12,845 pytań - 18,089 odpowiedzi - 938 komentarzy

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Data publikacji: 2020-10-18

 

Niższa temperatura oraz obfite opady deszczu to synonim jesieni, a niestety w ostatnich czasach także zimy - w wielu rejonach Polski śnieg utrzymywał się zaledwie kilka dni. Dominacja opadów powoduje solidne rozmoczenie ziemi i powstawanie błota, które w oczywisty sposó jest uciążliwe zarówno dla koni jak i dla ludzi - brud, zanieczyszczenie, brak możliwości jazdy czy pracy ze zwierzakiem oraz śliska nawierzchnia na padokach i pastwiskach.

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie ilości błota w okolicy:

  • wymieszanie podłoża z gliną lub iłami, sprawdza się w przypadku placu do jazdy, na którym często stoi woda; glina i iły mają zdolność do pochłaniania wody, ale nie należy przesadzić z ilością!
  • wybranie wierzchniej warstwy błota i zasypanie piaskiem
  • wymieszanie podłoża z trocinami/zrębkami (do dostania w tartakach za nieduże pieniądze)
  • zastosowanie krat trawnikowych (muszą być dobrze przysypane piaskiem, nie sprawdzają się na podłoża gliniaste)
  • zastosowanie ścinek flizeliny
  • zastosowanie betonowych krat chodnikowych - dobre rozwiązanie np. na drodze do stajni bądź w okolocy obiektu
  • dosypanie drobnego żwiru 
  • na placach najlepszym wyjściem jest dobre podłoże, na solidnej podbudowie z drenażem; w tańszej wersji to piasek morski lub biały kwarcowy, wysypany na tłuczeń i żwir ubite zagęszczarką
  • zadarnienie: trawa to świetny i naturalny materiał wiążący podłoże, dlatego padoki i pastwiska powinny być pokryte roślinnością, nawet jeśli konie ich nie spożywają; na mniejszych obszarach w newralgicznych miejscach, gdzie tworzy się błoto, warto wysypać piasek, żwir lub trociny, ewentualnie przykryć słomą
  • słoma np. gorszej jakości dobrze sprawdza się jako wierzchnia warstwa na błotne placki w okolicy stajni, na szlakach komunikacyjnych, wyprowadzając konie na pastwiska itp

Warto spróbować kilku metod i wypracować własny sposób na osuszenie podłoża - wszystko zależy od rodzaju gleby, jaka występuje w danym miejscu. Inaczej zachowują się podłoża luźne jak piaski, a innego działania wymaga nadmiar gliny - w każdym województwie działają ośrodki zajmujące się analizą gleby. To także cenna informacja w kontekście zasobności gleby w dane pierwiastki i składniki odżywcze.

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0