13,092 pytań - 31,652 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Data publikacji: 2022-06-30

 

Na wstępie warto pamiętać, że koń w momencie wsiadania i zsiadania jeźdźca powinien stać nieruchomo i spokojnie - znacznie ułatwia to te czynności oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa, szczególnie początkujących jeźdźców.

Wiele koni kręci się, przestępuje z nogi na nogę, cofa się oraz przedstawia szereg innych niepożądanych zachowań, które nie powinny być tolerowane; spokojne zachowanie w czasie wsiadania i zsiadania to element, który należy ćwiczyć już od samego zajeżdżenia konia.

W pierwszej kolejności warto zadbać o komfort zwierzaka w trakcie wsiadania - schodki czy podwyższenie ułatwiają zajęcie dobrej pozycji w siodle, bez nadmiernego obciążania jednej strony konia. Pamiętajmy także o dopasowaniu sprzętu - ciasne i niewygodne siodło będzie sprawiało bół u konia, więc naturalnym odruchem będzie ucieczka od jeźdźca, ponieważ jego ciężar na grzbiecie będzie potęgował dyskomfort. W siodle siadamy zawsze miękko i ostrożnie, dbając o plecy naszego zwierzaka!

Oczywiście należy także stopniowo przyzwyczajać konia do obecności stopni czy innego podwyższenia, dajmy mu czas na obwącganie i obejrzenie tych elementów aby oswoić potencjalny strach.

Spokojna pozycja przy wsiadaniu i zsiadaniu to także wynik prawidłowej pracy z ziemi i respektowania sygnałów jeźdźca także wtedy, kiedy nie siedzi on w siodle; koń powinien zatrzymywać się kiedy my stajemy, ustępować od nacisku oraz cofać na życzenie (możemy użyć rączki bata ujeżdżeniowego na klatce piersiowej konia w celu wzmocnienia sygnału). Jeżeli Wasz koń nie szanuje Was, to nie będzie reagował na te sygnały - to bazowa praca u podstaw, która ma później przełożenie na całą dalsza naukę i jazdę.

W przypadku młodych koni na początkowym etapie przydaje się pomoc osoby z ziemi, która będzie trzymała zwierzaka - nie wsiadamy nigdy na pobudzonego i kręcącego sie konia, staramy się uspokoić go, czasem lepiej jest wylonżować młodego konia 10-15min aby poziom ekstycacji się obniżył i pozwolił na bezpieczniejszą pracę.

W trakcie zsiadania należy zachowywać lekki kontakt z pyskiem konia, na długich wodzach; pozwala to zachować kontrolę do momentu znalezienia się na ziemi. Nie zeskakujmy zbyt gwałtownie aby nie wystraszyć zwierzaka; pamiętamy zawsze o wysunięciu stóp z obydwu strzemion!

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0