12,980 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Data publikacji: 2021-06-04

 

Wiele koni pracujących w szkółkach jeździeckich często silnie potrząsa głową, wyrywając czy wyciągając wodze z ręki jeźdźca. Takie zachowanie nie jest niczym przyjemnym dla jeźdźca, szczególnie gdy dotyczy chodu szybszego niż stęp lub/i przy jeźdźcach dopiero rozpoczynających swoja przygodę z jeździectwem. Nagłe i gwałtowne zachowania zaburzają równowagę jeźdźca, mogą powodować niepewność, a nawet strach przed dalszą jazdą.

Przyczyn takiego zachowania jest conajmniej kilka:

  • niedopasowane wędzidło, nietolerancja kiełzna (niektóre konie wolą wędzidła syntetyczne od metalowych; rozmiar i grubość ścięgierza ma ogromne znaczenie w dopasowaniu wędzidła)
  • rany i otarcia w pysku, uszkodzenia pyska, ostre krawędzie zębów które ranią policzki w trakcie jazdy
  • nadwrażliwość na owady
  • head-shaking syndrome (HSS)
  • ból i dyskomfort spowodowany niewprawnym działaniem ręki jeźdźca
  • niedopasowany sprzęt: zbyt małe lub zbyt duże ogłowie, ucisk na potylicę, ucisk na uszy
  • brak akceptacji kiełzna wynikający z nieprawidłowej jazdy

Jak można zauważyć, nie ma jednego sposobu na zniwelowanie problemu, jakim jest trzepanie i szarpanie głową - problem zazwyczaj jest bardziej złożony i wymaga przetestowania kilku rozwiązań. W przypadku koni szkółkowych, decyzja zależy od właściciela stajni lub instruktora - w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan jamy ustnej oraz stan uzębienia, wykonywany przez lekarza weterynarii. Kontrola i dopasowanie sprzętu indywidualnie do zwierzaka powinny być priorytetem w opiece nad końmi rekreacyjnymi, dlatego warto we własnym zakresie poczytać wartściowe książki i artykuły, aby móc samodzielne ocenić, czy dany sprzęt jest dopasowany do zwierzaka.

Konie o delikatnym pysku lepiej tolerują wędzidła syntetyczne smakowe; warto także ocenić, czy trzepanie głową nie jest reakcją na niewprawne działanie ręki początkującego jeźdźca. Wystarczy jedna jazda osoby zaawansowanej i doświadczonej aby ocenić, czy problem nie leży w jeźdźcu - nie wszystkie zwierzaki cierpliwie znoszą podszarpywanie za wodze przez amatorów.

W okresie letnim może okazać się konieczne noszenie nauszników bądź maski w trakcie jazdy, z uwagi na dużą ilość latających owadów; coraz więcej koni cierpi na HSS i wymaga specjalistycznej opieki, w zależności od nasilenia objawów.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0