13,027 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Hodowla: Konie małopolskie

Data publikacji: 2022-07-27

 

Tradycja hodowli koni małopolskich w Polsce sięga XVIII wieku, kiedy to zdecydowano się skrzyżować lokalne klacze z ogierami czystej krwi arabskiej oraz rasy angloarabskiej, aby uzyskać lekkiego konia wierzchowego. Konie małopolskie powstały niejako w opozycji do większych i cięższych koni wielkopolskich - hodowcom zależało na mniejszym koniu, który lepiej sprawdzi się w pracy pod siodłem i będzie cechował się dobrą wytrzymałością. Co ciekawa, rasa małopolska została uznana stosunkowo niedawno - w 1962 roku założono pierwszą księgę stadną, tym samym systematyzując rozwój rasy.

Główne cechy charakterystyczne koni małopolskich to:

  • wzrost ok. 158-165cm;
  • lekka, szczupła sylwetka, zbliżona pokrojem do koni angloarabskich;
  • nieduża, ale proporcjonalna głowa z dużymi i błyszczącymi oczami;
  • długa szyja;
  • szczupłe, suche kończyny;
  • dozwolone wszystkie maści i odmiany;
  • łagodny temperament, dobra szybkośc uczenia się, wytrzymałość

Konie małopolskie to doskonałe zwierzaki rekreacyjne - wielu przedstawicieli tej rasy pracuje w szkółkach jeździeckich z dziećmi. Są łagodne i opanowane, ale warto mieć na uwadze arabskich przodków - są szybkie i zwrotne, mają dobrą kondycję i dużą wytrzymałość. Są przy tym mądre i pozytywnie nastawione do człowieka, szybko się uczą; mają obszerne chody, poruszają się lekko i z gracją. Są waleczne, dlatego wiele koni małopolskich startuje w konkursach WKKW oraz w długodystansowych rajdach konnych. Co warto wspomnieć - Artemor dosiadany przez Jana Kowalczyka był rasy małopolskiej; para ta zajęła pierwsze miejsce na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980r, tym samym zdobywając złoty medal olimpijski. Ten ogromny sukces polskiego jeździectwa oparł się właśnie na niedużym wałachu rasy małopolskiej,. który początkowo nie przejawiał zbytniego potencjału sportowego (jako ogier nie został dopuszczony do hodowli, więc został wykastrowany).

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie rasy Nonius

Na świecie istnieje wiele ras koni, które są popularne tylko w swojej ojczyźnie a poza jej granicami właściwie nie występują. Do takich ras zaliczymy ciekawą rasę węgierską, czyli Nonius.

2022-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Odsadzenie źrebaka

Odsadzenie źrebięta od matki to ważny proces w trakcie wychowywania młodego konia - warto zaznajomić się z kilkoma ważnymi zasadami, aby zminimalizować stres zarówno u klaczy jak i u źrebaka.

2021-07-09

Czytaj » 0