12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Hodowla: Konie Camargue

Data publikacji: 2022-03-18

 

Konie Camargue to stara rasa francuska, której początku są datowane już na czasy starożytne - przyjmuje się, że konie z malowideł naskalnych sprzed 15tys lat to właśnie przodkowie rasy Camargue. Na przestrzeni lat konie te dostosowały się do specyficznych warunków, ukształtowując swoje charakterystyczne cechy:

  • maść tylko siwa;
  • wzrost ok.140-150cm;
  • mocna i muskularna budowa ciała;
  • obfite owłosienie, zapewniające dobrą ochronę przed deszczem i wiatrem;
  • gęsta grzywa i ogon;
  • mocne i szerokie kopyta;

W ich rodowodzie płynie krew arabska oraz berberyjska, co pozwoliło na uszlachetnienie tych koni i zwiększenie wytrzymałości na niekorzystne warunki atmosferyczne. Przez lata były używane jako konie wojskowe, juczne oraz tradycyjne wierzchowce, służące pasterzom owiec i bydła.

Przedstawiciele tej rasy żyją półwolno bez ingerencji człowieka w dolinie Rodanu i w rejonie Camargue oraz Prowansji; raz do roku stado jest kontrolowane przez człowieka, dokonywane są badania i szczepienia, konieczne czipowanie czy kastracja. W latach 60tych zostało założone stowarzyszenie, które stawia za cel ochronę czystości rasy oraz zachowanie cennych linii; w latach 80tych utworzono pierwszą księgę stadną.

We Francji konie te są użytkowane jako wierzchowce, w dzisiejszych czasach ta rasa jest tradycyjną rasą pasterzy bydła zwanych gardianami; konie Camargue są także wykorzystywane w rekreacji, są cenione z uwagi na swoje dobre zdrowie i łagodny charakter oraz chęć współpracy z człowiekiem. Dobrze sprawdzają się jako konie dla dzieci, z uwagi na niski wzrost i opanowanie, to idealny koń rodzinny także na długie wycieczki terenowe. Polza swoją ojczyzną i określonym regionem właściwie nie występują, chociaż czasem można natknąć się na te wdzięczne konie poza granicami Francji.

 

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie małopolskie

Polska posiada długą tradycję hodowlaną, jeśli chodzi o rodzime rasy koni - do tych bardziej popularnych zaliczamy m.in. konie małopolskie, które są wszechstronnymi końmi rekreacyjnymi i nie tylko.

2022-07-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Nonius

Na świecie istnieje wiele ras koni, które są popularne tylko w swojej ojczyźnie a poza jej granicami właściwie nie występują. Do takich ras zaliczymy ciekawą rasę węgierską, czyli Nonius.

2022-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Odsadzenie źrebaka

Odsadzenie źrebięta od matki to ważny proces w trakcie wychowywania młodego konia - warto zaznajomić się z kilkoma ważnymi zasadami, aby zminimalizować stres zarówno u klaczy jak i u źrebaka.

2021-07-09

Czytaj » 0