12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Eutanazja

Data publikacji: 2021-07-18

 

Warto na wstępie zaznaczyć, że eutanazja nie jest morderstwem - jest humanitarnym zakończeniem egzystencji, kiedy wszystkie dostępne sposoby leczenia nie przynoszą ulgi w cierpieniu. To ważna decyzja, którą muszą podjąć właściciele koni, często nie będąc na to przygotowanym - poważne urazy, rozległe złamania kończyn czy kręgosłupa, zaawansowany ochwat, silna kolka to najczęstsze przyczyny eutanazji koni. Niestety wypadki mają to do siebie, że zdarzają się w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego zawsze należy mieć kontakty do co najmniej kilku weterynarzy, aby otrzymać niezbędną pomoc jak najszybciej. Zdarza się, że mimo wysiłków kilku specjalistów (warto zawsze konsultować naszego zwierzaka z innymi lekarzami, szczególnie gdy leczenie nie przynosi poprawy) stan zdrowia i samopoczucie konia pogarsza się, wyczerpują się możliwości leczenia bądź dalsza egzystencja wiąże się z odczuwaniem bólu i ciągłym dyskomfortem. Warto wtedy rozważyć skrócenie cierpienia konia, co niestety nigdy nie jest łatwą decyzją.

Eutanazja jest zabiegiem medycznym, zazwyczaj przeprowadzanym w dwóch etapach:

  • wprowadzenie konia w stan głębokiego snu za pomocą leków
  • podanie leków powodujących zatrzymanie pracy serca oraz ustanie funkcji oddechowych

Zwierzę poddawane uśpieniu po prostu zasypia - nie odczuwa bólu, nie ma świadomości odchodzenia. Taki sposób odejścia gwarantuje szybką i bezbolesną śmierć, dlatego takie wyjście jest często jednym rozsądnym, kiedy zwierzę wyraźnie cierpi i nie rozumie swojej sytuacji. 

Eutanazję przeprowadza zawsze lekarz weterynarii, zazwyczaj w miejscu pobytu konia bądź w klinice, jeśli zwierzak przebywa w niej aktualnie. Jeżeli nasz zwierzak odchodzi w stajni, pamiętajcie że po ciało musi przyjechać firma utylizacyjna - zakopywanie zwłok jest nielegalne i niezgodne z prawem. W klinice te procedury są zazwyczaj załatwiane przy okazji wszelkich formalności dotyczących zgody na eutanazję (właściciel zawsze podpisuje taki dokument!). Niestety w Polsce na chwilę obecną nie jest możliwa kremacja naszych końskich towarzyszy, aby otrzymać urnę z prochami - najbliższe krematoria przyjmujące konie znajdują się w Czechach i w Niemczech, jest możliwość skorzystania z pośredników. Firmy przewożą ciała do takiego zakładu, a następnie dostarczają urnę do właściciela zwierzaka - niestety koszt takiej usługi jest bardzo wysoki.

Można także rozważyć oddanie ciała naszego konia do uczelni weterynaryjnej, aby przyszli lekarze mogli się uczyć anatomii na autentycznym organizmie.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0