12,959 pytań - 31,620 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sport: Wyścigi konne

Data publikacji: 2022-06-13

 

Wyścigi konne to nic innego jak bezpośrednia rywalizacja kilku lub kilkunastu koni na zamkniętym terenie zwanym hipodromem - dystans waha się od 800 aż do 5000m dla niektórych konkurencji z płotami.

Początek wyścigów datuje się już na czasy starożytne - rywalizacja najszybszych koni miała już miejsce w starożytnym Rzymie i cieszyła się dużą popularnością, zwłaszcza wśród cesarzy, który obstawiali swoich faworytów. W erze nowożytnej wyścigi systematycznie rozwijały się od XVIII wieku, wiele imprez stało się prestiżowymi zawodami z bardzo wysokimi nagrodami - ceny koni wyścigowych nierzadko osiągają zawrotne, kilkuset tysięczne kwoty!

W wyścigach wyróżniamy trzy główne konkurencje:

  • wyścigi płaskie
  • wyścigi przeszkodowe (przypominające te z proby krosowej w WKKW);
  • wyścigi płotowe (naturalne przeszkody zbudowane z żywopłotów)

W każdej z nich istnieje szereg przepisów dotyczących uczestnictwa koni: ważny jest wiek i rasa konia. Do gonitw dopuszczone są konie pełnej krwi arabskiej, czystej krwi angielskiej oraz konie półkrwi, a także kłusaki, dla których przewidziano osobne gonitwy w kłusie (warto zauważyć, iż istnieją też gonitwy kłusaków w zaprzęgu).

W regulaminie rozgrywania wyscigów konnych znajdziemy wykaz zachowań dozwolonych i niedozwolonych, informacje dotyczące ekwipunku i ubioru, rodzaj bata i podków a nawet zakresy wagi jeźdźca (który zwany jest dżokejem w tym sporcie). Waga jeźdźców ma kluczowe znaczenie w sporcie wyścigowym, dżokeje są ważeni przed i po każdym starcie.

Wyścigi konne mają swoje grono zwolenników, ale i przeciwników - to jeden z najbardziej urazowych sportów, gdzie upadek nierzadko konczy się śmiercią konia oraz jeźdźca. Znane są przypadki trwałego kalectwa ludzi oraz konieczności eutanazji konia po upadku - konie na hipodromie często przekraczają prędkość 50, a nawet 60km/h, więc o wypadek i uraz nietrudno. 

Warto jednak zauważyć, że trenerzy koni wyścigowych bardzo dbają o swoje zwierzęta - wybitne konie wygrywają najbardziej prestiżowane zawody na świecie, a co za tym idzie - zyskują sławę, a ich własciciele zdobywają wysokie nagrody pieniężne. Dobro konia powinno być zawsze na pierwszym miejscu, dlatego szczególnie w sporcie wyścigowych konie powinny być otaczane jak najlepszą opieką.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Łucznictwo konne

Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.

2022-08-17

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0