Wyścigi konne to nic innego jak bezpośrednia rywalizacja kilku lub kilkunastu koni na zamkniętym terenie zwanym hipodromem - dystans waha się od 800 aż do 5000m dla niektórych konkurencji z płotami.
Początek wyścigów datuje się już na czasy starożytne - rywalizacja najszybszych koni miała już miejsce w starożytnym Rzymie i cieszyła się dużą popularnością, zwłaszcza wśród cesarzy, który obstawiali swoich faworytów. W erze nowożytnej wyścigi systematycznie rozwijały się od XVIII wieku, wiele imprez stało się prestiżowymi zawodami z bardzo wysokimi nagrodami - ceny koni wyścigowych nierzadko osiągają zawrotne, kilkuset tysięczne kwoty!
W wyścigach wyróżniamy trzy główne konkurencje:
W każdej z nich istnieje szereg przepisów dotyczących uczestnictwa koni: ważny jest wiek i rasa konia. Do gonitw dopuszczone są konie pełnej krwi arabskiej, czystej krwi angielskiej oraz konie półkrwi, a także kłusaki, dla których przewidziano osobne gonitwy w kłusie (warto zauważyć, iż istnieją też gonitwy kłusaków w zaprzęgu).
W regulaminie rozgrywania wyscigów konnych znajdziemy wykaz zachowań dozwolonych i niedozwolonych, informacje dotyczące ekwipunku i ubioru, rodzaj bata i podków a nawet zakresy wagi jeźdźca (który zwany jest dżokejem w tym sporcie). Waga jeźdźców ma kluczowe znaczenie w sporcie wyścigowym, dżokeje są ważeni przed i po każdym starcie.
Wyścigi konne mają swoje grono zwolenników, ale i przeciwników - to jeden z najbardziej urazowych sportów, gdzie upadek nierzadko konczy się śmiercią konia oraz jeźdźca. Znane są przypadki trwałego kalectwa ludzi oraz konieczności eutanazji konia po upadku - konie na hipodromie często przekraczają prędkość 50, a nawet 60km/h, więc o wypadek i uraz nietrudno.
Warto jednak zauważyć, że trenerzy koni wyścigowych bardzo dbają o swoje zwierzęta - wybitne konie wygrywają najbardziej prestiżowane zawody na świecie, a co za tym idzie - zyskują sławę, a ich własciciele zdobywają wysokie nagrody pieniężne. Dobro konia powinno być zawsze na pierwszym miejscu, dlatego szczególnie w sporcie wyścigowych konie powinny być otaczane jak najlepszą opieką.
Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.
2022-08-17
W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/
2022-02-15
Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.
2021-12-15
Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!
2021-06-16
Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!
2021-04-16