12,857 pytań - 23,804 odpowiedzi - 945 komentarzy

Sport: Trawers i renwers

Data publikacji: 2021-06-01

 

W treningu ujeżdżeniowym wyróżniamy cztery rodzaje chodów bocznych:

  • ciąg
  • trawers
  • renwers
  • łopatka do wewnątrz

Wbrew pozorom, ustępowanie od łydki nie jest chodem bocznym - koń porusza się w przód i w bok, ale bez ustawienia ciała w kierunku ruchu. W trakcie wykonywania ustępowania od łydki ciało konia pozostaje proste, głowa jest ustawiona prosto - ustępowanie od łydki, jak sama nazwa wskazuje, to ustępowanie od nacisku łydki.

Chody boczne pojawiają się w bardziej zaawansowanych programach konkursów ujeżdżeniowych, ponieważ wymagaja dobrego rozluźnienia, przyjęcia kiełzna a także rytmu. Koń powinien doskonale reagować na nasze pomoce i na półparady, dlatego są wprowadzane w dalszym etapie kształcenia konia i jeźdźca - chody boczne wymagają od nas stabilnego dosiadu, równych pomocy i dobrej równowagi.

Trawers i renwers to dwa elementy, będące niejako swoim lustrzanym odbiciem:

  • w trawersie kończyny przednie konia poruszają się po ścianie, a zad skierowany jest do wewnątrz - kłoda konia jest wygięta wokół wewnętrznej łydki jeźdźca. Można powiedzieć, że trawers jest zadem do wewnątrz połączony z wygięciem konia wokół łydki; samo przesunięcie zadu do wewnątrz to po prostu ustąpienie od nacisku łydki
  • w renwersie kończyny zadnie poruszają się po ścianie, a przód konia skierowany jest do wewnątrz - kłoda konia jest wygięta wokół wewnętrznej łydki jeźdźca. Zarówno w trawersie jak i w renwersie, całe ciało konia przyjmuje kształt litery "C".

Trawers i renwers to chody boczne wykonywane na czterech śladach, kończyny konia nie nachodzą na siebie; wodza zewnętrzna (od ściany) jest wodzą prowadzącą, wodza wewnętrzna nadaje kierunek zgięcia. Zewnętrzna łydka kontroluje położenie zadu, a łydka wewnętrzna ogranicza nadmiernie wpadanie lub wypadanie zadu - chody boczne wymagają dobrej koordynacji pomocy od jeźdźca, a także stabilnego dosiadu. Podczas wykonywania tych ruchów jeździec powinien siedzieć prosto, nie krzywić się w biodrach i nie obciążać nadmiernie np. wewnętrznego strzemienia - podążamy za kierunkiem ruchu łopatek zwierzaka.

Warto zauważyć, iż trawers i renwers to dobre ćwiczenie przed nauką ciągów, które są identycznym ruchem tylko wykonywanym bez 'wsparcia' ściany ujeżdżalni.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0