13,029 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Data publikacji: 2022-01-25

 

Na wstępie warto zaznaczyć, że prowadzenie w ręce to czynność, która wymaga poświęcenia czasu - konie same z siebie nie nauczą się tego, trzeba je wyszkolić. Praca z ziemi powinna być wdrażana już od najmłodszych lat konia, by ten przyzwyczaił sie do obecności człowieka oraz do noszenia kantara czy uwiązu.

Niestety wiele koni nie traktuje człowieka jako swojego przewodnika, przez co wykazują problemy w trakcie prowadzenia - wyprzedzanie, szarpanie czy taranowanie to tylko niektóre negatywne zachowania, które mogą być zagrożeniem dla nas. Wszelkie niesubordynacje należy bezwzględnie korygować, ale pamiętajmy, że koń który nas taranuje przy prowadzeniu, zazwyczaj nie stoi spokojnie przy wsiadaniu, rzuca się na nas w boksie, rzuca się na jedzenie w trakcie podawania posiłku, wyrywa nogi w trakcie czyszczenia itp wszystkie te zachowania mają źródło w braku szacunku do człowieka.

Jeżeli Wasz zwierzak zachowuje się niespokojnie w trakcie prowadzenia w ręce, warto zastanowić się nad przyczyną - być może koń jest pobudzony, ponieważ stresuje go aktualna sytuacja? Czy jest podekscytowany, bo idzie na pastwisko; bądź wręcz przeciwnie, jest z niego zabierany? Jeżeli koń jest niespokojny, to w pierwszej kolejności warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i zwrócić uwagę konia na siebie - spróbujmy się zatrzymać, poprosić o kilka kroków do tyłu, ruszyć do przodu, znowu się zatrzymać. Warto także użyć głosu, jeśli koń się boi - spokojny ton działa kojąco i uspokaja zwierzaka.

W przypadku gdy koń po prostu się na Was wpycha bez przyczyny, trzeba zadbać o wyszkolenie - warto mieć ze sobą długi bat, którego użymy do kontroli zwierzaka. Kiedy koń zaczyna Was taranować, zdecydowanym ruchem zatrzymujemy go i pukamy końcówką bata w klatkę piersiową, aby spowodować cofnięcie zwierzaka. Ponownie ruszamy wprzód i korygujemy każde niewłaściwie zachowanie w taki sam sposób, aż do uzyskania prawidłowej reakcji - warto nagrodzić zwierzaka smakołykiem, aby skojarzył dane zachowanie z nagrodą.

Nie bójcie się reagować stanowczo, konie ważą ponad pół tony i mogą Wam zrobic krzywdę taranowaniem, dlatego lepiej czasem zadziałać mocniej, ale uzyskać rezultat.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0