12,872 pytań - 24,966 odpowiedzi - 953 komentarzy

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Data publikacji: 2021-06-04

 

Wiele koni pracujących w szkółkach jeździeckich często silnie potrząsa głową, wyrywając czy wyciągając wodze z ręki jeźdźca. Takie zachowanie nie jest niczym przyjemnym dla jeźdźca, szczególnie gdy dotyczy chodu szybszego niż stęp lub/i przy jeźdźcach dopiero rozpoczynających swoja przygodę z jeździectwem. Nagłe i gwałtowne zachowania zaburzają równowagę jeźdźca, mogą powodować niepewność, a nawet strach przed dalszą jazdą.

Przyczyn takiego zachowania jest conajmniej kilka:

  • niedopasowane wędzidło, nietolerancja kiełzna (niektóre konie wolą wędzidła syntetyczne od metalowych; rozmiar i grubość ścięgierza ma ogromne znaczenie w dopasowaniu wędzidła)
  • rany i otarcia w pysku, uszkodzenia pyska, ostre krawędzie zębów które ranią policzki w trakcie jazdy
  • nadwrażliwość na owady
  • head-shaking syndrome (HSS)
  • ból i dyskomfort spowodowany niewprawnym działaniem ręki jeźdźca
  • niedopasowany sprzęt: zbyt małe lub zbyt duże ogłowie, ucisk na potylicę, ucisk na uszy
  • brak akceptacji kiełzna wynikający z nieprawidłowej jazdy

Jak można zauważyć, nie ma jednego sposobu na zniwelowanie problemu, jakim jest trzepanie i szarpanie głową - problem zazwyczaj jest bardziej złożony i wymaga przetestowania kilku rozwiązań. W przypadku koni szkółkowych, decyzja zależy od właściciela stajni lub instruktora - w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan jamy ustnej oraz stan uzębienia, wykonywany przez lekarza weterynarii. Kontrola i dopasowanie sprzętu indywidualnie do zwierzaka powinny być priorytetem w opiece nad końmi rekreacyjnymi, dlatego warto we własnym zakresie poczytać wartściowe książki i artykuły, aby móc samodzielne ocenić, czy dany sprzęt jest dopasowany do zwierzaka.

Konie o delikatnym pysku lepiej tolerują wędzidła syntetyczne smakowe; warto także ocenić, czy trzepanie głową nie jest reakcją na niewprawne działanie ręki początkującego jeźdźca. Wystarczy jedna jazda osoby zaawansowanej i doświadczonej aby ocenić, czy problem nie leży w jeźdźcu - nie wszystkie zwierzaki cierpliwie znoszą podszarpywanie za wodze przez amatorów.

W okresie letnim może okazać się konieczne noszenie nauszników bądź maski w trakcie jazdy, z uwagi na dużą ilość latających owadów; coraz więcej koni cierpi na HSS i wymaga specjalistycznej opieki, w zależności od nasilenia objawów.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!

2021-03-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Podczas lekcji jazdy konnej, uczniowie często słyszą "łydka, więcej łydki, użyj łydki, mocniejsza łydka" - co jeśli nasz zwierzak totalnie nie reaguje na nacisk ? Pomożemy się uporać z tym problemem!

2021-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Czy muszę jeździć z instruktorem ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o samotnej jeździe konnej, bez stałej osoby instruktora. Jazda bez ograniczeń i poleceń wydaje się idealna, ale obecność dobrego instruktora warto docenić na każdej lekcji!

2020-11-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw koncentrację swojego konia!

Czy macie czasem wrażenie, że Wasz wierzchowiec nie jest skupiony na Was, tylko rozgląda się dookoła? Jeżdżąc na koniu, czujecie niepewność, ponieważ koń płoszy się najdrobniejszych rzeczy ? Czas na poprawę skupienia i koncentracji!

2020-10-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Jazda konna powinna przynosić pozytywne korzyści zarówno dla konia jak i dla jeźdźca - nie ma nic nudniejszego niż bierne wożenie się na grzbiecie zwierzaka po obwodzie placu czy ujeżdżalni. Liczne zmiany kierunku, przejścia oraz zmiany tempa powinny być wpisane w każdą jazdę, niezależnie od poziomu zaawansowania.

2020-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0