13,079 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

Data publikacji: 2019-04-11

 

Przejazd krosowy, czyli próba terenowa dostarcza wielu emocji zarówno zawodnikom jak i widzom - przeszkody często są bardzo urozmaicone i wymyślne, przybierają fantazyjne wzory i kształty. Z uwagi na swoją specyfikę, wymagaja od pary koń-jeździec dobrej techniki pokonywania przeszkody, ponieważ są stałe - na parkurze w przypadku stuknięcia dochodzi do upadku drąga, tutaj nie ma takiej możliwości. Wszelkie błędy przy dojeździe i odskoku często kończą sie upadkiem jeźdźca, ale i konia - na krosach podczas międzynarodowych zawodów co roku notowane są poważne wypadki, kończące się niestety eutanazją konia.

Podczas próby terenowej, spotykamy kilka najważniejszych przeszkód:

  • stół: zgodnie z nazwą, to przeszkoda w kształcie prostokątu, dość szeroka - nie szersza niż 180cm i nie wyższa niż 120cm, dość bezpieczna do pokonania
  • corner: przeszkoda w kształcie trójkąta, szeroka przy najeździe i wąska w najwyższym punkcie; wymaga niezwykłej precyzji najazdu i dokładności, a także świetnej techniki. Często dochodzi tutaj do odmów i wyłamań, gdyż konie z natury nie lubią pokonywać wąskich przeszkód.
  • bankiet: to pewnego rodzaju stopień, który pokonujemy w górę lub w dół - koń musi na nią wskoczyć lub zeskoczyć, na ogół chętnie pokonywany przez zwierzaki
  • przeszkoda wodna: jak sama nazwa wskazuje, to zbiornik wodny który należy pokonać w mocnym tempie; zazwyczaj kończy się bankietem. Wymaga duże precyzji oraz odwagi wierzchowca, konie zazwyczaj obawiają się wody, ponieważ nie są w stanie ocenić głębokości i ryzyka.
  • hyrda: rodzaj stałej przeszkody, przypominającej zabudowaną stacjonatę; w górnej części umieszczone są gałązki świerkowe lub brzozowe, co sprawia wrażenie większej wysokości do pokonania. 
  • coffin: trudna technicznie przeszkoda, składająca się z trzech członów, z czego drugim zawsze jest rów. Konie często dostrzegają go dopiero w momencie skoku, co często skutkuje zahaczeniem o drugi człon bądź odmową skoku. 
  • wąski front: bardzo trudna przeszkoda, o szerokości maksymalnie 2m. Jest dość niepozorna, przez co bywa pomijana przez jeźdźców w trakcie pokonywania trasy przejazdu; wąskie przeszkody są niechętnie pokonywane przez zwierzaki.

W najwyższych konkursach międzynarodowych, przeszkody są bardzo wymagające przez co to właśnie próba terenowa jest niezwykle trudną i niebezpieczną konkurencją. Na poziomie amatorskim i rekreacyjnym może być swietną zabawą i urozmaiceniem!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Łucznictwo konne

Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.

2022-08-17

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0