12,874 pytań - 26,120 odpowiedzi - 956 komentarzy

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Data publikacji: 2021-11-28

 

Jedną z najczęściej powtarzanych komend od instruktora podczas lekcji jazdy konnej jest "nie garb się!" - większość osób przyjmuje wówczas wyprostowaną postawę, usztywniając plecy. Starając się utrzymać prostą sylwetkę, powodujemy wzrost napięcia mięśni w całym ciele, przez co siedzimy sztywno - pojawia się problem z dosiadem w kłusie ćwiczebnym i w galopie, podkurczamy nogi i zakleszczamy się kolanami, próbując utrzymać równowagę.

 Pamiętajmy, że proste plecy to wynik stabilnego i zrównoważonego dosiadu, a nie siłowego ściągania łopatek; podpowiemy dzisiaj, jak nie garbić się podczas jazdy konnej:

  • rozluźnienie to podstawa: kiedy jesteśmy zrelaksowani, to łatwiej nam utrzymać wyprostowaną sylwetkę; dobrym rozwiązaniem jest jazda na lonży, wraz z ćwiczeniami oddechowymi. Dla wielu jeźdźców dobrym pomysłem jest... śpiewanie bądź gwizdanie w trakcie jazdy. Pomaga to rozluźnić mięśnie i nie skupiać się na siłowym utrzymywaniu prostych pleców;
  • równowaga: dosiad jeźdźca powinien opierać się na stabilnym siedzeniu w siodle, z luźno opadającymi nogami po bokach konia; amortyzacja ruchów zachodzi poprzez pracę biodrami, ale i stawami kolanowymi oraz skokowymi, które działają jak naturalne sprężyny. Warto poćwiczyć częste zmiany dosiadu, kłus ćwiczebny dobrze jest trenować na koniu, który ma wygodny kłus i nie porusza się zbyt energicznie. Normalną reakcją człowieka jest kulenie pleców w sytuacjach niepewnych, a jazda konna wiąże się przecież z pewnym ryzykiem, ponieważ mamy do czynienia z żywym zwierzakiem - dlatego nie warto śpieszyć się z pierwszym kłusem, galopem czy skokami!;
  • wzmacnianie: grabienie pleców jest związane ze słabo rozciągniętymi i rozwiniętymi mięśniami klatki piersiowej; stale zaokrąglone plecy powodują nadmierne rozciągnięcie mięśni grzbietowych. Poza jazdą konną warto wdrożyć pływanie (styl grzbietowy lub klasyczny), ćwiczenia z wykorzystaniem piłki gimnastycznej a także z gumowymi taśmami - w internecie znajdziemy wiele zestawów ćwiczeń wzmacniających plecy. Istotną rolę odgrywają także silne mięśnie core, pomagające w utrzymaniu prostej sylwetki i prawidłowego balansu.

Podczas jazdy pamiętajmy o trzymaniu głowy na wprost, wzrok powinien być skierowany do przodu, a nie pod konia - prawidłowa pozycja naszej głowy ma duży wpływ na całą sylwetkę!

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0