13,085 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Data publikacji: 2022-07-17

 

Dutka ma najczęściej postać drewnianego grubego patyka z pętlą sznurka na jednym z końców; czasem są to dwa patyki połączone sznurkiem. Zasada użycia dutki polega na okręceniu górnej wargi konia sznurkiem i ściśnięciu, co powoduje poskromienie i okiełznanie niespokojnego konia np. w celu zrobienia zatrzyku czy pobrania krwi.

Dzięki takiemu naciskowi, koń odczuwa lekki ból miejscowy i odwraca uwagę od zabiegów medycznych; wiele koni przy założonej dutce relaksuje się i odczuwa mniejszy stres np.podczas działania lekarza weterynarii.

Pamiętajmy jednak, że lepsze i długofalowe rezultaty przynosi po prostu praca z koniem i stopniowe przyzwyczajanie go np. do zastrzyków, do oględzin przez weterynarza czy zwykłego badania klinicznej - użycie dutki powinno być ostatecznością. Czasem zwierzak jest tak zestresowany i pobudzony, że nawet najprostsza czynność staje się wręcz niemożliwa - a lekarz weterynarii zawsze musi zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz osób postronnych, dlatego dutka przydaje się w takich ekstremalnych sytuacjach.

Czas użycia dutki nie powinien przekraczać 15-20min, po tym czasie może dojść do zaburzeń krążenia w uciskanym fragmencie ciała; uważajmy także z siłą nacisku (stopień okręcenia sznurka wokół wargi), to bardzo wrażliwe miejsce! Aternatywnie możemy użyć dutki ręcznej, czyli chwycić i okręcić górną wagę - nie wywołuje to jednak takiego efekty jak tradycyjna dutka drewniana; możemy także chwycić fałd skóry wzdłuż łopatki - to także unieruchamia zwierzaka w nagłych i niespodziewanych sytuacjach.

Użycie dutki jest skutecznym sposobem na szybkie poskromienie zwierzaka w razie potrzeby, ale pamiętajmy o odpowiednim stosowaniu, nieprzekraczaniu 15-20min oraz rozmasowaniu skóry konia po zdjęciu dutki; nie jest to narzędzie codziennego stosowania, ale pozwala na przeprowadzenie wszelkich zabiegów weterynaryjnych. Są jednak konie, które źle reagują na założenie dutki i stają się wtedy bardziej agresywne - to rzadkie przypadki, ale warto mieć też taki fakt na uwadze.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0