13,003 pytań - 31,630 odpowiedzi - 981 komentarzy

Hodowla: Haflinger

Data publikacji: 2021-07-21

 

Haflinger to rasa koni powstała na przełomie XIX i XX wieku na terenie dzisiejszego Tyrolu - jego nazwa pochodzi od miejscowości, w której została zapoczątkowana hodowla (Hafling). W rodowodach tych koni znajdziemy konie rasy arabskiej, bośniackiej i nordyckiej, a także szereg koni lokalnych w cięższym typie, które przyczyniły się do wyhodowania znakomitego konia rodzinnego.

Haflingery charakteryzują się:

  • wzrostem ok. 140-150cm (wbrew pozorom haflingery nie są kucami)
  • silnie umięśnioną, masywną sylwetką
  • szlachetną głową z dużymi oczami
  • mocnymi kończynami zakończonymi szerokimi kopytami
  • mocną szyją i zadem
  • kasztanowatą maścią z jasną grzywą i ogonem
  • obfitym owłosieniem grzywy i ogona

 

Te konie charakteryzują się wszechstronnością, mogą być z powodzeniem używane w amatorskiej aktywności - sprawdzą się jako konie rekreacyjne. Obecnie hodowane są haflingery w lżejszym typie, które bez problemu poradzą sobie z niskimi parkurami lub prostymi konkursami ujeżdżeniowymi (z uwagi na budowę nie są to typowe konie sportowe, ale do rozpoczęcia przygody z zawodami); ich odwaga oraz waleczność są zaletą podczas wycieczek terenowych. Dadzą sobie radę przy ciągnięciu bryczek np. podczas kuligu czy świątecznej wycieczki w śnieżnej aurze. 

Cechują się dobrym zdrowiem, wymagają systematycznej pielęgnacji sierści oraz dbania o grzywę i ogon, które są wyjątkową ozdobą tych koni. Są łagodne i chętnie współpracują z człowiekiem, ale są sprytne i inteligentne, dlatego czasem potrzebują stanowczego jeźdźca. 

Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, iż w 2010 roku Heidi Zellhofer pokonała przeszkodę o wysokości 165cm na klaczy Escada, która jest rasy haflinger! 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie małopolskie

Polska posiada długą tradycję hodowlaną, jeśli chodzi o rodzime rasy koni - do tych bardziej popularnych zaliczamy m.in. konie małopolskie, które są wszechstronnymi końmi rekreacyjnymi i nie tylko.

2022-07-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Nonius

Na świecie istnieje wiele ras koni, które są popularne tylko w swojej ojczyźnie a poza jej granicami właściwie nie występują. Do takich ras zaliczymy ciekawą rasę węgierską, czyli Nonius.

2022-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Odsadzenie źrebaka

Odsadzenie źrebięta od matki to ważny proces w trakcie wychowywania młodego konia - warto zaznajomić się z kilkoma ważnymi zasadami, aby zminimalizować stres zarówno u klaczy jak i u źrebaka.

2021-07-09

Czytaj » 0