13,088 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Data publikacji: 2022-05-13

 

Większość koni pozostających w treningu pracuje 6 dni w tygodniu -  w większości jest to praca pod siodłem bądź w zaprzęgu, zależnie od dyscypliny. Ułożenie planu treningowego zależy od mnóstwa czynników i jest indywidualnie dobierany do każdego zwierzaka; jeden dzień wolny to absolutne minimum, wielu jeźdźców skłania się ku opcji 5dni pracy pod siodłem/w zaprzęgu, jeden dzień pracy na lonży i jeden dzień odpoczynku. Oczywiście praca na lonży to także wartościowy wysiłek dla każdego konia, pod warunkiem że lonżujący ma odpowiednią wiedzę jak powinno wyglądać prawidłowe lonżowanie zwierzaka.

Dzień wolny to dzień, w którym koń powinien spędzić na relaksie i odpoczynku - bez pracy czy lonży. Konie powinny mieć możliwość spędzenia maksymalnej ilości czasu na padoku czy pastwisku, bez ingerencji człowieka poza niezbędnymi czynnościami; taki odpoczynek ma istotny wpływ na regenerację mięśni i komfort psychiczny. 

Żaden ruch wymuszony w postaci spaceru, oprowadzania czy karuzeli nie zastąpi swobodnego ruchu na świeżym powietrzu, to podstawowa zasada prawidłowego chowu koni. Nawet niewielkie kwatery z dostępem do paszy objętościowej i wody są lepszym rozwiązaniem niz całodobowe zamknięcie w boksie.

Jeżeli planujecie dłuższą przerwę w pracy dla Waszego konia, należy stopniowo zmniejszać obciążenie i wymagania; praca powinna być coraz lżejsza, typową jazdę po placu mozemy zastępować wyjazdami w teren. Nigdy nie odstawiamy konia gwałtownie od pracy, jeżeli był intensywnie użytkowany - oczywiście nie dotyczy to sytuacji zdrowotnych, urazów czy kontuzji. Ważną kwestią jest zmniejszenie ilości paszy treściwej, modyfikacja dodatków żywieniowych i przemyślenie codziennego żywienia w trakcie odpoczynku od razu.

Konie użytkowane amatorsko zazwyczaj pracują kilka dni w tygodniu, w zależności od potrzeb lub/i dyspozycji właściciela; pamietajmy o regularności oraz dostosowaniu wymagań do kondycji konia. Jeżeli nasz zwierzak miał kilka wolnych dni pod rząd, to nie planujmy treningu skokowego od razu - dajmy koniowi czas na wdrożenie do pracy.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0