12,974 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Hodowla: Konie rasy Morgan

Data publikacji: 2021-08-19

 

Historia rasy Morgan rozpoczyna się pod koniec XVIII wieku, kiedy to nauczyciel i miłośnik koni Justin Morgan kupuje niedużego ogiera o imieniu Figure. W szybkim czasie koń został nazwany po prostu koniem Justina Morgana, skąd później wzięła się nazwa całej rasy. Figure dzielnie służył swojemu właścicielowi: pracował w polu, ciągnął bryczkę i zaprzęgi, był także używany jako koń pokazowy; po kilku latach został sprzedany innemu właścicielowi i później jeszcze innym, ale określenie „koń Morgana” było nadal używane. Sprawdził się jako ogier, z powodzeniem kryjąc okoliczne klacze – pozostawił po sobie trzech wybitnych synów Woodbury, Sherman i Bulrush, które odegrały dużą rolę w kreaowaniu innych ras jak np. American Saddlebred.

Aktualnie rasa Morgan charakteryzuje się:

  • wzrostem ok. 150cm;
  • mocną, ale szlachetnie zbudowaną sylwetką;
  • elegancką głową z dużymi, błyszczącymi oczami;
  • wszystkie maści są dozwolone, ale najczęściej spotykamy konie gniade, kasztanowate oraz kare;

 

Konie tej rasy są inteligentne, bystre i energiczne, ale bez przejawów nadpobudliwości – chętnie współpracują z człowiekiem, przez co są wszechstronnie użytkowane w swojej ojczyźnie. Spotkamy je w szkółkach jeździeckich – nieduży wzrost oraz mocna sylwetka czynią je idealnymi końmi do nauki dla dzieci i dorosłych. Są spokojne i wyrozumiałe, nie płoszą się bez powodu – ich odwaga jest doceniana przez jeźdźców uprawiających turystykę konną i rajdy. Przedstawiciele Morganów startują w konkursach ujeżdżeniowych i skokowych (są nawet organizowane specjalne zawody tylko dla koni tej rasy), w zaprzęgach a także w konkursach westernowych i w pokazach – są spotykane dosłownie w każdej konkurencji w Ameryce Północnej.

Z uwagi na bardzo wysokie koszty transportu i sprowadzenia takich koni do Europy, na naszym kontynencie nie są właściwie spotykane – a szkoda, bo są świetnymi końmi dla każdego amatora.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie małopolskie

Polska posiada długą tradycję hodowlaną, jeśli chodzi o rodzime rasy koni - do tych bardziej popularnych zaliczamy m.in. konie małopolskie, które są wszechstronnymi końmi rekreacyjnymi i nie tylko.

2022-07-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Nonius

Na świecie istnieje wiele ras koni, które są popularne tylko w swojej ojczyźnie a poza jej granicami właściwie nie występują. Do takich ras zaliczymy ciekawą rasę węgierską, czyli Nonius.

2022-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Odsadzenie źrebaka

Odsadzenie źrebięta od matki to ważny proces w trakcie wychowywania młodego konia - warto zaznajomić się z kilkoma ważnymi zasadami, aby zminimalizować stres zarówno u klaczy jak i u źrebaka.

2021-07-09

Czytaj » 0