12,867 pytań - 24,190 odpowiedzi - 950 komentarzy

Sport: Reining

Data publikacji: 2021-06-16

 

Reining to jedna z konkurencji westernowych, przyrównywana do klasycznego ujeżdżenia - polega na dokładnym wykonaniu schematu na ogrodzonym placu. Na chwilę obecną reining jest jedyną dyscypliną westernową uznaną przez PZJ oraz FEI.

Schemat (czyli pattern) zawiera szereg ruchów i elementów, różniących się pomiędzy sobą kombinacją kół i pozostałych figur. W patternach znajdziemy:

  • szybkie i wolne koła, w różnych połączeniach
  • sliding stopy, czyli efektywne zatrzymania z galopu połączone ze ślizgiem na tylnych kończynach
  • spiny: seria szybkich obrotów o 360 stopni, wokół zadniej kończyny
  • roll back: szybki obrót wokół tylnej kończyny po uprzednim zatrzymaniu konia
  • lotne zmiany nogi
  • zatrzymanie i cofnięcie, także z galopu

Jak można zauważyć, elementy wykonywane w reiningu są wymagające i dobre wykonanie jest poprzedzone ciężkim i wieloletnim treningiem - stąd porównanie do klasycznego ujeżdżenia.

 Przepisy dotyczące dozowolonych i niedozwolonych zasad podczas wykonywania patternu są skomplikowane i obejmują szereg kwestii, począwszy od sposobu trzymania wodzy (tylko jedna ręka, palec wskazujący pomiędzy wodzami; zmiana ręki prowadzącej w trakcie przejazdu czy trzymanie wodzy obydwoma rękami - niedopuszczalne), nieposłuszeństwo konia, nieprzepisowy strój i wyposażenie konia aż do błędów w patternie - przed startem należy zawsze zaznajomić się z obowiązującymi przepisami.

W Polsce istnieje kilka ośrodków zajmujących się treningiem i organizacją zawodów w reiningu, z czego prym wiedzie WRTC Furioso, prowadzony przez Aleksandra Jarmułę. Ten zawodnik jest prekursorem całej jazdy w stylu western w Polsce, a dodatkowo jest wielokrotnym triumfatorem na krajowych i zagranicznych zawodach reiningowych. Pozostałe stajnie, w których możemy szkolić się w kierunku jazdy westernowej to: BB Ranch, Arizona City, Rancho Zaręby, Szkockie Rancho, Roleski Ranch a także szereg mniejszych ośrodków, w których spotykają się miłośnicy jazdy westernowej.

Warto wybrać się na zawody reiningowe, atmosfera zawodów jest bardzo uroczysta, a zawodnicy westernowi są zazwyczaj bardziej otwarci na kontakt z publicznością niż zawodnicy klasycznych dyscyplin jeździeckich. Takie imprezy mają często postać rodzinnych pikników, więc będą ciekawym wyborem na spędzenie weekendu.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0