12,874 pytań - 26,117 odpowiedzi - 956 komentarzy

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Data publikacji: 2022-01-06

 

Własny kon umożliwia rozwój, nieograniczone wyjazdy na zawody czy rajdy, udział w rozmaitych szkoleniach lub po prostu miłe spędzanie wolnego czasu - możemy dowolnie dysponować swoim czasem oraz wybrać taki rodzaj aktywności, jaki będzie dla nas odpowiedni. 

Niestety posiadanie własnego konia to także duża odpowiedzialność oraz wysokie koszty utrzymania - koń z racji gabarytów potrzebuje dużo pożywienia oraz odpowiedniego miejsca do życia z komfortowymi warunkami, spełniającymi jego potrzeby. Stąd też chęć zakupu konia powinna być poprzedzona dokładną analizą naszego budżetu: czy stać nas na konia? Czy mamy zapewnione środki (lub np. możliwość zaciągnięcia pożyczki) na ewentualne leczenie?

Miesięczne utrzymanie konia zależy od wielu czynników, z czego sposób chowu jest najbardziej istotny:

  • większość właścicieli koni trzyma je w tzw.pensjonatach/hotelach, płacąc miesięcznie ustalona stawkę za pobyt zwierzaka. Ceny wahają się od kilkuset złotych do kilku tysięcy, najdroższe stajnie kosztują ponad 2000zł miesięcznie! Utrzymanie w systemie wolnowybiegowym pozwala na obniżenie kosztów, ale nie każdy koń będzie czuł się komfortowo spędzając całą dobę na zewnątrz;
  • wybierając stajnię dla zwierzaka nie warto kierować się tylko ceną: niski koszt często wiąże się z niskim standardem. Konie nie potrzebują solarium czy kwarcowego podłoża (co jest wygodą dla jeźdźca, a ma duży wpływ na cenę), a bezpiecznego miejsca na pobyt i dobrej jakości pożywienia. Tanie pensjonaty często oszczędzają na jakości lub/i ilości podawanego siana, boksy nie są często czyszczone, a pastwiska składają się głównie z wydeptanej trawy; 
  • na koszt utrzymania konia składa się także: dodatkowe żywienie (pasze, granulaty, suplementy - wg potrzeb, średni koszt paszy to 80-100zł za worek 15-20kg, suplementy kosztują kilkadziesiąt/kilkaset złotych za opakowanie), wizyty kowala (średni koszt werkowania kopyt to 100-160zł, kucie na cztery kopyta min.200zł, specjalistyczne kucie to nawet kilkaset złotych), wizyty weterynarza (regularne odrobaczanie i szczepienie min. przeciwko grypie to zwykle 200zł, kontuzje i urazy potrafią pochłonąć kilka tysięcy zlotych; operacja kolki w klinice to nawet 5 tysięcy złotych)
  • warto także wspomnieć o niezbędnych sprzęcie, ceny możemy porównać w dowolnym sklepie jeździeckim; tutaj mamy możliwość odkupowania używanego sprzętu, chociaż w przypadku siodła często jest konieczność indywidualnego dopasowania do wierzchowca;

Część właścicieli koni utrzymuje swoje zwierzaki w przydomowych stajenkach - taka opcja jest zwykle tańsza niż w przypadku komercyjnych pensjonatów, ale należy się liczyć z koniecznością zakupu siana, ściółki oraz owsa. Ponadto wszelkie prace porządkowe należy wykonywać samodzielnie (sprzątanie, wywożenie obornika, karmienie i pojenie koni, wyprowadzanie na padoki), łącznie z utrzymaniem pastwisk w odpowiednim stanie (ogrodzenie, nawożenie, sianie trawy itp). 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0