12,810 pytań - 14,622 odpowiedzi - 828 komentarzy

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

Data publikacji: 2019-04-11

 

Przejazd krosowy, czyli próba terenowa dostarcza wielu emocji zarówno zawodnikom jak i widzom - przeszkody często są bardzo urozmaicone i wymyślne, przybierają fantazyjne wzory i kształty. Z uwagi na swoją specyfikę, wymagaja od pary koń-jeździec dobrej techniki pokonywania przeszkody, ponieważ są stałe - na parkurze w przypadku stuknięcia dochodzi do upadku drąga, tutaj nie ma takiej możliwości. Wszelkie błędy przy dojeździe i odskoku często kończą sie upadkiem jeźdźca, ale i konia - na krosach podczas międzynarodowych zawodów co roku notowane są poważne wypadki, kończące się niestety eutanazją konia.

Podczas próby terenowej, spotykamy kilka najważniejszych przeszkód:

  • stół: zgodnie z nazwą, to przeszkoda w kształcie prostokątu, dość szeroka - nie szersza niż 180cm i nie wyższa niż 120cm, dość bezpieczna do pokonania
  • corner: przeszkoda w kształcie trójkąta, szeroka przy najeździe i wąska w najwyższym punkcie; wymaga niezwykłej precyzji najazdu i dokładności, a także świetnej techniki. Często dochodzi tutaj do odmów i wyłamań, gdyż konie z natury nie lubią pokonywać wąskich przeszkód.
  • bankiet: to pewnego rodzaju stopień, który pokonujemy w górę lub w dół - koń musi na nią wskoczyć lub zeskoczyć, na ogół chętnie pokonywany przez zwierzaki
  • przeszkoda wodna: jak sama nazwa wskazuje, to zbiornik wodny który należy pokonać w mocnym tempie; zazwyczaj kończy się bankietem. Wymaga duże precyzji oraz odwagi wierzchowca, konie zazwyczaj obawiają się wody, ponieważ nie są w stanie ocenić głębokości i ryzyka.
  • hyrda: rodzaj stałej przeszkody, przypominającej zabudowaną stacjonatę; w górnej części umieszczone są gałązki świerkowe lub brzozowe, co sprawia wrażenie większej wysokości do pokonania. 
  • coffin: trudna technicznie przeszkoda, składająca się z trzech członów, z czego drugim zawsze jest rów. Konie często dostrzegają go dopiero w momencie skoku, co często skutkuje zahaczeniem o drugi człon bądź odmową skoku. 
  • wąski front: bardzo trudna przeszkoda, o szerokości maksymalnie 2m. Jest dość niepozorna, przez co bywa pomijana przez jeźdźców w trakcie pokonywania trasy przejazdu; wąskie przeszkody są niechętnie pokonywane przez zwierzaki.

W najwyższych konkursach międzynarodowych, przeszkody są bardzo wymagające przez co to właśnie próba terenowa jest niezwykle trudną i niebezpieczną konkurencją. Na poziomie amatorskim i rekreacyjnym może być swietną zabawą i urozmaiceniem!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0