13,029 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Hodowla: Konie berberyjskie

Data publikacji: 2022-01-10

 

Rasa berberyjska to stara rodzima rasa afrykańska, której korzenie sięgają średniowiecza - w swoich rodowodach posiadają konie arabskie i andaluzyjskie, co czyni te konie wyjątkowo eleganckie i szlachetne.

Początkowo konie berberyjskie były używane do walki, zresztą jak większość koni na przełomie XVIII i XIX wieku - główną ich rolą był transport jeźdźców lub/i towarów do miejsca przeznaczenia. W późniejszym czasie dotarły także do Europy (głównie jako łup wojenny), gdzie znalazły swoich zwolenników jako dzielne i wytrzymałe wierzchowce.

Obecnie konie berberyjskie charakteryzują się następującymi cechami:

  • wzrostem ok. 155-160cm;
  • szlachetną, ale mocną budową ciała (widać wyraźny wpływ koni andaluzyjskich);
  • proporcjonalną, czasem garbonosą głową;
  • krótką i zwartą kłodą, o smukłych kończynach;
  • lekko skośnym, mocnym zadzie;
  • umięśnioną szyją;
  • występują wszystkie maści podstawowe, najczęściej spotkane są osobniki siwe;

Konie berberyjskie odznaczają się niezwykłą wytrzymałością na trudne warunki - znakomicie wykorzystują pokarm, przez co są ekonomiczne w utrzymaniu. Dobrze znoszą niekorzystną aurę, przez co świetnie radzą sobie w systemie wolnowybiegowym (w swojej ojczyźnie są tak utrzymywane). Obecnie w Europie konie berberyjskie są krzyżowane z końmi arabskimi w celu uszlachetnienia rasy i poprawienia wytrzymałości, co przekłada się na wzrost zainteresowania tą rasą w sporcie rajdowym. Są wręcz stworzone do pokonywania długich dystansów; są także cenione za spokój i opanowanie, nie ma w nich nadpobudliwości - często spotykanej u koni czystej krwi arabskiej. Dobrze sprawdzają się w rajdach długodystansowych, wycieczkach terenowych oraz jako idealne konie rekreacyjne. 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie małopolskie

Polska posiada długą tradycję hodowlaną, jeśli chodzi o rodzime rasy koni - do tych bardziej popularnych zaliczamy m.in. konie małopolskie, które są wszechstronnymi końmi rekreacyjnymi i nie tylko.

2022-07-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Nonius

Na świecie istnieje wiele ras koni, które są popularne tylko w swojej ojczyźnie a poza jej granicami właściwie nie występują. Do takich ras zaliczymy ciekawą rasę węgierską, czyli Nonius.

2022-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Odsadzenie źrebaka

Odsadzenie źrebięta od matki to ważny proces w trakcie wychowywania młodego konia - warto zaznajomić się z kilkoma ważnymi zasadami, aby zminimalizować stres zarówno u klaczy jak i u źrebaka.

2021-07-09

Czytaj » 0