Rasa kladrubska jest najstarszą rasą czeską, należącą do ras gorącokrwistych - początki hodowli sięgają XVI wieku, kiedy zaczęto krzyżować miejscowe konie z końmi andaluzyjskimi. W dalszym etapie hodowli pojawiły się także konie lipicańskie i neapolitańskie, co poskutkowało uzyskaniem konia rasy kladrubskiej - to konie nieco lżejsze niż ich hiszpańscy przodkowie, niemniej ciągle pozostające masywne.
Obecnie rasa ta jest jedną z najcięższych w typie sposród ras gorącokrwistych, dzięki swoim iberyjskim korzeniom; do cech charakterystycznych zaliczamy:
Konie rasy kladrubskiej charakteryzują się wysoką akcją przednich kończyn, wyrazistymi i obszernymi chodami - dlatego w swojej ojczyźnie są najpopularniejszą rasą użytkową w zaprzęgach. Dobrze sprawdzają się także w klasycznym ujeżdżeniu - szybko przyswajają wiedzę, z łatwością uczą się sztuczek i komend, są na ogół łagodne i chętne do współpracy z człowiekiem. W Czechach te konie cieszą się dużym uznaniem, są objęte narodowym programem ochrony genetycznej.
Bedąc w Czechach, warto pokusić się o zwiedzanie jednej z najstarszych stadnin w Europie: mowa o stadninie koni kladrubskich, która mieści sie w Kladrubach nad Łabą. Cały obiekt oraz najbliższe otoczenie zostało wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, co czyni to miejsce wyjątkowo unikatowym; regularnie organizowane są pokazy oraz wycieczki po obiekcie.