12,996 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla naszego konia ?

Data publikacji: 2022-07-07

 

Wybór stajni dla naszego konia to kluczowa decyzja - w końcu nasz zwierzak będzie w niej spędzał swój czas, dlatego musi spełniać wszystkie nasze wymagania.

Na wstępie zastanówmy się, czego oczekujemy od stajni: boksy angielskie, profesjonalny plac do jazdy, grupowe padokowanie, możliwość rozwoju sportowego? Warto określić nasze potrzeby i poszukać idealnego miejsca, mając jednak na uwadze fakt, że my w stajni spędzamy maksymalnie kilka godzin dziennie , a nasz koń całą dobę - spełnienie potrzeb zwierzaka powinno być dla nas priorytetem.

W trakcie poszukiwań stajni dla konia, warto zajrzeć na lokalne grupy jeździeckie i popytać o opinie dotyczącej danej stajni - świat koński jest naprawdę mały i wiele osób ma wiedzę na temat stajni czy trenerów w danej okolicy. Pamiętajmy jednak, że ludzie mogą mieć różne oczekiwania w stosunku do stajni i nie zawsze te opinie są miarodajne; niemniej, jeśli dany obiekt ma wyjątkowo złą renomę, to lepiej nie umieszczać w nim konia.

Idealna stajnia dla naszego konia powinna być przede wszystkim miejscem bezpiecznym i dostosowanym do pobytu koni - przestronne i dobrze utrzymane boksy, zachowana czystość w stajni i w jej okolicy, zadbane i bezpieczne pastwiska to absolutne minimum. Bardzo ważna jest także opieka stajenna - porozmawiajcie lub poobserwujcie pracę stajennych czy luzaków, jak się zachowują w stosunku do koni. Warto przyjrzeć się koniom, czy nie są nadmiernie zestresowane bądź czy nie reagują agresywnie na widok stajennych (może to świadczyć o niewłaściwym zachowaniu osób pracujących na terenie stajni); sama kondycja koni wiele mówi nt.żywienia. Podstawą w końskim menu jest dobrej jakości pasza objętościowa (głównie siano) - jeżeli większość koni wygląda źle, jest zbyt chuda, ich sierść jest matowa i wyglądają na chore, to może świadczyć o znacznym oszczędzaniu na sianie.

Jeżeli w stajni jest duża rotacja pensjonariuszy, to także sygnał, że współpraca z właścicielem stajni może nie układać się pomyślnie bądź warunki nie są najlepsze; warto także poroznawiać z osobami, które aktualnie trzymają konie w danej stajni, będą dobrym źródłem informacji o ośrodku.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: 5 zasad bezpieczeństwa w stajni

Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.

2021-12-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0