12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Sprzęt: Hacele

Data publikacji: 2018-12-09

 

Popularność podkuwania koni jest coraz większa, z uwagi na rosnące wymagania stawiane naszym koniom - prawidłowe kucie chroni puszkę kopytową podczas dużych obciążeń oraz częstej zmiany podłoża (np.wyjazdy na zawody). Niestety wadą podków jest dużo mniejsza przyczepność do podłoża w porównaniu do kopyt nieokutych - konie kute będą się po prostu ślizgać podczas poruszania się w błocie czy śniegu, a także na oblodzonych fragmentach w lesie. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są hacele: to metalowe wypustki, przypominające gwoździe, które wkręcamy w podkowy.

Na rynku znajdziemy ogromny wybór haceli, dostosowanych do indywidualnych potrzeb (rodzaj podłoża); zazwyczaj mają one kształt stożka, umieszczanego w ramionach podków przy pomocy specjalnego gwintownika.  Wybierając się na zimową przejażdżkę do lasu, wybierajmy hacele krótsze z krótkim sztyftem (wypustki); z kolei w przypadku dużego błota dobrze sprawdzą się hacele stożkowate, tępo zakończone. Istnieją także bardzo duże (do 2cm długości) hacele, przeznaczone na zawody skokowe - zdecydowanie poprawiają przyczepność w trakcie odbicia oraz lądowania konia po przeszkodzie.

Hacele mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy, ale są zdecydowanie niebezpieczne poza nią -wkręcone hacele potrafią poważne zranić konia, który np.będzie się kładł w boksie. Nigdy nie pozostawiamy konia z wkręconymi hacelami samego,absolutnie nigdy nie zostawiamy ich na noc! Znane są przypadki całkowitego przecięcia ścięgien w nogach w trakcie tarzania w boksie, właśnie z powodu haceli.

Po skończonej jeździe od razu je wykręcamy i czyścimy, warto je wytrzeć do sucha aby zapobiegać korozji i naturalnemu zniszczeniu; pamiętajcie, że hacele często używane szybko się ścierają i stają się śliskie, więc ich działanie będzie zupełnie odwrotne.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0