13,003 pytań - 31,630 odpowiedzi - 981 komentarzy

Hodowla: Konie wielkopolskie

Data publikacji: 2022-04-15

 

Konie wielkopolskie to stosunkowo młoda rasa, której początek datuje się na XIX wiek - pierwsze wzmanki o potrzebie wyhodowania idealnego konia wierzchowego pojawiają się właśnie w tym okresie na terenie zaboru pruskiego; lokalni hodowcy dążyli do uzyskania konia o pożądanych cechach, który będzie nadawał się także dla wojska. 

W tym celu krzyżowali konie niemieckie (oldenburskie, hanowerskie i inne) z lokalnymi wierzchowymi klaczami, dając początek nowej rasie wielkopolskiej. W dalszym etapie hodowcy zdecydowali się uszlachetnić rasę, krzyżując konie wielkopolskie z końmi pełnej krwi angielskiej, co zdecydowanie poprawiło jezdność i wytrzymałość tych zwierzaków.

Do cech charakterystycznych tej rasy należą:

  • wzrost 160-170cm;
  • szlachetna, lekka budowa ciała (widać wpływ linii pełnej krwii angielskiej);
  • wszystkie maści dopuszczalne, poza dereszowatym - dominują konie gniade;
  • wydajny ruch o dużym zakresie;
  • szlachetna, prosta głowa z dużymi oczami;
  • żywy, ale łagodny temperment - te konie nie przejawiają nadopudliwości, charakterystycznej dla folblutów;

W Polsce istnieje kilka stadnin, które zajmują się hodowlą koni wielkopolskich, zaliczamy do nich: Sieraków, Gniezno, Racot, Pępowo. Warto zauważyć, iż miłośnicy  hodowcy tej rasy są zrzeszeni w Związku Hodowców Koni Wielkopolskich, który cyklicznie organizuje przeglądy hodowlane i czempionaty -  tym samym popularyzując tę rasę w swojej ojczyźnie.

Konie wielkopolskie to doskonałe konie wierzchowce, które sprawdzą się dla amatorów i profesjonalistych - mają naturalne predyspozycje do WKKW (próby terenowej), dzięki obecności koni pełnej krwi angielskiej w rodowodzie. Są opanowane, ale chętne do współpracy, dysponują dobrą wytrzymałością na wysiłek; to idealne konie rekreacyjne, dlatego jeżeli rozważacie zakup konia to warto poszukać w rodzinych stadninach.

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie małopolskie

Polska posiada długą tradycję hodowlaną, jeśli chodzi o rodzime rasy koni - do tych bardziej popularnych zaliczamy m.in. konie małopolskie, które są wszechstronnymi końmi rekreacyjnymi i nie tylko.

2022-07-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Nonius

Na świecie istnieje wiele ras koni, które są popularne tylko w swojej ojczyźnie a poza jej granicami właściwie nie występują. Do takich ras zaliczymy ciekawą rasę węgierską, czyli Nonius.

2022-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Odsadzenie źrebaka

Odsadzenie źrebięta od matki to ważny proces w trakcie wychowywania młodego konia - warto zaznajomić się z kilkoma ważnymi zasadami, aby zminimalizować stres zarówno u klaczy jak i u źrebaka.

2021-07-09

Czytaj » 0