Hodowcy zazwyczaj odłączają źrebię od matki gdy ukończy ono szósty miesiąc życia, czasem ten okres jest przedłużany do dziewięciu miesięcy. Klacze hodowlane po zakończeniu laktacji mogą być ponownie zapłodnione, co jest zyskowne dla hodowcy; źrebięta mogą zacząć socjalizację w stadzie rówieśników.
Jeżeli nasz źrebak jest zdrowy i silny, nie ma żadnych problemów zdrowotnych i dobrze sobie radzi, to możemy zaplanować odsadzenie po ukończeniu szóstego miesiąca życia; źrebięta słabsze warto zostawić dłużej przy matce, aby mogły nabrać sił. Odsadzenie jest polega na oddzieleniu źrebięta od klaczy np. poprzez zamknięcie w innym budynku; młode konie mogą początkowo bardzo się stresować, nawoływać matkę i próbować się do niej wydostać.
Dlatego należy bezwzględnie zadbać o solidne ogrodzenia i drzwi, pomysłowość źrebaków nie zna granic; warto pamiętać, że klacze słysząc rżenie swojego potomka, także będą próbowały dostać się do niego, przez co mogą stać się agresywne. Klacz i źrebak nie powinny się wzajemnie widzieć i słyszeć, dlatego w dużych hodowlach biegalnia dla źrebiąt jest całkowicie odseparowana od części hodowlanej; w mniejszych ośrodkach, hodowcy często wywożą źrebięta przy odsadzeniu właśnie do dużych stad młodych koni.
Źrebaki po kilku dniach uspokajają sie i adaptują się do nowej sytuacji - towarzystwo rówieśników pozwala szybko zapomnieć o mamie i skupić się na pełnej socjalizacji ze swoim gatunkiem. Ważne jest, aby źrebięta po odsadzeniu miały zapewnione najlepsze warunki do rozwoju: najlepiej stajnia wolnowybiegowa, z dużym obszarem oraz z dostępem do trawy lub siana i świeżej wody. Po odsadzeniu niektóre źrebięta mogą schudnąć lub możemy zauważyć pogorszenie stanu zdrowia - to normalny i przejściowy etap, związany z przejściem z mleka matki na całkowite, "dorosłe" żywienie. Warto stale doglądać i obserwować odsadka, czasem konieczne jest włączenie specjalnych pasz treściwych, które są bogate w składniki odżywcze oraz we wszelkie niezbędne witaminy i minerały.
Odsadzenie źrebaka wiąże się ze stresem, ale na szczęście młode konie szybko dostosowują się do innych warunków, jeśli mają towarzystwo swoich rówieśników.