Białka są ważne w żywieniu każdego żywego organizmu; w skład białek wchodzą aminokwasy, które dzielimy na endogenne i egzogenne. Te pierwsze są wytwarzane w organizmie, dlatego nie musimy dostarczać ich z zewnątrz; z kolei te drugie należy dostarczać w codziennej porcji żywienia i to w odpowiednich proporcjach. Do aminokwasów egzogennych u koni zaliczamy takie związki jak: leucyna, lizyna, arginina, walina, treonina, fenyloalanina, histydyna, izoleucyna, metionina i tryptofan.
To szczególnie istotne, aby aminokwasy były dostarczane w prawidłowych ilościach i proporcjach, ponieważ tylko wtedy jest zagwarantowane odpowiednie przyswajanie ich w organizmie.
W generalnym ujęciu, białka odpowiadają za wzrost i rozwój końskiego organizmu, za prawidłową regenerację oraz całościowe utrzymanie dobrego zdrowia i kondycji - bez białka koń nie funkcjonuje. Jego ilość w codziennej diecie zależy od szeregu czynników:
Przyjmuje się, że konie powinny spożywać ok. 0,5-1,0 grama białka na każdy kilogram masy ciała; statystyczny koń waży ok. 500kg, dlatego powinien spożywać 250-500g białka dziennie. Taka duża rozbieżność wynika z dodatkowych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przy bilansowaniu diety - konie młode potrzebują zwykle więcej białka z uwagi na intensywny wzrost; źrebięta i klacze hodowlane należy karmić wyjątkowo dobrze, aby uniknąć niedoborów białka; konie sportowe mają zwiększone zapotrzebowie na składniki odżywcze w stosunku do koni rekreacyjnych lub niepracujących itd.
Białko znajdziemy w większości pożywienia, które zjada nasz wierzchowiec: główne źródła białka to trawa, siano i zboże. Dobrym dodatkiem zwiększającym zawartość białka w codziennej diecie jest np. sieczka z lucerny - to roślina z rodzaju motylkowych, które są wyjątkowo zasobne w białko. Pamiętajmy jednak, iż nadmiar białka jest bardziej niebezpieczny niż jego niedobór - powoduje obciążenie nerek i wątroby, wzmaga nadpobudliwość i nerwowość oraz może przyczynić się do zachorowania na ochwat. Jeżeli nasz zwierzak ma stały i nieograniczony dostęp do paszy treściwej, to z reguły nie ma problemu z pobieraniem właściwiej ilości białka.
Warto skorzystać z usług doradcy żywieniowego, który pomoże ustalić nam właściwą dawkę i rodzaj żywienia dla naszego konia.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17
Żywienie koni jest ważnym procesem, wymagającym wiedzy oraz doświadczenia - konie są różne, mają indywidualne potrzeby żywieniowe oraz wymagania. Innego pożywienia będzie wymagać ogier hodowlany, innego koń sportowy, a jeszcze innego lekko użytkowany koń rekreacyjny.
2021-04-28