12,870 pytań - 24,150 odpowiedzi - 949 komentarzy

Sport: Reining

Data publikacji: 2021-06-16

 

Reining to jedna z konkurencji westernowych, przyrównywana do klasycznego ujeżdżenia - polega na dokładnym wykonaniu schematu na ogrodzonym placu. Na chwilę obecną reining jest jedyną dyscypliną westernową uznaną przez PZJ oraz FEI.

Schemat (czyli pattern) zawiera szereg ruchów i elementów, różniących się pomiędzy sobą kombinacją kół i pozostałych figur. W patternach znajdziemy:

  • szybkie i wolne koła, w różnych połączeniach
  • sliding stopy, czyli efektywne zatrzymania z galopu połączone ze ślizgiem na tylnych kończynach
  • spiny: seria szybkich obrotów o 360 stopni, wokół zadniej kończyny
  • roll back: szybki obrót wokół tylnej kończyny po uprzednim zatrzymaniu konia
  • lotne zmiany nogi
  • zatrzymanie i cofnięcie, także z galopu

Jak można zauważyć, elementy wykonywane w reiningu są wymagające i dobre wykonanie jest poprzedzone ciężkim i wieloletnim treningiem - stąd porównanie do klasycznego ujeżdżenia.

 Przepisy dotyczące dozowolonych i niedozwolonych zasad podczas wykonywania patternu są skomplikowane i obejmują szereg kwestii, począwszy od sposobu trzymania wodzy (tylko jedna ręka, palec wskazujący pomiędzy wodzami; zmiana ręki prowadzącej w trakcie przejazdu czy trzymanie wodzy obydwoma rękami - niedopuszczalne), nieposłuszeństwo konia, nieprzepisowy strój i wyposażenie konia aż do błędów w patternie - przed startem należy zawsze zaznajomić się z obowiązującymi przepisami.

W Polsce istnieje kilka ośrodków zajmujących się treningiem i organizacją zawodów w reiningu, z czego prym wiedzie WRTC Furioso, prowadzony przez Aleksandra Jarmułę. Ten zawodnik jest prekursorem całej jazdy w stylu western w Polsce, a dodatkowo jest wielokrotnym triumfatorem na krajowych i zagranicznych zawodach reiningowych. Pozostałe stajnie, w których możemy szkolić się w kierunku jazdy westernowej to: BB Ranch, Arizona City, Rancho Zaręby, Szkockie Rancho, Roleski Ranch a także szereg mniejszych ośrodków, w których spotykają się miłośnicy jazdy westernowej.

Warto wybrać się na zawody reiningowe, atmosfera zawodów jest bardzo uroczysta, a zawodnicy westernowi są zazwyczaj bardziej otwarci na kontakt z publicznością niż zawodnicy klasycznych dyscyplin jeździeckich. Takie imprezy mają często postać rodzinnych pikników, więc będą ciekawym wyborem na spędzenie weekendu.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0