13,078 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Data publikacji: 2021-11-28

 

Jedną z najczęściej powtarzanych komend od instruktora podczas lekcji jazdy konnej jest "nie garb się!" - większość osób przyjmuje wówczas wyprostowaną postawę, usztywniając plecy. Starając się utrzymać prostą sylwetkę, powodujemy wzrost napięcia mięśni w całym ciele, przez co siedzimy sztywno - pojawia się problem z dosiadem w kłusie ćwiczebnym i w galopie, podkurczamy nogi i zakleszczamy się kolanami, próbując utrzymać równowagę.

 Pamiętajmy, że proste plecy to wynik stabilnego i zrównoważonego dosiadu, a nie siłowego ściągania łopatek; podpowiemy dzisiaj, jak nie garbić się podczas jazdy konnej:

  • rozluźnienie to podstawa: kiedy jesteśmy zrelaksowani, to łatwiej nam utrzymać wyprostowaną sylwetkę; dobrym rozwiązaniem jest jazda na lonży, wraz z ćwiczeniami oddechowymi. Dla wielu jeźdźców dobrym pomysłem jest... śpiewanie bądź gwizdanie w trakcie jazdy. Pomaga to rozluźnić mięśnie i nie skupiać się na siłowym utrzymywaniu prostych pleców;
  • równowaga: dosiad jeźdźca powinien opierać się na stabilnym siedzeniu w siodle, z luźno opadającymi nogami po bokach konia; amortyzacja ruchów zachodzi poprzez pracę biodrami, ale i stawami kolanowymi oraz skokowymi, które działają jak naturalne sprężyny. Warto poćwiczyć częste zmiany dosiadu, kłus ćwiczebny dobrze jest trenować na koniu, który ma wygodny kłus i nie porusza się zbyt energicznie. Normalną reakcją człowieka jest kulenie pleców w sytuacjach niepewnych, a jazda konna wiąże się przecież z pewnym ryzykiem, ponieważ mamy do czynienia z żywym zwierzakiem - dlatego nie warto śpieszyć się z pierwszym kłusem, galopem czy skokami!;
  • wzmacnianie: grabienie pleców jest związane ze słabo rozciągniętymi i rozwiniętymi mięśniami klatki piersiowej; stale zaokrąglone plecy powodują nadmierne rozciągnięcie mięśni grzbietowych. Poza jazdą konną warto wdrożyć pływanie (styl grzbietowy lub klasyczny), ćwiczenia z wykorzystaniem piłki gimnastycznej a także z gumowymi taśmami - w internecie znajdziemy wiele zestawów ćwiczeń wzmacniających plecy. Istotną rolę odgrywają także silne mięśnie core, pomagające w utrzymaniu prostej sylwetki i prawidłowego balansu.

Podczas jazdy pamiętajmy o trzymaniu głowy na wprost, wzrok powinien być skierowany do przodu, a nie pod konia - prawidłowa pozycja naszej głowy ma duży wpływ na całą sylwetkę!

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0