13,006 pytań - 31,630 odpowiedzi - 981 komentarzy

Hodowla: Odsadzenie źrebaka

Data publikacji: 2021-07-09

Hodowcy zazwyczaj odłączają źrebię od matki gdy ukończy ono szósty miesiąc życia, czasem ten okres jest przedłużany do dziewięciu miesięcy. Klacze hodowlane po zakończeniu laktacji mogą być ponownie zapłodnione, co jest zyskowne dla hodowcy; źrebięta mogą zacząć socjalizację w stadzie rówieśników.

Jeżeli nasz źrebak jest zdrowy i silny, nie ma żadnych problemów zdrowotnych i dobrze sobie radzi, to możemy zaplanować odsadzenie po ukończeniu szóstego miesiąca życia; źrebięta słabsze warto zostawić dłużej przy matce, aby mogły nabrać sił. Odsadzenie jest polega na oddzieleniu źrebięta od klaczy np. poprzez zamknięcie w innym budynku; młode konie mogą początkowo bardzo się stresować, nawoływać matkę i próbować się do niej wydostać.

Dlatego należy bezwzględnie zadbać o solidne ogrodzenia i drzwi, pomysłowość źrebaków nie zna granic; warto pamiętać, że klacze słysząc rżenie swojego potomka, także będą próbowały dostać się do niego, przez co mogą stać się agresywne. Klacz i źrebak nie powinny się wzajemnie widzieć i słyszeć, dlatego w dużych hodowlach biegalnia dla źrebiąt jest całkowicie odseparowana od części hodowlanej; w mniejszych ośrodkach, hodowcy często wywożą źrebięta przy odsadzeniu właśnie do dużych stad młodych koni.

Źrebaki po kilku dniach uspokajają sie i adaptują się do nowej sytuacji - towarzystwo rówieśników pozwala szybko zapomnieć o mamie i skupić się na pełnej socjalizacji ze swoim gatunkiem. Ważne jest, aby źrebięta po odsadzeniu miały zapewnione najlepsze warunki do rozwoju: najlepiej stajnia wolnowybiegowa, z dużym obszarem oraz z dostępem do trawy lub siana i świeżej wody. Po odsadzeniu niektóre źrebięta mogą schudnąć lub możemy zauważyć pogorszenie stanu zdrowia - to normalny i przejściowy etap, związany z przejściem z mleka matki na całkowite, "dorosłe" żywienie. Warto stale doglądać i obserwować odsadka, czasem konieczne jest włączenie specjalnych pasz treściwych, które są bogate w składniki odżywcze oraz we wszelkie niezbędne witaminy i minerały.

 

Odsadzenie źrebaka wiąże się ze stresem, ale na szczęście młode konie szybko dostosowują się do innych warunków, jeśli mają towarzystwo swoich rówieśników.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie małopolskie

Polska posiada długą tradycję hodowlaną, jeśli chodzi o rodzime rasy koni - do tych bardziej popularnych zaliczamy m.in. konie małopolskie, które są wszechstronnymi końmi rekreacyjnymi i nie tylko.

2022-07-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Nonius

Na świecie istnieje wiele ras koni, które są popularne tylko w swojej ojczyźnie a poza jej granicami właściwie nie występują. Do takich ras zaliczymy ciekawą rasę węgierską, czyli Nonius.

2022-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0