12,872 pytań - 24,966 odpowiedzi - 953 komentarzy

Hodowla: Haflinger

Data publikacji: 2021-07-21

 

Haflinger to rasa koni powstała na przełomie XIX i XX wieku na terenie dzisiejszego Tyrolu - jego nazwa pochodzi od miejscowości, w której została zapoczątkowana hodowla (Hafling). W rodowodach tych koni znajdziemy konie rasy arabskiej, bośniackiej i nordyckiej, a także szereg koni lokalnych w cięższym typie, które przyczyniły się do wyhodowania znakomitego konia rodzinnego.

Haflingery charakteryzują się:

  • wzrostem ok. 140-150cm (wbrew pozorom haflingery nie są kucami)
  • silnie umięśnioną, masywną sylwetką
  • szlachetną głową z dużymi oczami
  • mocnymi kończynami zakończonymi szerokimi kopytami
  • mocną szyją i zadem
  • kasztanowatą maścią z jasną grzywą i ogonem
  • obfitym owłosieniem grzywy i ogona

 

Te konie charakteryzują się wszechstronnością, mogą być z powodzeniem używane w amatorskiej aktywności - sprawdzą się jako konie rekreacyjne. Obecnie hodowane są haflingery w lżejszym typie, które bez problemu poradzą sobie z niskimi parkurami lub prostymi konkursami ujeżdżeniowymi (z uwagi na budowę nie są to typowe konie sportowe, ale do rozpoczęcia przygody z zawodami); ich odwaga oraz waleczność są zaletą podczas wycieczek terenowych. Dadzą sobie radę przy ciągnięciu bryczek np. podczas kuligu czy świątecznej wycieczki w śnieżnej aurze. 

Cechują się dobrym zdrowiem, wymagają systematycznej pielęgnacji sierści oraz dbania o grzywę i ogon, które są wyjątkową ozdobą tych koni. Są łagodne i chętnie współpracują z człowiekiem, ale są sprytne i inteligentne, dlatego czasem potrzebują stanowczego jeźdźca. 

Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, iż w 2010 roku Heidi Zellhofer pokonała przeszkodę o wysokości 165cm na klaczy Escada, która jest rasy haflinger! 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0