13,029 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Data publikacji: 2022-06-06

 

Oznaka 'Jeżdżę Konno' to pierwszy egzamin, z którym mogą zmierzyć się początkujący adepci jeździectwa - obejmuje podstawową wiedzę oraz umiejętności, które nabywamy na początkowym etapie. Minimalny wiek uczestnika to 6 lat, dlatego dzieci mogą brać udział w tym egzaminie juz od najmłodszych lat.

Sprawdzian ten składa się z dwóch części:

  • część teoretyczna = opieka stajenna. Wymagane jest pokazanie jak czyścimy i zachowujemy się przy koniu, czy znamy i stosujemy wszystkie zasady bezpieczeństwa dotyczące prowadzenia konia; dodatkowo mozemy być poproszeni o wskazanie najważniejszych elementów budowy anatomicznej konia, opisanie szczotek do czyszczenia.
    W dalszym etapie części teoretycznej egzaminatorzy oceniają sposób przygotowywania konia do jazdy: należy ubrać i dopasować ogłowie oraz siodło, wymieniając przy tym najważniejsze elementy budowy siodła i ogłowia; ubieramy także ochraniacze, opisując przy tym różne rodzaje ochraniaczy i ich funkcje. Samodzielnie prowadzimy konia na plac do jazdy i wsiadamy - dopuszczalne jest używanie schodków lub podwyższenia dla ułatwienia wsiadania.
  • część praktyczna = jazda konna. Prezentujemy nasze umiejętności w trakcie jazdy samodzielnej i w zastępie, wykonujemy proste przejścia stęp-kłus, kłus-galop, galop-kłus oraz zatrzymania ze stępa; egzaminator może poprosić nas o wykonanie koła, półwolty oraz zmianę kierunku przez ujeżdzalnię. Oceniane jest zagalopowanie i galop w półsiadzie; w kłusie możemy poruszać się w półsiadzie lub anglezując, nie jest wymagany pełny dosiad. Pokonujemy także trzy drążki leżące na ziemi, stępem i kłusem.

Jak można zauważyć, Odznaka Jeżdżę Konne obejmuje podstawową wiedzę i umiejętności, które są potrzebne do dalszej rozwoju jeźdźca - takie podstawy są kluczowe, aby od samego początku nie nabierać złych nawyków i przyzwyczajeń. Nie ma potrzeby ubierania stroju galowego - te egzaminy często są organizowane np.na koniec obozów jeździeckich, więc wystarczy czysty ubiór; obowiązuje jazda w atestowanym kasku.

Jeżeli w przyszłości chcecie zdobyć Brązową, Srebrną i Złotą Odznakę Jeździecką, to zdobycie Odznaki Jeżdżę Konno jest pierwszym etapem - jest konieczna do przystąpienia do egzaminu na BOJ.

Wszystkie aktualne informacje dotyczące odznak są zamieszczone na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego: https://pzj.pl/odznaki-jezdzieckie/

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0