12,965 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Data publikacji: 2022-03-10

 

Obecność luzaka na zawodach jeździckich jest ogromnym wsparcie dla zawodników, niezależnie od konkurencji i stopnia zaawansowania pomoc jest zawsze mile widziana. Przy startach na kilku koniach to wręcz mus, luzacy są normalnie zatrudnieni przez jeźdźców bądź osrodki jeździeckie aby stale świadczyć swoje usługi. Profesjonalny luzak jest wręcz podstawą do sprawnych startów przez profesjonalnych jeźdźców, dlatego warto też rozważyć takie zajęcie np. na okres wakacyjny.

Wyjazd na zawody w roli luzaka różni się od roli zawodnika:

  • luzacy zazwyczaj są odpowiedzialni za karmienie koni, podawanie ewentualnych suplementów i dodatków paszowych po uzgodnieniu z zawodnikiem, dlatego spędzają więcej czasu z końmi podczas zawodów;
  • przed wyjazdem na zawody warto ustalić swój zakres obowiazków z jeźdźcem, jakie ma oczekiwania w stosunku do luzaka, jakiej dyspozycyjności czasowej potrzebuje?;
  • luzacy często spacerują z końmi w ręku przed/po zawodach, zabierają je na trawę itp dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie i bezpieczne obuwie;
  • do obowiązków luzaka należy także dbałość i przygotowanie sprzętu do konkursu: czyszczenie i przecieranie całego ekwipunku to mus, także tuż przed wyjazdem na czworobok lub parkur; uwaga na wszelkie nabłyszczacze i oleje do skór, zbyt duża ilość powoduje ślizganie się wodzy w dłoniach czy ślizganie po siodle! Porządne czyszczenie warto przeprowadzić dzień przed konkursem, a na sam przejazd wystarczy przetarcie nawilżanymi chusteczkami dla niemowląt;
  • na terenie zawodów warto rozeznać teren: gdzie znajduje sie biuro zawodów, toalety, możliwość kąpieli czy wyprowadzenia konia itp zawodnicy często są na tyle zestresowani, że przydaje się mentalne wsparcie :)
  • przyjade się torba lub plecak, w którym będziemy mieć wodę dla zawodnika, smaczki dla konia, nawilżane chusteczki, zapasowe paski do ostróg (jeżeli konieczne), ręcznik; ewentualnie inne dodatkowe produkty, o które poprosi nas zawodnik;
  • luzacy często pilnują godzin, przypominają o odprawie czy przeglądzie weterynaryjnym (przygotowują zwierzaka), orientują się w godzinach konkursów i całej organizacyjnej stronie zawodów;

Jeżeli wybieracie się na zawody w roli luzaków, warto także zadbać o siebie: wygodny ubiór i buty to podstawa, w lecie obowiązkowo nakrycie głowy i krem przeciwsłoneczny. Dbajcie o nawodnienie, pamiętajcie o swoich posiłkach, nawet jeśli napięty plan dnia pozwala jedynie na przegryzienie kanapki - dobry luzak to zdrowy i pełny sił luzak!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Łucznictwo konne

Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.

2022-08-17

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0