12,943 pytań - 31,617 odpowiedzi - 981 komentarzy

Hodowla: Konie kladrubskie

Data publikacji: 2022-02-20

 

Rasa kladrubska jest najstarszą rasą czeską, należącą do ras gorącokrwistych - początki hodowli sięgają XVI wieku, kiedy zaczęto krzyżować miejscowe konie z końmi andaluzyjskimi. W dalszym etapie hodowli pojawiły się także konie lipicańskie i neapolitańskie, co poskutkowało uzyskaniem konia rasy kladrubskiej - to konie nieco lżejsze niż ich hiszpańscy przodkowie, niemniej ciągle pozostające masywne.

Obecnie rasa ta jest jedną z najcięższych w typie sposród ras gorącokrwistych, dzięki swoim iberyjskim korzeniom; do cech charakterystycznych zaliczamy:

  • mocna, masywna sylwetka w typie barokowym;
  • garbonosa głowa;
  • dobrze umięśniona szyja, noszona dość wysoko;
  • mocne kończyny, duże kopyta;
  • wzrost ok.160-165cm;
  • występuje praktycznie tylko siwa maść, niektóre hodowle posiadaja konie kare;

Konie rasy kladrubskiej charakteryzują się wysoką akcją przednich kończyn, wyrazistymi i obszernymi chodami - dlatego w swojej ojczyźnie są najpopularniejszą rasą użytkową w zaprzęgach. Dobrze sprawdzają się także w klasycznym ujeżdżeniu - szybko przyswajają wiedzę, z łatwością uczą się sztuczek i komend, są na ogół łagodne i chętne do współpracy z człowiekiem. W Czechach te konie cieszą się dużym uznaniem, są objęte narodowym programem ochrony genetycznej.

Bedąc w Czechach, warto pokusić się o zwiedzanie jednej z najstarszych stadnin w Europie: mowa o stadninie koni kladrubskich, która mieści sie w Kladrubach nad Łabą. Cały obiekt oraz najbliższe otoczenie zostało wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, co czyni to miejsce wyjątkowo unikatowym; regularnie organizowane są pokazy oraz wycieczki po obiekcie.

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie małopolskie

Polska posiada długą tradycję hodowlaną, jeśli chodzi o rodzime rasy koni - do tych bardziej popularnych zaliczamy m.in. konie małopolskie, które są wszechstronnymi końmi rekreacyjnymi i nie tylko.

2022-07-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Nonius

Na świecie istnieje wiele ras koni, które są popularne tylko w swojej ojczyźnie a poza jej granicami właściwie nie występują. Do takich ras zaliczymy ciekawą rasę węgierską, czyli Nonius.

2022-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Odsadzenie źrebaka

Odsadzenie źrebięta od matki to ważny proces w trakcie wychowywania młodego konia - warto zaznajomić się z kilkoma ważnymi zasadami, aby zminimalizować stres zarówno u klaczy jak i u źrebaka.

2021-07-09

Czytaj » 0