Konie Camargue to stara rasa francuska, której początku są datowane już na czasy starożytne - przyjmuje się, że konie z malowideł naskalnych sprzed 15tys lat to właśnie przodkowie rasy Camargue. Na przestrzeni lat konie te dostosowały się do specyficznych warunków, ukształtowując swoje charakterystyczne cechy:
W ich rodowodzie płynie krew arabska oraz berberyjska, co pozwoliło na uszlachetnienie tych koni i zwiększenie wytrzymałości na niekorzystne warunki atmosferyczne. Przez lata były używane jako konie wojskowe, juczne oraz tradycyjne wierzchowce, służące pasterzom owiec i bydła.
Przedstawiciele tej rasy żyją półwolno bez ingerencji człowieka w dolinie Rodanu i w rejonie Camargue oraz Prowansji; raz do roku stado jest kontrolowane przez człowieka, dokonywane są badania i szczepienia, konieczne czipowanie czy kastracja. W latach 60tych zostało założone stowarzyszenie, które stawia za cel ochronę czystości rasy oraz zachowanie cennych linii; w latach 80tych utworzono pierwszą księgę stadną.
We Francji konie te są użytkowane jako wierzchowce, w dzisiejszych czasach ta rasa jest tradycyjną rasą pasterzy bydła zwanych gardianami; konie Camargue są także wykorzystywane w rekreacji, są cenione z uwagi na swoje dobre zdrowie i łagodny charakter oraz chęć współpracy z człowiekiem. Dobrze sprawdzają się jako konie dla dzieci, z uwagi na niski wzrost i opanowanie, to idealny koń rodzinny także na długie wycieczki terenowe. Polza swoją ojczyzną i określonym regionem właściwie nie występują, chociaż czasem można natknąć się na te wdzięczne konie poza granicami Francji.