13,090 pytań - 31,651 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Data publikacji: 2022-01-06

 

Własny kon umożliwia rozwój, nieograniczone wyjazdy na zawody czy rajdy, udział w rozmaitych szkoleniach lub po prostu miłe spędzanie wolnego czasu - możemy dowolnie dysponować swoim czasem oraz wybrać taki rodzaj aktywności, jaki będzie dla nas odpowiedni. 

Niestety posiadanie własnego konia to także duża odpowiedzialność oraz wysokie koszty utrzymania - koń z racji gabarytów potrzebuje dużo pożywienia oraz odpowiedniego miejsca do życia z komfortowymi warunkami, spełniającymi jego potrzeby. Stąd też chęć zakupu konia powinna być poprzedzona dokładną analizą naszego budżetu: czy stać nas na konia? Czy mamy zapewnione środki (lub np. możliwość zaciągnięcia pożyczki) na ewentualne leczenie?

Miesięczne utrzymanie konia zależy od wielu czynników, z czego sposób chowu jest najbardziej istotny:

  • większość właścicieli koni trzyma je w tzw.pensjonatach/hotelach, płacąc miesięcznie ustalona stawkę za pobyt zwierzaka. Ceny wahają się od kilkuset złotych do kilku tysięcy, najdroższe stajnie kosztują ponad 2000zł miesięcznie! Utrzymanie w systemie wolnowybiegowym pozwala na obniżenie kosztów, ale nie każdy koń będzie czuł się komfortowo spędzając całą dobę na zewnątrz;
  • wybierając stajnię dla zwierzaka nie warto kierować się tylko ceną: niski koszt często wiąże się z niskim standardem. Konie nie potrzebują solarium czy kwarcowego podłoża (co jest wygodą dla jeźdźca, a ma duży wpływ na cenę), a bezpiecznego miejsca na pobyt i dobrej jakości pożywienia. Tanie pensjonaty często oszczędzają na jakości lub/i ilości podawanego siana, boksy nie są często czyszczone, a pastwiska składają się głównie z wydeptanej trawy; 
  • na koszt utrzymania konia składa się także: dodatkowe żywienie (pasze, granulaty, suplementy - wg potrzeb, średni koszt paszy to 80-100zł za worek 15-20kg, suplementy kosztują kilkadziesiąt/kilkaset złotych za opakowanie), wizyty kowala (średni koszt werkowania kopyt to 100-160zł, kucie na cztery kopyta min.200zł, specjalistyczne kucie to nawet kilkaset złotych), wizyty weterynarza (regularne odrobaczanie i szczepienie min. przeciwko grypie to zwykle 200zł, kontuzje i urazy potrafią pochłonąć kilka tysięcy zlotych; operacja kolki w klinice to nawet 5 tysięcy złotych)
  • warto także wspomnieć o niezbędnych sprzęcie, ceny możemy porównać w dowolnym sklepie jeździeckim; tutaj mamy możliwość odkupowania używanego sprzętu, chociaż w przypadku siodła często jest konieczność indywidualnego dopasowania do wierzchowca;

Część właścicieli koni utrzymuje swoje zwierzaki w przydomowych stajenkach - taka opcja jest zwykle tańsza niż w przypadku komercyjnych pensjonatów, ale należy się liczyć z koniecznością zakupu siana, ściółki oraz owsa. Ponadto wszelkie prace porządkowe należy wykonywać samodzielnie (sprzątanie, wywożenie obornika, karmienie i pojenie koni, wyprowadzanie na padoki), łącznie z utrzymaniem pastwisk w odpowiednim stanie (ogrodzenie, nawożenie, sianie trawy itp). 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0