12,830 pytań - 16,142 odpowiedzi - 931 komentarzy

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

Data publikacji: 2019-04-11

 

Przejazd krosowy, czyli próba terenowa dostarcza wielu emocji zarówno zawodnikom jak i widzom - przeszkody często są bardzo urozmaicone i wymyślne, przybierają fantazyjne wzory i kształty. Z uwagi na swoją specyfikę, wymagaja od pary koń-jeździec dobrej techniki pokonywania przeszkody, ponieważ są stałe - na parkurze w przypadku stuknięcia dochodzi do upadku drąga, tutaj nie ma takiej możliwości. Wszelkie błędy przy dojeździe i odskoku często kończą sie upadkiem jeźdźca, ale i konia - na krosach podczas międzynarodowych zawodów co roku notowane są poważne wypadki, kończące się niestety eutanazją konia.

Podczas próby terenowej, spotykamy kilka najważniejszych przeszkód:

  • stół: zgodnie z nazwą, to przeszkoda w kształcie prostokątu, dość szeroka - nie szersza niż 180cm i nie wyższa niż 120cm, dość bezpieczna do pokonania
  • corner: przeszkoda w kształcie trójkąta, szeroka przy najeździe i wąska w najwyższym punkcie; wymaga niezwykłej precyzji najazdu i dokładności, a także świetnej techniki. Często dochodzi tutaj do odmów i wyłamań, gdyż konie z natury nie lubią pokonywać wąskich przeszkód.
  • bankiet: to pewnego rodzaju stopień, który pokonujemy w górę lub w dół - koń musi na nią wskoczyć lub zeskoczyć, na ogół chętnie pokonywany przez zwierzaki
  • przeszkoda wodna: jak sama nazwa wskazuje, to zbiornik wodny który należy pokonać w mocnym tempie; zazwyczaj kończy się bankietem. Wymaga duże precyzji oraz odwagi wierzchowca, konie zazwyczaj obawiają się wody, ponieważ nie są w stanie ocenić głębokości i ryzyka.
  • hyrda: rodzaj stałej przeszkody, przypominającej zabudowaną stacjonatę; w górnej części umieszczone są gałązki świerkowe lub brzozowe, co sprawia wrażenie większej wysokości do pokonania. 
  • coffin: trudna technicznie przeszkoda, składająca się z trzech członów, z czego drugim zawsze jest rów. Konie często dostrzegają go dopiero w momencie skoku, co często skutkuje zahaczeniem o drugi człon bądź odmową skoku. 
  • wąski front: bardzo trudna przeszkoda, o szerokości maksymalnie 2m. Jest dość niepozorna, przez co bywa pomijana przez jeźdźców w trakcie pokonywania trasy przejazdu; wąskie przeszkody są niechętnie pokonywane przez zwierzaki.

W najwyższych konkursach międzynarodowych, przeszkody są bardzo wymagające przez co to właśnie próba terenowa jest niezwykle trudną i niebezpieczną konkurencją. Na poziomie amatorskim i rekreacyjnym może być swietną zabawą i urozmaiceniem!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Lotne zmiany nogi

Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.

2020-01-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0