12,972 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Szpat

Data publikacji: 2017-11-04

 

Zacznijmy od przybliżenia budowy tylnej nogi konia, gdyż to jej będzie dotyczył szpat; w kończynie znajdziemy kość biodrową, udową, podudową, piętową oraz kości śródstopia plus oczywiście szereg innych, mniejszych kości, które są połączone za pomocą stawów. Struktury te umożliwiają płynny ruch oraz zginanie kończyny, są przez to narażone na przeciążenia oraz urazy.

W stawach, z biegiem czasu, pojawiają się różnego rodzaju zwyrodnienia - dotyczą one zarówno koni, jak i ludzi.

Szpat jest zwyrodnieniem jednego z najważniejszych i najbardziej obciążonych stawów w organizmie końskim, czyli stawu skokowego (który tak naprawdę składa się z czterech różnych stawów; szpat zdarza się najczęściej w stawie śródstępowym dalszym). Szpat w dużej mierze dotyka konie starsze i te poddawane sporym obciążeniom treningowym, ale czasem występuje także u młodych koni, co zazwyczaj wynika z wad budowy.

U konia szpatowego dochodzi do powstania stanu zapalnego w stawie, który następnie wypełnia się okostną by docelowo całkowicie usztywnić staw skokowy (w dużym skrócie).

Objawy szpatu:

- kulawizna, szczególnie widoczna w trakcie ruchu konia po twardym podłożu; czasami zdarza się, że koń nie kuleje na placu, a kuleje dopiero w trakcie kłusa po betonie

- trudność z wygięciem konia w jedną stronę

- bolesność zadu i okolic lędźwi

Diagnostyka opiera się tylko i wyłącznie na zdjęciu rtg, same oględziny konia i tzw.próby zginania w trakcie ruchu nie mogą potwierdzić ani wykluczyć szpata.

Szpat jest stanem chorobowym nieodwracalnym, ale w zależności od stopnia zaawansowania nie oznacza odstawienia konia od jazdy :) Doraźle leczenie bazuje na podaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, pomocna jest także kuracja z suplementami zawierającymi kwas hialuronowy, glukozaminę czy chondoitynę; najstukuteczniej działają preparaty podawane dożylnie lub dostawowo. Wiele koni dobrze reaguje na wcierki rozgrzewające i zawijanie stawu na noc (tylko po wyciszenia stanu zapalnego!).

Sposób postępowania z takim koniem zawsze usłyszymy od weterynarza, to on podejmuje decyzję dotycząą dalszego sposoby użytkowania konia; zazwyczaj takie konie wymagają długiego stępa rozgrzewkowego, czasem konieczne jest zrezygnowanie z ciężkiego treningu. Niemniej jednak, regularny i rozsądny ruch pozwoli na utrzymanie naszego konia w dobrym zdrowiu przez długi czas :)

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0