Żucie z ręki to nic innego jak skłonienie konia do obniżenia szyi i wyciągnięcia jej w gół, rozciągając przy tym mięśnie - pysk konia powinien miękko podążać za ręką. Wydłużenie szyi powinno odbywać się płynnie i stopniowo, nie rzucamy nagle wodzy w kłusie, ponieważ może to skutkować zaburzeniem równowagi u konia.
Żucie z ręki najczęściej wykonujemy w kłusie i na kole, ale taki ruch może być wykonywany w każdym chodzie i w dowolnym punkcie na ujeżdżalni - to świetne ćwiczenie rozluźniające konia, a także ma pozytywny wpływ na rozciągnięcie zmęczonych mięśni. Prawidłowo wykonywanie żucie z ręki zaczyna się od dobrego rytmu jazdy: koń powinien przemieszczać się luźno i swobodnie, chód powinien być energiczny (nie mylić z pędzeniem). Stopniowo wydłużamy wodze, stoper po stoperze - tak, aby koń stopniowo obniżał i wydłużał szyję. Nigdy nie tracimy kontaktu z pyskiem konia, dlatego w początkowym etapie nauki warto to ćwiczenie wykonywać powoli i dokładnie; nie rzucamy wodzy i nie pozwalamy na wyrywanie ich przez konia.
W trakcie żucia z ręki koń powinien poruszać się dokładnie w tym samym rytmie co przed nim - jazda na dłuższej wodzy także wymaga stosowania takich samych pomocy. Jeżeli Wasz zwierzak zwalnia bądź przyspiesza podczas wydłużania szyi, to oznacza że nie respektuje Waszych pomocy i należy wykonać kilka przejść, które wpłyną pozytywnie na koncentrację.
Żucie z ręki możemy wykonywać na początku jazdy, w trakcie oraz na końcu - prawidłowo wykonane ma pozytywny wpływ na konia, szczególnie młodego. To także świetne ćwiczenie, które możemy wykonywać podczas rozprężalni przed startem - pozwala na rozluźnienie i odprężenie zwierzaka, niezależnie od stopnia zaawansowania.
Skracanie wodzy, a więc skracanie i podnoszenie szyi konia to najtrudniejszy etap - zbyt szybko nabrany kontakt najczęściej skutkuje usztywnieniem lub wyszarpaniem wodzy. Pamiętajmy o prawidłowym rytmie i kontroli konia za pomocą łydek - skracanie wodzy wykonujemy stopniowo, przesuwając dłonie w górę po stoperach (są bardzo pomocne przy wykonywaniu żucia z ręki).
Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.
2022-06-30
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!
2022-01-18
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28
Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?
2021-10-20