13,088 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Data publikacji: 2020-10-18

 

Niższa temperatura oraz obfite opady deszczu to synonim jesieni, a niestety w ostatnich czasach także zimy - w wielu rejonach Polski śnieg utrzymywał się zaledwie kilka dni. Dominacja opadów powoduje solidne rozmoczenie ziemi i powstawanie błota, które w oczywisty sposó jest uciążliwe zarówno dla koni jak i dla ludzi - brud, zanieczyszczenie, brak możliwości jazdy czy pracy ze zwierzakiem oraz śliska nawierzchnia na padokach i pastwiskach.

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie ilości błota w okolicy:

  • wymieszanie podłoża z gliną lub iłami, sprawdza się w przypadku placu do jazdy, na którym często stoi woda; glina i iły mają zdolność do pochłaniania wody, ale nie należy przesadzić z ilością!
  • wybranie wierzchniej warstwy błota i zasypanie piaskiem
  • wymieszanie podłoża z trocinami/zrębkami (do dostania w tartakach za nieduże pieniądze)
  • zastosowanie krat trawnikowych (muszą być dobrze przysypane piaskiem, nie sprawdzają się na podłoża gliniaste)
  • zastosowanie ścinek flizeliny
  • zastosowanie betonowych krat chodnikowych - dobre rozwiązanie np. na drodze do stajni bądź w okolocy obiektu
  • dosypanie drobnego żwiru 
  • na placach najlepszym wyjściem jest dobre podłoże, na solidnej podbudowie z drenażem; w tańszej wersji to piasek morski lub biały kwarcowy, wysypany na tłuczeń i żwir ubite zagęszczarką
  • zadarnienie: trawa to świetny i naturalny materiał wiążący podłoże, dlatego padoki i pastwiska powinny być pokryte roślinnością, nawet jeśli konie ich nie spożywają; na mniejszych obszarach w newralgicznych miejscach, gdzie tworzy się błoto, warto wysypać piasek, żwir lub trociny, ewentualnie przykryć słomą
  • słoma np. gorszej jakości dobrze sprawdza się jako wierzchnia warstwa na błotne placki w okolicy stajni, na szlakach komunikacyjnych, wyprowadzając konie na pastwiska itp

Warto spróbować kilku metod i wypracować własny sposób na osuszenie podłoża - wszystko zależy od rodzaju gleby, jaka występuje w danym miejscu. Inaczej zachowują się podłoża luźne jak piaski, a innego działania wymaga nadmiar gliny - w każdym województwie działają ośrodki zajmujące się analizą gleby. To także cenna informacja w kontekście zasobności gleby w dane pierwiastki i składniki odżywcze.

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla naszego konia ?

Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.

2022-07-07

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: 5 zasad bezpieczeństwa w stajni

Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.

2021-12-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0