12,874 pytań - 26,120 odpowiedzi - 956 komentarzy

Hodowla: Konie berberyjskie

Data publikacji: 2022-01-10

 

Rasa berberyjska to stara rodzima rasa afrykańska, której korzenie sięgają średniowiecza - w swoich rodowodach posiadają konie arabskie i andaluzyjskie, co czyni te konie wyjątkowo eleganckie i szlachetne.

Początkowo konie berberyjskie były używane do walki, zresztą jak większość koni na przełomie XVIII i XIX wieku - główną ich rolą był transport jeźdźców lub/i towarów do miejsca przeznaczenia. W późniejszym czasie dotarły także do Europy (głównie jako łup wojenny), gdzie znalazły swoich zwolenników jako dzielne i wytrzymałe wierzchowce.

Obecnie konie berberyjskie charakteryzują się następującymi cechami:

  • wzrostem ok. 155-160cm;
  • szlachetną, ale mocną budową ciała (widać wyraźny wpływ koni andaluzyjskich);
  • proporcjonalną, czasem garbonosą głową;
  • krótką i zwartą kłodą, o smukłych kończynach;
  • lekko skośnym, mocnym zadzie;
  • umięśnioną szyją;
  • występują wszystkie maści podstawowe, najczęściej spotkane są osobniki siwe;

Konie berberyjskie odznaczają się niezwykłą wytrzymałością na trudne warunki - znakomicie wykorzystują pokarm, przez co są ekonomiczne w utrzymaniu. Dobrze znoszą niekorzystną aurę, przez co świetnie radzą sobie w systemie wolnowybiegowym (w swojej ojczyźnie są tak utrzymywane). Obecnie w Europie konie berberyjskie są krzyżowane z końmi arabskimi w celu uszlachetnienia rasy i poprawienia wytrzymałości, co przekłada się na wzrost zainteresowania tą rasą w sporcie rajdowym. Są wręcz stworzone do pokonywania długich dystansów; są także cenione za spokój i opanowanie, nie ma w nich nadpobudliwości - często spotykanej u koni czystej krwi arabskiej. Dobrze sprawdzają się w rajdach długodystansowych, wycieczkach terenowych oraz jako idealne konie rekreacyjne. 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0