12,993 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Stajnia: 5 zasad bezpieczeństwa w stajni

Data publikacji: 2021-12-20

 

Wiele osób odczuwa strach przed końmi - nie ma w tym nic dziwnego, normalny duży koń osiąga wagę ok.500kg, a nierzadko więcej. Dodatkowo te zwierzaki z natury zachowują się nieprzewidywalnie, ponieważ płochliwość i ucieczka są niejako wdrukowane w ich psychikę - wynika to z pierwotnego trybu życia, wymagającego ciągłej uwagi.

Przebywając wśród koni warto mieć to na uwadze i pamiętać o kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • Stajnia, korytarze i boksy powinny być pozbawione wszelkich niebezpiecznych elementów np. wystające gwoździe czy belki, uszkodzone wyposażenie powinno być zabezpieczone i jak najszybciej naprawione/wymienione; widły i inne przybory do sprzątania powinny być składowane w osobnym pomieszczeniu! Porządek to nie tylko kwestia estetyczna, ale i sprawa bezpieczeństwa zarówno osób przebywających w stajni jak i samych koni;
  • Wchodząc do boksu konia, zawsze zachowujemy ostrożność, szczególnie jeśli nie znamy zwierzaka! W pierwszej kolejności należy zacmokać bądź zawołać konia po imieniu, tak aby zwrócić jego uwagę na nas; czekamy aż koń podejdzie do nas sam, wtedy dopiero ubieramy kantar i zapinamy uwiąz - nigdy nie staramy się złapać uciekajacego zwierzaka w boksie! Grozi to kopniakiem bądź staranowaniem, koń może spanikować i zachowywać się nieracjonalnie;
  • W stajni należy zachować spokój, niewskazane są głośne krzyki czy bieganie, także głośna muzyka; to miejsce pobytu i odpoczynku zwierząt, dlatego należy zadbać o odpowiednią atmosferę; wiele koni może reagować pobudzeniem, spłoszenia zdarzają się nawet w trakcie zwykłego prowadzenia konia po korytarzu. Psy powinny bezwzględnie być na smyczy pod kontrolą właściciela!;
  • W trakcie czyszczenia/siodłania, konie powinny być odpowiednio przywiązane w stanowisku (jeżeli takowe miejsce jest obecne w stajni); uwiązy należy przywiązać sznurkami sizalowymi, który w razie napięcia pęknie, nie stanowiąc zagrożenia dla koni; przy obsłudze obcych koni dobrze jest pamiętać o kasku!
  • Wchodząc na plac, lonżownik czy krytą halę zawsze komunikujemy głośno swoją obecność, aby nie zaskoczyć innych użytkowników swoim przybyciem - nie podchodzimy do koni od tyłu, zachowujemy bezpieczną odległość!
comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla naszego konia ?

Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.

2022-07-07

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0