Dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczać wszystkie niezbędne witaminy i minerały do diety konia, ale warto mieć na uwadze fakt, iż wartości odżywcze poszczególnych partii paszy objętościowej (która jest podstawą w żywieniu koni) mogą się znacznie różnić od siebie. Ponadto, zwiększone zapotrzebowanie na dany element może nie być wystarczająco pokrywane przez pożywienie bazowe, dlatego mogą pojawiać się niedobory.
Magnez to ważny pierwiastek w diecie koni, który odpowiada przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz poprawną pracę mięśni. Zapobiega skurczom mięśni, przyspiesza ich regenerację oraz wpływa korzystnie na koncentrację i zdolność do wysiłku. Intensywny trening, ciąża, laktacja powodują szybsze wypłukanie magnezu z organizmu, przez co mogą pojawić się niedobory. Jeżeli Wasz zwierzak szybciej się męczy, jest bardziej nerwowy i rozdrażniony, ma problem z koncentracją i skupieniem, to poza problemami zdrowotnymi warto zastanowić się czy zawartość magnezu w diecie jest optymalny - należy wówczas sprawdzić poziom tego pierwiastka, pobierając krew lub włosie do analizy. Wiele klaczy z silnymi objawami rui (nerwowość, nadpobudliwość, silne pocenie się itp) cierpi z powodu niskiego poziomu magnezu, dlatego warto szukać przyczyny danego zachowania u każdego konia.
W przypadku konieczności suplementacji magnezu, należy zadbać takze o prawidłowy stosunek wapnia i fosforu - wapń jest antagonistą magnezu, co oznacza że działa w opozycji do niego, blokując jego działanie. Czasem wystarczy zmiana diety i przeanalizowanie podawanych dodatków paszowych, aby osiągnąć optymalny poziom pierwiastków właśnie przez odpowiednią proporcję elementów.
Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek to 6-15g dziennie w zależności od indywidualnych wymagań; generalnie głównym źródłem magnezu w żywieniu koni jest pasza objętościowa, szczególnie trawa w okresie letnim. Jego ilość może się wahać w zależności od rodzaju gleby na której rośnie trawa, a także od pory roku; nie każdy koń ma stały dostęp do pastwiska, wiele z nich przebywa na zewnątrz jedynie określoną ilość godzin, a siano nie ma aż tyle magnezu co zielona trawa.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17
Żywienie koni jest ważnym procesem, wymagającym wiedzy oraz doświadczenia - konie są różne, mają indywidualne potrzeby żywieniowe oraz wymagania. Innego pożywienia będzie wymagać ogier hodowlany, innego koń sportowy, a jeszcze innego lekko użytkowany koń rekreacyjny.
2021-04-28