dużego błota dobrze sprawdzą się hacele stożkowate, tępo zakończone. Istnieją także bardzo duże (do 2cm długości) hacele, przeznaczone na zawody skokowe - zdecydowanie poprawiają przyczepność w trakcie odbicia oraz lądowania konia po przeszkodzie.

Hacele mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy, ale są zdecydowanie niebezpieczne poza nią -wkręcone hacele potrafią poważne zranić konia, który np.będzie się kładł w boksie. Nigdy nie pozostawiamy konia z wkręconymi hacelami samego,absolutnie nigdy nie zostawiamy ich na noc! Znane są przypadki całkowitego przecięcia ścięgien w nogach w trakcie tarzania w boksie, właśnie z powodu haceli.

Po skończonej jeździe od razu je wykręcamy i czyścimy, warto je wytrzeć do sucha aby zapobiegać korozji i naturalnemu zniszczeniu; pamiętajcie, że hacele często używane szybko się ścierają i stają się śliskie, więc ich działanie będzie zupełnie odwrotne.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkowy klejone

Na rynku produktów jeździeckich od jakiegoś czasu istnieją innowacyjne podkowy, które są przyklejane do kopyt; dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dobrą ochronę puszki przy jednoczesnym braku ingerencji w kopyto przy pomocy podkowiaków.

2019-11-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Wybór wędzideł jest ogromny, producenci co rusz prześcigają się w opracowaniu nowych rozwiązań; do dyspozycji mamy aktualnie szeroki zakres zwykłych i łagodnych wędzideł oraz tych o mocniejszym działaniu, do których zaliczamy 'cygankę'.

2019-11-04

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0