13,079 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Data publikacji: 2022-03-30

 

Sarkoidy najczęściej mają postać kalafiorowatych guzków bądź strupków, o różnej wielkości: najmniejsze mają kilka milimetrów średnicy, a największe mogą dochodzić nawet do kilkunastu centymetrów. Warto mieć na uwadze, iż sarkoidy mogą zmieniać swoje rozmiary, ale nigdy same nie ulegną wchłonięciu; każda zmiana sarkoidowa wymaga leczenia, ponieważ mogą przekształcić się w zmiany złośliwe bądź osiągnąć rozmiary uniemożliwiające użytkowanie konia bądź pogarszające jego komfort życia.

Same sarkoidy dzielimy na kilka grup, w zależności od wyglądu i umiejscowienia: niektóre mają postać podskórnych guzków, inne przypominają liszaj bądź klasyczną brodawkę, mogą być zlokalizowane na całym ciele konia. 

Przypuszcza się, iż głównym czynnikiem inicjującym powstawanie sarkoidów jest wirus brodawczycy bydła typu 1 lub 2, który atakuje wszystkie koniowate - dlatego sarkoidy spotkamy nie tylko u koni, są powszechne także u osłów, zebr czy mułów. Dodatkowo dochodzi skłonność genetyczna - jeżeli klacz lub ogier posiadają sarkoidy, to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że potomstwo także zachoruje; dlatego takie konie nie powinny byc użytkowane w hodowli. Przy chorym koniu należy bezwzględnie używać osobnego zestawu szczotek oraz sprzętu, choć to powinno być oczywiste także w przypadku zdrowych zwierząt.

Leczenie sarkoidów jest uzależnione od stopnia rozwoju zmian, ich rozległości oraz rodzaju - decyzję zawsze podejmuje lekarz weterynarii. Obecnie medycyna weterynaryjna ma do zaproponowania kilka rozwiązań:

  • leki przeciwwirusowe;
  • elektroterapia, czyli wypalanie zmian;
  • chirurgia: wycięcie zmian;
  • krioterapia: wymrażanie zmian;
  • radioterapia: użycie środków radioaktywnych w celu zniszczenia zmiany;
  • laseroterapia;
  • chemioterapia;
  • szczepionki;

Konwencjonalne wycinanie zmiany jest niestety obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia, ponieważ sarkoid może odrosnąć w krótkim czasie - często leczenie polega na kombinacji kilku sposobów pozbycia się zmian z ciała konia. Nieleczone sarkoidy mogą przekształcać się zmiany złośliwe, które zagrażają życiu konia (przerzuty na organy wewnętrzne); dodatkowo szybko rozrastająca się zmiana może pękać, co często prowadzi do wtórnych zakażeń bakteryjnych i zdecydowanie utrudnia proces leczenia.

Każdą niepokojącą lub nową zmianę skórną należy skonsultować z lekarzem weterynarii, dlatego tak ważna jest regularna pielęgnacja i opieka nad każdym koniem.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0