13,034 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

Data publikacji: 2022-07-24

 

Anglezowanie to najbardziej rozpowszechniony sposób przemieszczania się kłusem w klasycznym jeździectwie - w westernie panują nieco inne zasady, jeźdźcy jeżdżą tylko w pełnym siadzie, ale kłus wygląda nieco inaczej (tzw.jog).

W czasie typowej lekcji jazdy konnej zdarza się, iz musimy usiąść w siodło jadąc kłusem - przy wykonywaniu przejścia dosiad powinien być głębszy, aby płynnie zmienić chód. Jeźdźcy na swoim początkowym etapie nauki często mają problemy, aby płynnie zmienić rodzaj dosiadu i wykonać element - w dużej mierze zależy to od stabilności oraz balansu ciała w siodle. Jeżeli siedzimy w równowadze, podążając za ruchem konia, to pełny siad nie powinien sprawiać nam problemu, ale zawsze warto pamiętać o tych wskazówkach:

  • w pierwszej kolejności należy skupić się na swoich dosiadzie w kłusie anglezowanym - czy anglezujemy bez użycia wodzy (ruch w górę i dół powinien być niezależny od pozycji dłoni czy obecności wodzy). Nie wstajemy z siodła wraz z dłońmi, kontakt ma być równy i stabilny;
  • anglezujemy spokojnie i zgodnie z ruchem konia, miękko opadając w siodło; pamiętajmy, że zbyt mocne i silne spadanie na tylny łęk powoduje ból i dyskomfort u zwierzaka;
  • podnosząc się i opadając, nasze nogi powinny równo spoczywać po bokach konia - nie podciągamy kolan w górę, stopy wraz ze stawem skokowym działają jak amortyzatory, dlatego ważne jest pewne oparcie w strzemionach;
  • jeżeli kłus anglezowany nie sprawia nam problemów, to pracujemy nad kłusem w pełnym siadzie najlepiej podczas lekcji na lonży;
  • zmiana dosiadu w trakcie jazdy powinna być płynna i zaplanowana; jeżeli chcemy wykonać przejście w danym punkcie na ujeżdżalni, to przygotowujemy się do niego już chwilę wcześniej;
  • na początku nauki warto zwolnić nieco tempo kłusa, aby uzyskać lepszą stabilność i równowagę - szlifowanie jakości elementów warto zostawić na dalsze etapy nauki

Pełny siad w kłusie pozwala na większą precyzję działania pomocy, dlatego zawsze siadamy w siodło przed przejściami w obrębie chodów, ale i np. zatrzymując konia z kłusa. 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0