12,872 pytań - 24,966 odpowiedzi - 953 komentarzy

Hodowla: Konie rasy Morgan

Data publikacji: 2021-08-19

 

Historia rasy Morgan rozpoczyna się pod koniec XVIII wieku, kiedy to nauczyciel i miłośnik koni Justin Morgan kupuje niedużego ogiera o imieniu Figure. W szybkim czasie koń został nazwany po prostu koniem Justina Morgana, skąd później wzięła się nazwa całej rasy. Figure dzielnie służył swojemu właścicielowi: pracował w polu, ciągnął bryczkę i zaprzęgi, był także używany jako koń pokazowy; po kilku latach został sprzedany innemu właścicielowi i później jeszcze innym, ale określenie „koń Morgana” było nadal używane. Sprawdził się jako ogier, z powodzeniem kryjąc okoliczne klacze – pozostawił po sobie trzech wybitnych synów Woodbury, Sherman i Bulrush, które odegrały dużą rolę w kreaowaniu innych ras jak np. American Saddlebred.

Aktualnie rasa Morgan charakteryzuje się:

  • wzrostem ok. 150cm;
  • mocną, ale szlachetnie zbudowaną sylwetką;
  • elegancką głową z dużymi, błyszczącymi oczami;
  • wszystkie maści są dozwolone, ale najczęściej spotykamy konie gniade, kasztanowate oraz kare;

 

Konie tej rasy są inteligentne, bystre i energiczne, ale bez przejawów nadpobudliwości – chętnie współpracują z człowiekiem, przez co są wszechstronnie użytkowane w swojej ojczyźnie. Spotkamy je w szkółkach jeździeckich – nieduży wzrost oraz mocna sylwetka czynią je idealnymi końmi do nauki dla dzieci i dorosłych. Są spokojne i wyrozumiałe, nie płoszą się bez powodu – ich odwaga jest doceniana przez jeźdźców uprawiających turystykę konną i rajdy. Przedstawiciele Morganów startują w konkursach ujeżdżeniowych i skokowych (są nawet organizowane specjalne zawody tylko dla koni tej rasy), w zaprzęgach a także w konkursach westernowych i w pokazach – są spotykane dosłownie w każdej konkurencji w Ameryce Północnej.

Z uwagi na bardzo wysokie koszty transportu i sprowadzenia takich koni do Europy, na naszym kontynencie nie są właściwie spotykane – a szkoda, bo są świetnymi końmi dla każdego amatora.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0