Wiele koni pracujących w szkółkach jeździeckich często silnie potrząsa głową, wyrywając czy wyciągając wodze z ręki jeźdźca. Takie zachowanie nie jest niczym przyjemnym dla jeźdźca, szczególnie gdy dotyczy chodu szybszego niż stęp lub/i przy jeźdźcach dopiero rozpoczynających swoja przygodę z jeździectwem. Nagłe i gwałtowne zachowania zaburzają równowagę jeźdźca, mogą powodować niepewność, a nawet strach przed dalszą jazdą.
Przyczyn takiego zachowania jest conajmniej kilka:
Jak można zauważyć, nie ma jednego sposobu na zniwelowanie problemu, jakim jest trzepanie i szarpanie głową - problem zazwyczaj jest bardziej złożony i wymaga przetestowania kilku rozwiązań. W przypadku koni szkółkowych, decyzja zależy od właściciela stajni lub instruktora - w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan jamy ustnej oraz stan uzębienia, wykonywany przez lekarza weterynarii. Kontrola i dopasowanie sprzętu indywidualnie do zwierzaka powinny być priorytetem w opiece nad końmi rekreacyjnymi, dlatego warto we własnym zakresie poczytać wartściowe książki i artykuły, aby móc samodzielne ocenić, czy dany sprzęt jest dopasowany do zwierzaka.
Konie o delikatnym pysku lepiej tolerują wędzidła syntetyczne smakowe; warto także ocenić, czy trzepanie głową nie jest reakcją na niewprawne działanie ręki początkującego jeźdźca. Wystarczy jedna jazda osoby zaawansowanej i doświadczonej aby ocenić, czy problem nie leży w jeźdźcu - nie wszystkie zwierzaki cierpliwie znoszą podszarpywanie za wodze przez amatorów.
W okresie letnim może okazać się konieczne noszenie nauszników bądź maski w trakcie jazdy, z uwagi na dużą ilość latających owadów; coraz więcej koni cierpi na HSS i wymaga specjalistycznej opieki, w zależności od nasilenia objawów.
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10
Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.
2021-04-13
Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!
2021-03-18