12,872 pytań - 24,966 odpowiedzi - 953 komentarzy

Weterynarze: Eutanazja

Data publikacji: 2021-07-18

 

Warto na wstępie zaznaczyć, że eutanazja nie jest morderstwem - jest humanitarnym zakończeniem egzystencji, kiedy wszystkie dostępne sposoby leczenia nie przynoszą ulgi w cierpieniu. To ważna decyzja, którą muszą podjąć właściciele koni, często nie będąc na to przygotowanym - poważne urazy, rozległe złamania kończyn czy kręgosłupa, zaawansowany ochwat, silna kolka to najczęstsze przyczyny eutanazji koni. Niestety wypadki mają to do siebie, że zdarzają się w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego zawsze należy mieć kontakty do co najmniej kilku weterynarzy, aby otrzymać niezbędną pomoc jak najszybciej. Zdarza się, że mimo wysiłków kilku specjalistów (warto zawsze konsultować naszego zwierzaka z innymi lekarzami, szczególnie gdy leczenie nie przynosi poprawy) stan zdrowia i samopoczucie konia pogarsza się, wyczerpują się możliwości leczenia bądź dalsza egzystencja wiąże się z odczuwaniem bólu i ciągłym dyskomfortem. Warto wtedy rozważyć skrócenie cierpienia konia, co niestety nigdy nie jest łatwą decyzją.

Eutanazja jest zabiegiem medycznym, zazwyczaj przeprowadzanym w dwóch etapach:

  • wprowadzenie konia w stan głębokiego snu za pomocą leków
  • podanie leków powodujących zatrzymanie pracy serca oraz ustanie funkcji oddechowych

Zwierzę poddawane uśpieniu po prostu zasypia - nie odczuwa bólu, nie ma świadomości odchodzenia. Taki sposób odejścia gwarantuje szybką i bezbolesną śmierć, dlatego takie wyjście jest często jednym rozsądnym, kiedy zwierzę wyraźnie cierpi i nie rozumie swojej sytuacji. 

Eutanazję przeprowadza zawsze lekarz weterynarii, zazwyczaj w miejscu pobytu konia bądź w klinice, jeśli zwierzak przebywa w niej aktualnie. Jeżeli nasz zwierzak odchodzi w stajni, pamiętajcie że po ciało musi przyjechać firma utylizacyjna - zakopywanie zwłok jest nielegalne i niezgodne z prawem. W klinice te procedury są zazwyczaj załatwiane przy okazji wszelkich formalności dotyczących zgody na eutanazję (właściciel zawsze podpisuje taki dokument!). Niestety w Polsce na chwilę obecną nie jest możliwa kremacja naszych końskich towarzyszy, aby otrzymać urnę z prochami - najbliższe krematoria przyjmujące konie znajdują się w Czechach i w Niemczech, jest możliwość skorzystania z pośredników. Firmy przewożą ciała do takiego zakładu, a następnie dostarczają urnę do właściciela zwierzaka - niestety koszt takiej usługi jest bardzo wysoki.

Można także rozważyć oddanie ciała naszego konia do uczelni weterynaryjnej, aby przyszli lekarze mogli się uczyć anatomii na autentycznym organizmie.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Lipcówka

Konie borykają z wieloma alergiami, zarówno tymi oddechowymi jak i skórnymi - sezon letni oznacza, iż możemy spodziewać się nasilonych objawów lipcówki, czyli inaczej egzemy letniej. To przykra i uciążliwa dolegliwość, która dokucza naszym czworonożnym przyjaciołom.

2021-05-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pasożyty zewnętrzne

Konie, jak pozostałe zwierzęta, mogą zmagać się z pasożytami zewnętrznymi; warto znać podstawowe gatunki tych nieproszonych intruzów jak i sposoby na zwalczenie inwazji.

2021-04-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Tężec

Konie, podobnie jak ludzie, są narażone na urazy i rany, które mogą być wręcz niebezpiecznie dla zdrowia i życia. Do zakażenia może dojść na wskutek zanieczyszczenia rany, nieodpowiedniego opatrunku czy obecności groźnych patogenów w otoczeniu zwierzaka.

2021-03-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.

2021-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.

2021-02-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0