12,974 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sport: Reining

Data publikacji: 2021-06-16

 

Reining to jedna z konkurencji westernowych, przyrównywana do klasycznego ujeżdżenia - polega na dokładnym wykonaniu schematu na ogrodzonym placu. Na chwilę obecną reining jest jedyną dyscypliną westernową uznaną przez PZJ oraz FEI.

Schemat (czyli pattern) zawiera szereg ruchów i elementów, różniących się pomiędzy sobą kombinacją kół i pozostałych figur. W patternach znajdziemy:

  • szybkie i wolne koła, w różnych połączeniach
  • sliding stopy, czyli efektywne zatrzymania z galopu połączone ze ślizgiem na tylnych kończynach
  • spiny: seria szybkich obrotów o 360 stopni, wokół zadniej kończyny
  • roll back: szybki obrót wokół tylnej kończyny po uprzednim zatrzymaniu konia
  • lotne zmiany nogi
  • zatrzymanie i cofnięcie, także z galopu

Jak można zauważyć, elementy wykonywane w reiningu są wymagające i dobre wykonanie jest poprzedzone ciężkim i wieloletnim treningiem - stąd porównanie do klasycznego ujeżdżenia.

 Przepisy dotyczące dozowolonych i niedozwolonych zasad podczas wykonywania patternu są skomplikowane i obejmują szereg kwestii, począwszy od sposobu trzymania wodzy (tylko jedna ręka, palec wskazujący pomiędzy wodzami; zmiana ręki prowadzącej w trakcie przejazdu czy trzymanie wodzy obydwoma rękami - niedopuszczalne), nieposłuszeństwo konia, nieprzepisowy strój i wyposażenie konia aż do błędów w patternie - przed startem należy zawsze zaznajomić się z obowiązującymi przepisami.

W Polsce istnieje kilka ośrodków zajmujących się treningiem i organizacją zawodów w reiningu, z czego prym wiedzie WRTC Furioso, prowadzony przez Aleksandra Jarmułę. Ten zawodnik jest prekursorem całej jazdy w stylu western w Polsce, a dodatkowo jest wielokrotnym triumfatorem na krajowych i zagranicznych zawodach reiningowych. Pozostałe stajnie, w których możemy szkolić się w kierunku jazdy westernowej to: BB Ranch, Arizona City, Rancho Zaręby, Szkockie Rancho, Roleski Ranch a także szereg mniejszych ośrodków, w których spotykają się miłośnicy jazdy westernowej.

Warto wybrać się na zawody reiningowe, atmosfera zawodów jest bardzo uroczysta, a zawodnicy westernowi są zazwyczaj bardziej otwarci na kontakt z publicznością niż zawodnicy klasycznych dyscyplin jeździeckich. Takie imprezy mają często postać rodzinnych pikników, więc będą ciekawym wyborem na spędzenie weekendu.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Łucznictwo konne

Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.

2022-08-17

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0