12,993 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Data publikacji: 2022-08-27

 

Na wstępie warto zaznaczyć, iż w ostatnich lata wiedza dotycząca sposobu i jakości żywienia koni znacznie się poszerzyła - dlatego czasem nie warto skupiać się tylko na opinii osób, które od zawsze mają konie, więc wiedzą najlepiej. Każdy koń ma inne wymagania, potrzeby, czasem także różne choroby, więc sposób żywienia należy dostosować do każdego zwierzaka; warto jednak unikać trzech podstawowych błędów:

  • Zbyt mała ilość siana

Siano jest podstawową paszą objętościową w żywieniu koni, to podstawa dla każdego konia (nie owies!); niestety w wielu stajniach właściciele obiektów racjonują dawki siana, co prowadzi do oszczędzania na zdrowiu zwierzaków. Nie ma możliwości utrzymywania konia w dobrej kondycji bez zapewnienia mu wystarczającej dawki paszy objętościowej - nielimitowany dostęp do niego to konieczność, a nie przywilej (oczywiście mowa tutaj o koniach bez problemów metabolicznych);

  • Nadużywanie pasz treściwych

Wiele koni otrzymuje zbyt duże, nieadekwatne dawki pasz treściwych (głównie owsa) w stosunku do wymagań; konie sporą część energii pobierają z pasz objętościowych, pozostałe dodatki powinny być dobierane wg.potrzeb. Wiele koni rekreacyjnych nie musi spożywać dodatkowych pasz bądź wysokich dawek owsa, wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy i temperamentu;

  • Bezmyślne stosowanie komercyjnych pasz i suplementów

Producenci pasz i dodatków żywieniowych dla koni mają w swoich ofertach szeroki wybór różnych produktów, reklamowanych czasem jako cudowne środki, które spowodują szybki wzrost mięśni czy spadek masy ciała. Warto zawsze zachować rozsądek, przeanalizować i porównać składy oraz dawkowanie produktów, a przede wszystkim - dostosować pasze i suplementy do naszego zwierzaka. Nie każdy koń wymaga podawania witamin, minerałów czy różnych dodatków paszowych (wysłodki, otręby, makuch itp) - nadmiar może być bardziej szkodliwy dla konia niż niedobór jakieś witaminy. 

Jeżeli macie wątpliwości co do żywienia Waszego konia, warto podpytać sprawdzonego lekarza weterynarii np. o konieczność wykonania badań krwi; na rynku istnieje wielu doradców żywieniowych, którzy chętnie pomogą i dostosują menu. Być może w Waszym otoczeniu jest osoba, która ukończyła studia zootechniczne? 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najczęstsze błędy w żywieniu koniu

Żywienie koni jest ważnym procesem, wymagającym wiedzy oraz doświadczenia - konie są różne, mają indywidualne potrzeby żywieniowe oraz wymagania. Innego pożywienia będzie wymagać ogier hodowlany, innego koń sportowy, a jeszcze innego lekko użytkowany koń rekreacyjny.

2021-04-28

Czytaj » 0