12,879 pytań - 26,376 odpowiedzi - 958 komentarzy

Sport: Trawers i renwers

Data publikacji: 2021-06-01

 

W treningu ujeżdżeniowym wyróżniamy cztery rodzaje chodów bocznych:

  • ciąg
  • trawers
  • renwers
  • łopatka do wewnątrz

Wbrew pozorom, ustępowanie od łydki nie jest chodem bocznym - koń porusza się w przód i w bok, ale bez ustawienia ciała w kierunku ruchu. W trakcie wykonywania ustępowania od łydki ciało konia pozostaje proste, głowa jest ustawiona prosto - ustępowanie od łydki, jak sama nazwa wskazuje, to ustępowanie od nacisku łydki.

Chody boczne pojawiają się w bardziej zaawansowanych programach konkursów ujeżdżeniowych, ponieważ wymagaja dobrego rozluźnienia, przyjęcia kiełzna a także rytmu. Koń powinien doskonale reagować na nasze pomoce i na półparady, dlatego są wprowadzane w dalszym etapie kształcenia konia i jeźdźca - chody boczne wymagają od nas stabilnego dosiadu, równych pomocy i dobrej równowagi.

Trawers i renwers to dwa elementy, będące niejako swoim lustrzanym odbiciem:

  • w trawersie kończyny przednie konia poruszają się po ścianie, a zad skierowany jest do wewnątrz - kłoda konia jest wygięta wokół wewnętrznej łydki jeźdźca. Można powiedzieć, że trawers jest zadem do wewnątrz połączony z wygięciem konia wokół łydki; samo przesunięcie zadu do wewnątrz to po prostu ustąpienie od nacisku łydki
  • w renwersie kończyny zadnie poruszają się po ścianie, a przód konia skierowany jest do wewnątrz - kłoda konia jest wygięta wokół wewnętrznej łydki jeźdźca. Zarówno w trawersie jak i w renwersie, całe ciało konia przyjmuje kształt litery "C".

Trawers i renwers to chody boczne wykonywane na czterech śladach, kończyny konia nie nachodzą na siebie; wodza zewnętrzna (od ściany) jest wodzą prowadzącą, wodza wewnętrzna nadaje kierunek zgięcia. Zewnętrzna łydka kontroluje położenie zadu, a łydka wewnętrzna ogranicza nadmiernie wpadanie lub wypadanie zadu - chody boczne wymagają dobrej koordynacji pomocy od jeźdźca, a także stabilnego dosiadu. Podczas wykonywania tych ruchów jeździec powinien siedzieć prosto, nie krzywić się w biodrach i nie obciążać nadmiernie np. wewnętrznego strzemienia - podążamy za kierunkiem ruchu łopatek zwierzaka.

Warto zauważyć, iż trawers i renwers to dobre ćwiczenie przed nauką ciągów, które są identycznym ruchem tylko wykonywanym bez 'wsparcia' ściany ujeżdżalni.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0